Суспільство

  ▪   InformNapalm

Огляд InformNapalm: знищення російських комплексів та систем розвідки на Донбасі

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти навели докази наявності на Донбасі новітньої російської техніки

Станція «Зоопарк-1»: ураження, фактчекінг та унікальне повне встановлення належності до ЗС РФ

 

Минулого тижня  серед розслідувань InformNapalm щодо виявлення зразків військової техніки ЗС РФ на окупованих частинах Донецької та Луганської областей значного резонансу набув матеріал про російську радіолокаційну станцію артилерійської розвідки та цілевказання 1Л259 «Зоопарк-1». Приводом для нього стало відео полку «Азов», розміщене 26 червня у відкритому доступі. На кадрах, знятих із БПЛА, було вперше за час війни чітко зафіксовано використання 1Л259 «Зоопарк-1» у бойовому режимі для корегування вогню. Цю російську станцію можна вважати аналогом контрбатарейного американського радара AN/TPQ.
 

Волонтери провели дорозвідку та опублікували фактчекінг, з’ясували точні координати вогневого ураження станції 1Л259 «Зоопарк-1» — це точка біля околиць Горлівки [48°21'18.6″N 38°05'25.3″E]. На відео було видно, що прямого влучення в станцію не було, проте є підстави вважати, що вона тимчасово виведена з ладу й не зможе застосовуватися для корегування вогню противника. З інсайдерських джерел на окупованій території отримані підтвердження, що уламками від розриву пошкоджена фазована антенна решітка цієї станції. Крім того, 29 червня гібридні російсько-терористичні війська на цьому напрямку вирішили помститися за ураження станції. Вони застосували заборонені майже в усьому світі касетні снаряди 152-го калібру й обстріляли ними селище Новолуганське. На диво, під час обстрілу ніхто не постраждав. Як кажуть самі українські військові: «Відчувається, що влучність у них впала, схоже, що «Зоопарку» в них більше немає».

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: «Військові спеціалісти» у Конго, найманці у Сирії, регулярна армія у Білорусі та «допомога» Венесуелі

 

1Л259 «Зоопарк-1» і раніше фіксувався на Донбасі та не раз в околицях Горлівки. Про цю російську станцію у своїх звітах писали і СММ ОБСЄ, і Головне управління розвідки України. А ось перші фотодокази ідентифікації «Зоопарку-1» на Донеччині оприлюднили саме волонтери InformNapalm ще в листопаді 2016 року.
 

Після відео вогневого ураження «Зоопарку-1» блогер-розслідувач Askai дав посилання на фотоальбом із поїздки на Донбас російської спортсменки Мар’яни Наумової, яка не приховує, що підтримує російських бойовиків. Альбом, датований 4 листопада 2014-го, був розміщений в соцмережі «ВКонтакте», а в один із кадрів потрапила частина комплексу «Зоопарк-1». Проте не була зрозуміла ні точна дата зйомки, ні геолокація.

 

Проте публікація цих даних на сайті спільноти InformNapalm викликала жвавий інтерес як у читачів з окупованих територій Донбасу, так і в російських спецслужб, зокрема ФСО РФ. Це було чітко видно за логами з IP-адресами: хто, звідки, як довго та з яких пристроїв читав цю новину. І поки один із співробітників Федеральної служби охорони в Москві довго скролив статтю і, мабуть, щось дуже уважно занотовував про витік інформації щодо «Зоопарку-1», уже готувалася інша сенсаційна новина.

 


Річ у тім, що читачі з окупованої Макіївки вийшли на контакт із волонтерами та передали архів із фотографіями тієї самої колони, яка випадково потрапила в кадр Наумової. Проте тепер вдалося встановити і точну дату зйомки, і місце, і вперше ідентифікувати поряд усі машини зі складу станції «Зоопарк-1». У фотокадри відеореєстратора потрапила радіолокаційна станція 1Л259 на шасі МТ-ЛБу, машина технічного обслуговування (МТО, 1І30) на автомобілі Урал-43203 для проведення регламентних і ремонтних робіт, електростанція ЕД30-Т230П-1 РПМ1 на причепі 2-ПН-2. Уся колона рухалася трасою H-21 через окуповану Макіївку 24 жовтня 2014 року.
 

Проте найголовніше, що за тактичним знаком, нанесеним на дверцятах автомобіля «Урал-43203», вдалося також ідентифікувати належність цієї станції до конкретної військової частини ЗС Росії.

 


У сучасних російських бригадах комплекс «Зоопарк-1» входить до складу батареї управління та артилерійської розвідки, яка за штатом повинна мати три такі комплекси. До складу 136-ї ОМСБр (в/ч 63354, постійне місце дислокації місто Буйнакськ, республіка Дагестан) також входить батарея управління та артилерійської розвідки, тому крім тактичного знаку є підстави вважати, що комплекс «Зоопарк-1», який зафіксували в Макіївці, було відправлено саме зі штату цієї бригади, ймовірно, разом із технічними спеціалістами ЗС РФ.

 

Читайте також: Розвідка Норвегії про загрози з боку РФ: амбіції в Арктиці, ядерна тріада і військова співпраця з Китаєм

 

Раніше InformNapalm не раз фіксував техніку 136-ї ОМСБр ЗС РФ на окупованому Донбасі. Загалом волонтери зібрали 14 епізодів розслідувань, у яких фіксувалася колона російських танків Т-90А, російські бронеавтомобілі «Тигр-М», мобільна радіостанція Р-166-0.5 «Артек» та численні випадки потрапляння військовослужбовців цієї бригади в об’єктиви фотокамер у місцях, де, за офіційними заявами Кремля, їх не мало бути.

 

Знищення на Донбасі новітньої російської станції розвідки «ТОРН-МД»
 

 

Ще однією гарною новиною цього тижня стала відеофіксація знищення сучасного російського автоматизованого мобільного комплексу радіоконтролю тактичного призначення «ТОРН-МД». Волонтери InformNapalm також провели фактчекінг цієї події, проаналізували знімки та визначили геолокацію. Точні координати знищення російської системи — околиці населеного пункту Майорове, Донецька область [47°29’50.2″N 37°58’31.6″E].

 


 

Цей комплекс так само не раз потрапляв у фокус розслідувань міжнародної спільноти InformNapalm. А 10 лютого 2019-го у звіті СММ ОБСЄ поінформували, що один комплекс радіорозвідки «ТОРН» на шасі вантажівки (КАМАЗ) був помічений поблизу житлового будинку в Новогригорівці.
 

Читайте також: Огляд InformNapalm: розвідувальні комплекси Росії на Донбасі

 

Важко сказати, скільки ще таких комплексів та систем до цього часу використовує армія РФ на окупованому Донбасі, але перше вогневе ураження та фіксація цих фактів обов’язково вкладається до спільного пазла обвинувачень військово-політичного керівництва Росії у веденні війни проти України, що загрожує як можливістю висунення нових санкцій, так і майбутнім притягненням до міжнародного трибуналу.
 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.