Аліна Пастухова Журналіст Тижня

Олександр Черненко: Клонування партій на парламентських виборах навряд чи застосовуватимуть

Політика
14 Лютого 2012, 16:12

УТ: Плівки Забзалюка, інформація про ймовірне внесення змін до законну про вибори: чи не є це, на Вашу думку, свідченням того, що влада готується до масових фальсифікацій на парламентських виборах?

Безперечно будь-яка влада хоче закріпитись і отримати більшість у парламенті. Інша справа, що ми розуміємо, що влада в принципі не проти перемогти чесно, якби у неї була така можливість. Але, зважаючи на рейтинги, на падіння довіри, вона розуміє, що перемогти чесно їй стає все важче. Тому у влади завжди є сценарій «Б», який вона завжди готує на той випадок, якщо вона буде бачити, що у неї не виходить ні по списках, ні на мажоритарних округах взяти більшість в парламенті. Тому безперечно зараз розглядаються різні можливості, в тому числі і зміни до закону про вибори. Коли закон був проголосований і влада, і опозиція це називали великим досягненням демократії. Але якщо зараз хтось буде ініціювати зміни до закону, то очевидно, що ті, хто ініціюють ці зміни бачать, що по демократичному закону вони перемогти не можуть. І це безперечно свідчитиме про певну капітуляцію і підготовку до сценарію «Б». Зараз важко сказати наскільки брудні технології будуть задіяні. Можливо на якихось округах вони будуть, а на якихось ні. Але очевидно, що до певних технологій маніпуляції і впливу звертатись будуть.

УТ: Нещодавно пройшли проміжні вибори до органів місцевої влади у низці регіонів Україні. Чи зафіксував «Комітет виборців» якісь порушення на цих виборах?

Ми не моніторили багато, тому, що, як правило, це були села. Багато де перемогли провладні кандидати. Десь як у Вишневому на Київщині були брутальні фальсифікації, десь просто не було потужної альтернативи до провладного кандидата. Там де був великий конфлікт по лінії влада-опозиція, були зафіксовані серйозні порушення. Найбільший недолік чинного закону про місцеві вибори – це те, що він дозволяє знімати кандидатів з реєстрації. Закон про парламентські вибори (якщо до нього не внесуть зміни), унеможливлює зняття кандидатів. Тому цю технологію не вдасться повторити на парламентських виборах.

УТ: Яких «чорних» технологій чекати на парламентських виборах? Чи з’являться нові способи маніпуляцій та фальсифікацій?

Нічого нового не буде, все що вже могли видумати, вже видумали. Буде підкуп, буде гречка, перекупка членів комісій, псування бюлетенів та визнання їх недійсними, якщо там проголосовано за опозиційного кандидата. Клонування партій на парламентських виборах навряд чи застосовуватимуть. На місцевих виборах можна було клонувати обласну організацію. На всеукраїнському рівні це навряд чи можливо. Можливо висунуть якусь технічну партію, яка буде відбирати голоси. Але виборці, в принципі, вже розібралися що до чого. І я не вважаю, що ця технологія буде ефективною.

УТ: Опозиційні політики говорять вже розпочався процес «перекуповування» владою представників опозиційних партій та незалежних кандидатів, що планують висуватись на мажоритарних округах. Чи відомо Вам про такі випадки?

Такі випадки має фіксувати міліція і прокуратура, а не ми. Тому, що аби довести такі факти, потрібно проводити слідчі дії, а ми цього робити не можемо. А ми не можемо оперувати неперевіреною інформацією. На сьогодні оскільки поки, що закон позбавляє можливості знімати кандидатів з реєстрації, кандидатів, які є лідерами у певних округах, але неугодні владі, намагаються підкупити. А якщо підкупити не вийде, будуть застосовувати до них силові методи.

УТ: Наскільки масштабними можуть бути фальсифікації на парламентських виборах, наскільки вони можуть спотворити реальний результат волевиявлення?

Мені зараз важко це прогнозувати. На кожному конкретному окрузі будуть свої технології. Десь будуть округи, де все пройде ідеально і не буде жодних порушень, бо там є чітко виражений лідер перегонів. На тих округах, де буде велика конкуренція, очевидно вибори будуть дуже брудними. В загальнонаціональному масштабі тонко і непомітно можна сфальсифікувати 2-3% голосів виборців. Все, що буде більше, стане видимим, і тоді результати можна буде оскаржувати.