Попри всі намагання світового співтовариства переконати Москву в абсурдності і неправомірності анексії, яка порушила 80 міжнародних і 407 двосторонніх договорів з Україною, Крим і досі перебуває під російською окупацією. Шоста російська весна принесла Криму нові обшуки і арешти, ще більше військових навчань, а також нові постачання зброї.
27 березня 2019 року російські силовики провели масові обшуки у будинках кримських татар Сімферопольського і Білогірського районів Криму. За результатами масштабної операції було заарештовано 23 людини за звинуваченнями у приналежності до забороненої в Росії організації “Хізб ут-Тахрір”. Правозахисники вважають, що справжньою причиною затримання є активна участь заарештованих в об’єднанні “Кримська солідарність”, що займається наданням допомоги кримським політв’язням та їхнім родинам. Всіх затриманих того ж дня судили у Криму, після чого їх терміново вивезли на територію Росії — до СІЗО Ростовської області.
Читайте також: Огляд InformNapalm: РЕБ-ігри Москви та “зелені чоловічки” в Грузії
Євросоюз відреагував на незаконні арешти, закликавши Росію припинити порушувати права кримських татар і звільнити всіх заарештованих. “Такі дії підтверджують доповідь Верховного комісара ООН з прав людини, в якому сказано, що кримські татари продовжують непропорційно страждати від поліцейських рейдів і переслідуватись під приводом тероризму і злочинів, пов'язаних з екстремізмом, у процесах, які не відповідають стандартам прав людини,” – заявила речниця ЄС Майя Косьянчич 30 березня.
Символічно, що рівно за п’ять років до арештів, 27 березня 2014 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію “Про територіальну цілісність України” № 68/262, яка закликала всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати ніяких змін статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на підставі референдуму і утримуватися від будь-яких дій, які можуть бути інтерпретовані як визнання зміни статусу АРК. Резолюція була першою дипломатичною перемогою України на шляху до міжнародного засудження Росії і деокупації Криму.
З того часу ГА ООН також схвалила резолюції 71/205, 72/190, 73/263 “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна” та 73/194 “Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів”, у яких засуджується окупація Криму Росією і політично вмотивовані переслідування громадян України, озвучується вимога до окупаційної влади дотримуватися зобов'язань за міжнародним правом. Резолюція про мілітаризацію Криму також закликає Росію вивести свої війська з території окупованого Криму та засуджує зростаючу російську військову присутність в Чорному і Азовському морях.
Читайте також: Огляд InformNapalm: доля “вишок Бойка”, нові докази проти підрозділів ЧФ РФ і справжнє ім’я спільника Бабая
Однак Росія не звертає уваги на заклики найбільшої міжнародної організації світу і продовжує мілітаризацію Криму. Так, днями російські військові організували у Криму чергові масштабні навчання, до яких було залучено більше 5000 військовослужбовців і понад 500 одиниць озброєння, включно з оперативно-тактичними комплексами “Іскандер-М” і кораблями, оснащеними крилатими ракетами “Калібр”.
За 10 днів до проведення навчань, 18 березня, голова комітету Ради Федерації РФ з оборони і безпеки Віктор Бондарев заявив, що Росія розгорнула у Криму ОТРК “Іскандер-М” і дальні бомбардувальники Ту-22М3, хоча вже 19 березня голова комітету Державної думи Росії з оборони Володимир Шаманов спростував цю заяву. Однак ще 14 березня, за 4 дні до заяви Бондарева, Міністерство оборони РФ звітувало, що два російські бомбардувальники Ту-22М3 здійснювали політ над нейтральними водами Чорного моря. Отже ймовірно, що обидва твердження Бондарева мали під собою певний ґрунт. Проте лишається під питанням, чи повернулися Ту-22М3 та “Іскандери-М” назад до Росії або ж перейшли на озброєння у Криму, де на сьогоднішній день вже стоять протиповітряні ракетні комплекси С-300, С-400, Бук-М2, Панцир-С1, а також берегові ракетні комплекси “Бастіон” і “БАЛ”, про які спільнота InformNapalm публікувала окреме розслідування у 2016 році.
Старший лейтенант 15-ої ракетної бригади берегової оборони РФ Ніколай Мельников на фоні БРК “БАЛ” у Криму (2015 р.)
У своєму профілі VK cтарший лейтенант Мельников “засвітив” не тільки фото з БРК “БАЛ”, але й виклав фотографію свого посвідчення до медалі “За повернення Криму”.
Водночас волонтери InformNapalm зазначають, що подібні фото часто потрапляють до мережі не тільки через самих військових, що брали участь у захопленні Криму, але й через їхніх родичів. Так, тільки за останній місяць OSINT-розслідувачі команди знайшли двох російських солдатів — з 99-ї бригади матеріально-технічного забезпечення та 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ, яких викрили фото, що завантажили до мережі дружина і матір.
Читайте також: Огляд InformNapalm: віртуальні посіпаки Пригожина та операції США
Дружина Дмитра Ткаленка з 76-го ремонтно-відновного батальйону (в/ч 23286, ППД батальйону – Слов’янськ-на-Кубані, входить до складу 99-ї бригади МТЗ, в/ч 72153, пункт постійної дислокації бригади – м. Майкоп) в своєму профілі соцмережі VK опублікувала фото медалі “За повернення Криму” та нагородне посвідчення до неї:
Посвідчення до медалі підписав полковник Єгоров Ігор Анатолійович, який станом на 2014 рік був командиром 99-ї ОБр МТЗ:
Фото Дмитра Ткаленка у Криму, датоване весною 2014 року
Батько Дмитра Ткаленка Віталій теж брав участь в операції захоплення Криму, але у складі 18-ї ОМСБр.
Батько та син Ткаленки на фото у Криму
Фотографія іншого окупанта Криму з’явилася у мережі завдяки мамі військовослужбовця, яка вирішила похизуватися медаллю сина.
Дмитро Теперечкін проходив строкову військову службу в 2013-2014 роках у 1-й десантно-штурмовій роті десантно-штурмового батальйону окремої бригади морської піхоти в/ч 13140. Це номер військової частини 810-ї ОБр МП ЧФ РФ, місце дислокації – тимчасово окупована територія України, м. Севастополь.
Нагородне посвідчення до його медалі підписував командир 810-ої ОБрМП (в/ч 13140) полковник Володимир Бєлявський.
Фото полковника Бєлявського з президентом Росії Путіним
Усього за п’ять років своєї роботи волонтери InformNapalm здобули докази участі у захопленні Криму проти 21 військової частини ЗС РФ.