Політика

  ▪   Олександр Михельсон

"Плівки Забзалюка": нечистий прийом проти брудної гри

Записи депутата Забзалюка залишають сумніви в спробах підкупити його. Але не залишають сумнівів в моральному обличчі “еліти”

Тушкогейт”, “плівки Забзалюка” - ці слова виникли на веб-сторінках у середу, а вже четвер вийдуть на шпальти газет. Народний депутат від БЮТ Роман Забзалюк став свого роду спадкоємцем знаменитого майора Мельниченка. Хоча випадок Забзалюка, як ясно наперед, викличе значно менший резонанс, але насправді в цьому скандалі теж ідеться про дуже масштабні речі. Крім того, в “тушкагейті” теж замало ясності — як і в “кучмагейті” 2000 року.

Як стати “штірліцем”

“Тушками” з відносно недавніх пір в Україні стали називати депутатів, які потрапили до Верховної Ради від імені виборців НУНС та БЮТ, але з приходом до влади Віктора Януковича раптом зрозуміли, що завжди хотіли підтримати саме такого президента. У 2010-му році наплив бажаючих до пропрезидентської більшості був такий великий, що хтось із журналістів проілюстрував його старим радянським анекдотом про папугу, котрий мріяв виїхати з СРСР “хоч тушкою, хоч опудалом”. Звідти слово й пішло.

Ніхто не дивувався, коли до подібних кроків вдавались бізнесмени. Але коли 23 грудня минулого року заяву про вихід з фракції БЮТ написав Роман Забзалюк, політично стурбовані громадяни відчули щось на кшталт шоку. Бойовий офіцер-спецназівець, ветеран Афганістану з нагородами й пораненням, Забзалюк був у лавах соратників Тимошенко понад півтора десятиліття. Він створив і очолював Миколаївську обласну “Батьківщину”, і вважався правою рукою відставного генерал-майора СБУ Андрія Кожем'якіна, восени обраного лідером фракції БЮТ.

Відхід Забзалюка спричинив купу здогадів. Підтвердити їх не було жодної можливості: сам він на зв'язок не виходив. Швидко стало відомо, що депутат перебуває на лікуванні за кордоном. Називали й конкретне місце — Ізраїль, і конкретний діагноз (поширену “вікову” хворобу, дуже серйозну, але далеко не смертельну, особливо за наявності у хворого кругленької суми).

Саме нестачу грошей на лікування циніки й називали причиною зради Забзалюка. Його ж соратники відмовчуваись або радили дочекатись його повернення. 10 січня в Раді оголосили про вступ Забзалюка до фракції “Реформи заради майбутнього”, сформованої здебільшого з “тушок”, котрі й сьогодні намагаються тримати марку “незалежних”, але зазвичай голосують в унісон з «регіонами». Заяву Забзалюк написав ще 27 грудня.

Не дивно, що прес-конференції депутата 8 лютого журналісти чекали з нетерпінням. Але того, що сталось, не чекав жоден. “По суті, у цих неповних два місяці я формально числився в так званій групі "Реформи заради майбутнього". Однак фактично ніколи і не виходив з лав нашої команди партії Батьківщини та її фракції”, - заявив Забзалюк.

За його словами, відбулась “спецоперація”, яку він особисто здійснив у тісній взаємодії та за згоди Кожем'якіна і фактичного лідера “Батьківщини” Олександра Турчинова. Суть “операції” полягала у викритті методів, якими провладна більшість вербує нові багнети в опозиційних таборах.

Як пояснив Забзалюк, він змушений був піти на такий крок з огляду на інформацію про підготовку владою нової кампанії з купівлі та залякування опозиційних депутатів. Як зауважив Роман Омелянович, його особа пасувала для такої ролі якнайкраще, бо він, по-перше, є членом комітету ВР з боротьби з оргзлочинністю, а по-друге — головою контрольно-ревізійної комісії “Батьківщини”.

Тут треба зазначити, що Роман Забзалюк не вперше ініціює скандал щодо купівлі депутатів БЮТ прибічниками Януковича.

 

У листопаді-грудні 2007 року подібний скандал уже був. Тоді про спробу підкупу заявили одразу восьмеро депутатів БЮТ. Доказами були чотири відеофайли надзвичайно низької якості, зняті на відеотелефон. На них фігурували депутати від ПР Олег Надоша та Володимир Сівкович, а також громадянин Тихонов — нібито помічник Андрія Клюєва. Згідно з титрами під кожним відео (звук розібрати було майже неможливо), вони пропонували співрозмовникам гроші (до $ 10 млн.) за непідтримку ініціатив уряду Тимошенко та утворення більшості в складі БЮТ та НУНС.

 

Одним — або й єдиним — із тих, хто таємно записував відео, був Роман Забзалюк. А серед депутатів, що заявляли про спроби їх підкупити, засвітились Геннадій Задирко та Володимир Каплієнко. Сьогодні ці двоє не лише беззавітно трудяться “тушками”, але й гучно звинувачують Забзалюка в провокації й брехні.

 

Для кого гроші?

 

 

Своєю чергою, Роман Забзалюк не має на  доказ власних слів навіть поганого відео. Лише погане аудіо, записане, знову-таки, з його ж слів, на мобільний телефон. На записах, котрі легко знайти в мережі за посиланням “плвіки Забзалюка”, депутат розмовляє з кимось, чиє ім'я в розмові не згадується. Зараз Забзалюк ідентифікує цю людину як лідера “Реформ заради майбутнього” Ігоря Рибакова.

Розмова ведеться російською мовою. Говорить в основному “Рибаков”, з надзвичайною щедрістю пересипаючи свою швидку мову добірною лайкою. Пояснюючи всю цю тарабрщину, депутат Забзалюк розповів журналістам, що Рибаков пропонує йому порядку $ 500 тис. одноразової виплати за перехід до “тушок”, плюс іще порядку $ 20 тис. щомісяця — за умови “правильних” голосувань та сприянню фальсифікаціям парламентських виборів-2012 на користь партії влади.

Паралельно з оприлюдненням записів депутат Забзалюк роздав журналістам розшифровки найяскравіших епізодів (усього 5 файлів записів займають менше 4-х хвилин часу). Їхні тексти швидко розійшлись Інтернетом. Хоча в деяких випадках написане не відповідає вимовленому.

І не тільки в таких дрібницях, як те, що в розшифровці “Рибаков” називає Арсенія Яценюка “Яциком”, а на аудіо — і це добре чутно - “Арсіком” (чого, до речі, не помітили навіть у штабі Яценюка, оприлюднивши заяву з фрагментом тексту розшифровки, а не оригінальної розмови).

Є серйозніші речі. Так, у розшифровці від Забзалюка наведений такий ключовий момент розмови (чи розмов?):

Р.- Первое – финансовый вопрос. Мы решаем. Так скажу. Есть два момента. Первое – получаешь только разово, небольшой аванс. Второе – получаешь разово, хорошо разово и потом каждый месяц. Уверен в том, что карточкой голосовать – это твоя работа, можно подстраховаться …

З. – Можно мне сказать? Начало разговора – это где-то 500 тысяч?

Р. – Да! Да! Начало разговора – 500 тысяч, а там все, чтобы четко все остальное … Это раз. И второе – если мы договоримся, то мне на Западной Украине как воздух нужны кандидаты…

Проте на аудіозаписах чітко чутно, що насправді “Забзалюк” не просить дозволу про щось запитати, а, швидше, говорить про свою майбутню розмову з кимось третім: “Можно мне сказать: начало разговора — это где-то 500 тысяч? Можно мне сказать?”

Понад те, відповідаючи йому, “Рибаков” однозначно говорить про третю особу! “...и второе. Если мы с ним договоримся...” Слова “с ним” з розшифровки кудись випали.

Тобто розмова може виглядати так, ніби Забзалюк виступає емісаром невідомого, згодного чи то піти в “тушки”, чи то ще якось допомогти ПР та Банковій в нелегкій справі виграшу майбутніх виборів на благо України.

 

Принаймні, про те, що йдеться про підкуп самого Забзалюка, прямо не говориться в жодному фрагменті. Формулювання на кшталт “получаешь” чи “твоя работа” можуть бути лише фігуральними, а по суті теж стосуватися третьої особи. Чиє ім'я, в такому випадку,  вирізане із запису самим Забзалюком.

 

Сумна паралельна реальність

Хай там як, Роман Забзалюк стверджує, що отримав за підробну зраду $ 450 тис. Депутат одразу заявив, що ці гроші підуть в касу БЮТ — хоча з рекламної точки зору набагато логічніше було б оголосити про їх направлення на якусь благодійну ініціативу. 

Його візаві тим часом наполягають, що йдеться про значно меншу суму, і отримав її забзалюк ховсім з інших причин. “Він прийшов, упав на коліна, попросив допомоги... для лікування в Ізраїлі”, - сказав Тижню депутат з “Реформ...” Валерій Камчатний

Забзалюк заздалегідь заявив, що йому допомогли в лікуванні саме депутати від БЮТ. Попри це, Ігор Рибаков запевняє, що вимагатиме від “спецагента” повернення нібито подарованих тому грошей. Як добросердні “реформівці” доведуть факт подарунка на лікування, лишається загадкою.

Перспективи скандалу залежать від того, чи вдасться опозиції домогтися створення слідчої комісії Верховної Ради, яка могла б регулярно викидати в інформаційний простір нагадування про сьогоднішні події. Влада, зі свого боку, з радістю сховала б усе в нетрях Генпрокуратури, куди вже звернувся спікер ВР Володимир Литвин.

Не можна виключати й того, що провладні сили спробують перетворити заяву Забзалюка на бумеранг. Маючи контроль над прокуратурою та парламентським комітетом з регламенту й депутатської етики (куди теж звернувся Литвин), можна спробувати затаврувати “Батьківщину” як провокаторів і брехунів. А в крайньому разі — й порушити справу про шахрайство. Звичайно ж, із боку Забзалюка.

Між тим, обговорюючи “смачну” тему сотень тисяч доларів, громадськість ризикує швидко забути про інші слова на “плівках Забзалюка”, згадок про котрі вже зараз уникають його критики. Наприклад, ось такі:

 

  • ...и Президент лично меня на встрече попросил: "Дай мне больше, максимально…". <...> Нам любые кандидаты нужны. Любые <...>Мажоритарку отдадим под них. Всю власть, которая есть: область, губернатор, главы администраций, СБУ, прокуратура – все будет под него. Весь админресурс. Так жестко, что они оху..ют. Но нужно, чтобы процентов хотябы на 50 он сам начинал. 50 мы дадим админресурсом, а 50 – должен быть он...

 

Або такі:

  • Нас ничего не волнует, не е...т, кроме членов участковых и членов окружной комиссии. За три месяца, ну за четыре месяца, хоть за пять. Я тебе говорю... <...> Мне надо от Блока Юлии Тимошенко получить максимально членов комиссий моих. Я дам тебе людей, которых надо заводить. На, вставь в эту область этих людей… Ты их вставил – получил бабло, а они, б...,головы областных организаций, скажут Турчинову: это наши люди.

 

У цих фрагментах розшифровок змістовних розходжень із аудіозаписом немає. А те, що саме про них не хочуть говорити “обвинувачувані”, навівє підозри: розходжень тут немає і з практикою...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.