Огляд InformNapalm: трикстери російської пропаганди, або «Королівство кривих дзеркал»

Світ
18 Липня 2019, 17:57

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm періодично публікують розгорнуті дослідження з фактами фіксації на Донбасі російських станцій радіоелектронної розвідки та боротьби, систем озброєння та військової техніки, безпілотних комплексів, які належать Збройним силам РФ. І на цьому тлі досить цікавими є спостереження за діями бойових пропагандистів Кремля, виявлення тенденцій у роботі російської пропаганди, проведення інформаційно-психологічних операцій через підконтрольні МО РФ ресурси та через спікерів терористичних формувань «ДНР» і «ЛНР».

 

Регулярно можна бачити, як вони виступають у ролі трикстерів і використовують прийом, який можна умовно назвати «криві дзеркала». Суть цього методу полягає у створенні викривленого відображення певної події та інформації, його потужному тиражуванні, щоб заплутати читача у великій кількості химерних версій, ніби глузуючи над оригіналом.

 

Конкретні приклади інформаційної протидії росіян із використанням принципу «кривих дзеркал»  

 

Із зони проведення ООС періодично надходять новини про збиття або перехоплення виключно російських БПЛА, які тільки нещодавно були взяті на озброєння ЗС РФ і ціна яких вимірюється десятками тисяч доларів. Наприклад, одна з останніх таких новин датована 11 липня. Українські бійці БТГр «Азов» повідомили InformNapalm, що в районі відповідальності підрозділу на передових позиціях Світлодарської дуги вони перехопили російський військовий БПЛА «Элерон».

 

 

Загалом на окупованій території Донбасу за час бойових дій зафіксовано й доведено використання російськими гібридними силами восьми типів БПЛА. Це безпілотники «Гранат-1», «Гранат-2», «Гранат-4», «Форпост», «Орлан-10», «Элерон-3СВ», «Застава», «Тахион». А також іще один тип нових російських БПЛА з невстановленою назвою. Про всі ці зразки є публікації в базі даних InformNapalm. І кожен такий випадок потрапляє у ЗМІ. Щоб перебити ці новини про російські безпілотники на Донбасі, на сайтах терористів «ДНР/ЛНР» та новинних ресурсах РФ за принципом «кривих дзеркал» щотижня робляться вкиди дезінформації, що «ополчєніє» нібито збило український безпілотник.

 

Читайте також:  Огляд InformNapalm: «Змій Горинич» як летальна зброя на Донбасі та свідки MH17

 

Зазвичай ідеться про дешевий квадрокоптер, який можна придбати в інтернет-магазині. Дуже часто такі «новини» взагалі не ілюструються, але інколи фото все ж таки виставляють. І тоді можна побачити, що з року в рік знімається один і той самий квадрокоптер або періодично робляться вкиди про збиття українського БПЛА, при цьому виставляються різні ракурси того самого дешевого безпілотника. Для поширення такої дезінформації росіяни використовують речників терористів, заяви яких легалізують, посилюють і ретранслюють у своїх топових медіа.

 

 

(архів новини від Anna News за 2 липня 2019 року, архів новини на сайті терористів «ЛНР» за 5 грудня 2018 року)

 

Таким чином інформація розмивається, і на ключові слова про «збитий БПЛА на Донбасі» читачі вже знаходитимуть у пошуковиках велику кількість повідомлень від російських ЗМІ та бойовиків. А відтак набагато менше людей прочитає, що справжні сучасні зразки російських БПЛА, які точно не можна купити в інтернет-магазині, періодично використовуються гібридними російсько-терористичними військами на Донбасі.

 

Читайте також: Едуард Лобода(Фугас). Пам’яті воїна-універсала

 

Цього тижня була зафіксована чергова інформаційно-психологічна операція за принципом віддзеркалювання та викривлення даних.

 

В огляді InformNapalm від 11 липня ми розповідали, як бойовики використовували установки розмінування УР-83П «Змей Горыныч» та УР-77 «Метеорит» не за прямим призначенням, а з метою завдати вогньового ураження українським військовим, нехтуючи життям мирних мешканців Донбасу.

 

 

З моменту поширення цього розслідування минув тиждень. І з 16 липня, російські ЗМІ стали активно тиражувати фейк, який у ході брифінгу вкинув спікер терористичної організації «ДНР» Данило Безсонов (позивний Гудвін), про нібито використання українськими військовими установки розмінування УР-77, що спричинило значні втрати в лавах Збройних сил України. InformNapalm дослідив цей фейк і спростував. Але це і є приклад «кривих дзеркал», які у великій кількості розставили російські ЗМІ довкола справжньої інформації. І тепер за тегами про установку розмінування УР-77 читач здебільшого побачить російські фейки.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: знищення російських комплексів та систем розвідки на Донбасі

 

Звісно, правдива інформація, дослідження InformNapalm та інших розслідувачів і журналістів, що займаються перевіркою фактів, мають багато деталізованих підтверджень і набувають більшої ваги, ніж «білий шум», який створюють довкола неї російські пропагандисти. Проте для дієвої протидії пропаганді агресора недостатньо просто спростувати фейк. Українські та закордонні медіа теж повинні підтримували поширення факт-чекінгових досліджень і збільшувати аудиторію людей, які побачать достовірні факти, а не розставлені росіянами «криві дзеркала».

Автор:
InformNapalm