Український тиждень № 1 (373) від 15 січня, 2015

Зміст номеру:
Теракти в тижневику Charlie Hebdo та в крамниці Hyper Cacher у Парижі висадили в повітря чимало стереотипів та автоматизмів буденного французького життя. «Ми змінилися!» – оптимістично заявляють французи, сподіваючись, що шок від убивства журналістів згуртував різнокультурне населення країни в політичну націю.
Алла Лазарева
Світ
Коли вперше потрапляєш у полон топоніміки Донбасу, то намагаєшся сприймати цей «місцевий колорит» іронічно: повертаєш із вулиці Юних Комунарів на Жовтневої Революції, що веде до площі Дзержинського. Потім осягаєш, що інших назв тут просто й немає, і найнейтральніше наймення шахти може бути «Центральна» чи «Південна», згадуєш східну мудрість про те, що ім’я – це доля. Вся історія краю компактно зцементована у період від 1917-го в чітких межах генеральної лінії партії.
Дмитро Крапивенко
Авторські колонки
Тиждень поспілкувався з мером Львова та лідером партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрієм Садовим про політсилу, проблеми та пріоритети Львова і його бачення розвитку місцевого самоврядування в Україні.
Ольга Ворожбит
Політика
Щоб подолати хронічний дефіцит державних видатків без катастрофічних наслідків для фінансованих із бюджету сфер, потрібно нарешті відмовитися від радянського підходу
Олександр Крамар
Економіка
Україна отримує зовнішнє фінансування на мільярди, але чи саме така допомога нам потрібна?
Любомир Шавалюк
Економіка
Орієнтація на імпорт із Росії вугілля та електроенергії на тлі й досі не подоланої газової та атомної залежності роблять Україну абсолютно беззахисною перед потенційним шантажем Кремля
Олександр Крамар
Економіка
Чергова мікросенсація тижня: заступник міністра, який брав участь у спорудженні так званого Муру на кордоні з Росією, під тиском двох нардепів добровільно й публічно відмовився від статусу учасника АТО, навіть заяву написав. Із засадничого погляду нібито немає про що говорити, лише епізод, можливо, кумедний, у щоденній боротьбі новітніх еліт. Але зміни клімату на владному Олімпі він відображає з могутньою силою художнього узагальнення.
Юрій Макаров
Авторські колонки
За 100 днів перебування Олександра Кіхтенка на посаді голови Донецької ОДА ситуація в регіоні істотно не змінилася. Понад те, при владі залишилося чимало функціонерів режиму Януковича і поплічників сепаратистів
Денис Казанський
Політика
Тиждень поцікавився в народних депутатів: що має зробити український політик, щоб стати героєм нашого часу?
Станіслав Козлюк
Політика
Чиновники найвищого рівня у країнах ЄС мають свої особливості, які більшості українців поки що видавалися б дивиною, а не раціональністю бюрократії
Ольга Ворожбит
Світ
Одна ціла та вісім десятих відсотка народу України вважає, що Донбас мож­­на чи навіть слід віддати. Одна ціла та вісім деся­тих…У межах статистичної похибки. Я бачила лоби, які ця цифра у фор­­мі тату дуже прикрасила б. Дуже. Людей, яким би кудись її набити перед тим, як виходити на широкий загал, я знаю багато. І ви їх знаєте також.
Олена Стяжкіна
Суспільство
Французький совєтолог, авторка сучасної монументальної біографії Лаврєнтія Бєрії Франсуаза Том розповіла Тижневі про опричину як праобраз нинішнього російського владного режиму, негативне сприйняття сучасними європейцями терміна «холодна війна» як успіху російської пропаганди та Лаврєнтія Бєрію як творця ідеї подолання сталінського культу особи.
Ганна Трегуб
Світ
У ранньомодерну добу ключовими чинниками формування нового індивіда були сила волі й сміливість. Нікколо Макіавеллі та Вільям Шекспір символізують народження сучасного світу, вказуючи нам шлях до відваги й героїзму, які політичний індивід цінував більше за життя.
Леонідас Донскіс
Авторські колонки
Якщо Барак Обама не справжній лідер Демократичної партії, то хто тоді справжній?
The Economist
Світ
Бурхлива історія непогано підготувала Латвію до головування в Раді ЄС
The Economist
Світ
Після тривалого успіху найбільша у світі мережа фастфуду переживає важкі часи, а інвестори вже кружляють навколо
The Economist
Світ
Розвідка президента Барака Обами доповіла йому, що Владімір Путін використовує образливі расистські епітети, коли говорить про американського лідера зі своїми дружками. Британський прем’єр-міністр Девід Кемерон, почувши від своїх шпигунів про подробиці приватного життя Путіна, ледве змушує себе потиснути руку російському керівникові. Анґела Меркель чи не найкраще серед західних лідерів знає, що очільник РФ – жорстокий шахрай і брехун.
Едвард Лукас
Авторські колонки
Розробники Acura MDX, схоже, дотримуються трьох головних заповідей: комфорт, безпека і швидкість. Тому авто може стати як сімейним, так і просто особистим статусним транспортом
Олександр Пархоменко
Авто
Про головні тенденції в українській літературі 2014-го
Ірина Троскот
Культура
Ми знаємо все, що діється далеко за морями, але майже нічого – про нашого сусіда, хоча довжина кордону з ним перевищує 600 км. Румунія – країна, про яку нам не відомо геть нічого, хоча ми впевнені у протилежному. Чому так?
Катерина Новікова
Подорожі
«Котра година?» – поцікавився супутник-донеччанин у сімфе­­ропольському поїзді під час моєї літньої мандрівки до анексованого Криму. І тут-таки нагадав: «О, треба ж перевести годинник». Відтак пожартував: «А день переводити не треба?» й докинув: «Тут навіть час іде вперед».
Василіса Маринник
Суспільство
Я народилася в Донецьку. І тепер усе ще тут. І вже не розумію, що відбувається навколо. Стріляють. Обстрілюють… Годинами перед комп’ютером – читаю новини. Що далі, то страшніше. Питання накочуються… Питання звичайної цивільної людини, яка живе в Донецьку й намагається почути українську владу в Києві.
Оксана Коваль
Суспільство
Чи позбавляти телеканал «Інтер» ліцензії на мовлення за новорічну трансляцію адептів «ватної культури» Кобзона й Валєрії? На чиєму боці правда в конфлікті «Правий сектор» – Андрухович? Ці постноворічні подразники інформаційного простору за рівнем дискусії тяжіють до дилеми: їсти чи не їсти на Новий рік окрасу столу будь-якого совка – олів’є. Ніби й актуально в широкому контексті дерадянізації, але масштаб надто раблезіанський. Боротьба із салатом, як і оцінка розважальної політики приватного каналу чи літературознавчі потуги окремих членів військово-політичного руху, нагадує оманливі жести фокусника, що приховують глибші проблеми гуманітарного простору України.
Наталя Петринська
Авторські колонки