Окупанти посилили обстріли цивільних об’єктів на Донбасі. Розслідувати такі справи складно, а жодного вироку по них ще не винесли

Суспільство
15 Листопада 2021, 17:38

У неділю, 14 листопада, російські окупанти обстріляли селище Невельське у Донецькій області. Обстріли пошкодили дев’ять житлових будинків, два — повністю зруйнували, а під завалами опинилися двоє людей. Рятувальники допомогли людям вибратися з-під уламків, ніхто не загинув.

Однак це не поодинокий випадок. Російські окупанти активізували обстріли на Донбасі, зокрема, регулярно пошкоджуючи цивільну інфраструктуру. Про це свідчать дані звіту ООН за жовтень 2021 року.

У звіті зазначають, що окупанти руйнують житлові будинки, навчальні заклади та необхідні мешканцям Сходу об’єкти для опалення будинків. Крім того, лише за жовтень від цих обстрілів постраждали шестеро мирних жителів. “Це свідчить про збільшення нетривкості домовленостей про припинення вогню”, — пояснюють автори дослідження.

Тим часом за фактом обстрілу Невельського поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про порушення законів та звичаїв війни, що трактується як воєнний злочин. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.
Однак за весь час війни в Україні за цієї статтею виносили вироки всього двічі, але це не стосувалося конкретно обстрілів цивільних об’єктів, розповідає адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко.

Читайте також: Життя в окупації: дактилоскопія дітей та пам’ятник радянському кату

Він пояснює, що складність розслідування таких справ полягає у тому, що підозрюваних важко встановити. “Слідство не може ефективно проводити слідчі дії за умови, коли немає доступу до окупованих територій, звідки відбувався обстріл. Тому слідство часто дуже затягується, бо просто не може проводити слідчі дії на лінії фронту і тим паче —  на окупованих територіях”, — зазначає адвокат.

Також Тимочко наголосив, що з кожним роком ситуація у розслідуванні воєнних злочинів стає кращою, тому що починають з’являтися фахівці, а судді дедалі частіше розглядають такі справи.

У провадженні правоохоронних органів є сотні кримінальних проваджень, які стосуються саме воєнних злочинів. Десятки справ передали до суду. Ми зараз знаходимося на початковому етапі становлення цієї практики в України, тому не дивно, що у нас немає великої кількості вироків в контексті цих справ”, —  додав адвокат.