Світ

  ▪   InformNapalm

Огляд InformNapalm: віртуальні посіпаки Пригожина та операції США

Міжнародна волонтерська спільнота розповіла про російські фабрики тролів, американську кібероперацію і тактику поляризації українського суспільства перед виборами

27 лютого відоме американське видання The Washington Post опублікувало приголомшливу інформацію про спільну операцію Кіберкомандування і Агентства національної безпеки США, яка пройшла у день виборів до Конгресу Сполучених Штатів — 9 листопада 2018 року. Особа, яка розкрила виданню деякі деталі цієї секретної операції на умовах анонімності, повідомила, що американські служби знешкодили російське “Агентство інтернет-досліджень” (АІД), щоб запобігти втручанню у вибори. За твердженнями джерела, “вони просто відключили АІД від інтернету. Вони їх прикрили”.

 

Нагадаємо, що “Агентство інтернет-досліджень” - це російська компанія, що, згідно офіційних заяв міністерства юстиції США, керувала російськими фабриками тролів, сторінками і групами у соцмережах, які щонайменше з 2014 року намагалися підірвати американські виборчі і політичні процеси. Особливо сильно їхній вплив відчувався у 2016 році — рік президентських виборів у США, коли російські тролі, що видавали себе за американців, намагалися всіляко розділити суспільство на групи і налаштувати їх одне проти одного. В Україні “Агентство інтернет-досліджень” більш відоме як “ольгінські тролі”, бо саме в Ольгіно(район у Петербурзі - Ред) раніше знаходився офіс агентства.

 

 

“Агентство інтернет-досліджень” пов’язують з російським олігархом Євгеном Пригожиним. Про те, що саме Пригожин через свої компанії фінансував АІД, йдеться в офіційному обвинуваченні міністерства юстиції США, висунутому в лютому 2018 року. За матеріальну підтримку АІД Пригожина внесли до санкційного списку міністерства фінансів США, опублікованого 15 березня 2018 року, хоча на той момент він вже перебував під персональними санкціями за указом “Блокування майна додаткових осіб, причетних до загострення ситуації в Україні”, виданим у грудні 2016 року.

 

Сама спецоперація зі знешкодження мереж АІД пройшла у день виборів і протягом одного-двох днів після виборів, щоб не дати росіянам провести дезінформаційну кампанію, яка б могла поставити під сумнів підсумки голосування. Коментуючи цю операцію, сенатор США Майк Раундз підкреслив: “Той факт, що виборчий процес 2018 року пройшов без успішного російського втручання, не був звичайним збігом. Без зусиль Кіберкомандування були б серйозні випадки кібер-вторгнення”.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: ціна ракетної гонки і нові обличчя окупації Криму

 

Однак, розумно припустити, що операція не була б настільки успішною, якби до того вже не була проведена певна підготовча робота. Такою є думка волонтерів міжнародної спільноти InformNapalm, які вже тривалий час слідкують за діяльністю російських фабрик тролів та ботів, котрі автоматично збирають і обробляють інформацію з мережі Інтернет, в першу чергу з соцмереж.

 

Популярні американські соцмережі Facebook та Twitter почали серйозно ставитися до проблеми ботів і тролів лише після втручання Росії у президентські вибори США у 2016 році. Тоді один за одним посипалися аналітичні звіти і статті, у яких показувалися приклади і розкривалися масштаби кібер-проникнення. Громадське обговорення і критика змусила компанії діяти. Особливо активно Twitter та Facebook взялися за ботоферми та фабрики тролів в останні півтора роки.

 

У завершальному кварталі 2017 Twitter призупинив роботу 58 млн. підозрілих акаунтів, а у травні-липні 2018 закрив ще біля 70 мільйонів. Окрім цих “мільйонних” хвиль видалень були й інші, де рахунок йшов на тисячі. Причому у січні 2018 року Twitter заявив, що під час виборів 2016 року від дій акаунтів, що пов’язані з російським АІД, постраждали 1,4 млн. користувачів. У вересні-жовтні 2018 року Twitter видалив ще 10 тис. акаунтів, які автоматично робили дописи, що відмовляли людей йти голосувати на виборах до Конгресу.

 

Facebook також звітував про масштабні чистки. Так, віце-президент Facebook Гай Розен повідомив, що у січні-березні 2018 року компанія відключила 583 мільйони фейкових акаунтів, більшість з них протягом хвилин після реєстрації, а з квітня по травень 2018 - ще 1,5 млрд. Facebook оцінює кількість фейкових акаунтів у своїй мережі на рівні 3-4%. Twitter оцінює обсяг претендентів на видалення у 6%, а Instagram у 9,5%.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: Гібридний арсенал Кремля

 

Втім такі шокуючі цифри не означають, що соцмережі повністю позбулися ботів. Дослідники з InformNapalm зазначають, що управління фабриками здійснюється через спеціальне програмне забезпечення, яке дозволяє одночасно керувати великою кількістю акаунтів. Також є модулі для відстеження тем у тренді, публікацій за ключовими словами і списків “цілей” для атак — сторінок лідерів громадської думки, ЗМІ, організацій і чиновників. Автоматизовані системи управління «ботофермами» розробники постійно адаптують до змін алгоритмів соцмереж, ботів стає все складніше виявити. На зміну одній закритій фермі приходить інша, захист від ботів теж покращується, і процес йде по колу.

 

Масштаби підривної діяльності пригожинського “Агентства інтернет-досліджень” вражають. Звіт дослідницької групи New Knowledge, що був представлений на Комітеті з розвідки Сенату США 17 грудня 2018 року, наголошує, що кампанії АІД охопили 126 млн. користувачів Facebook, 20 млн. користувачів Instagram, 1,4 млн. користувачів Twitter та більше 1000 відео на YouTube. За даними звіту експертів з Оксфордського університету у період з 2015 по 2017 рік АІД публікувала більше 57 тис. твітів щомісяця.

 

Акаунти, пов’язані з АІД, почали працювати в Україні ще з 2010 року. За даними дослідження української аналітичної платформи Vox Ukraine за останні 8 років “Агентство інтернет-досліджень” згенерувало 774 957 твітів про Україну з 1369 акаунтів, в яких було 3,4 млн. підписників.

 

Особливо активно російські фабрики тролів почали працювати з початку анексії Криму. Операції фабрик супроводжували фейковий кримський референдум події 2 травня 2014 року в Одесі, періоди активізації бойових дій на Донбасі, знищення Боїнга рейсу MH17, створення помісної автокефальної православної церкви в Україні, введення воєнного стану і багато інших подій.

 

Читайте також: "Торн" біля Дебальцевого

 

На думку спільноти InformNapalm, метою діяльності російських ботоцентрів є дезінформація, поляризація суспільства і дестабілізація. Основна тактика — створення непримиренних ідеологічних груп і стравлювання їх між собою.

 

Волонтери переконані, що в Україні вже сформовані дві базові групи “лабораторних мишей” - так звані “порохоботи” і “зрадофіли”, які серйозно розкручувалися в останні пару років. Втім перед виборами ці групи намагаються ще більше роздробити, щоб вивести протистояння на новий рівень. Тепер тролі і «ботоферми» підігрівають суспільство до агресії і бійки: мусуються теми безальтернативності того чи іншого кандидата в президенти, будь-яка альтернатива обов’язково зображується апокаліптично.

 

Далі, прогнозує InformNapalm, за аналогією зі США, додатково розкручуватиметься протестне голосування проти всіх і повний бойкот виборів. Паралельно розігріватимуться теми війни і миру, бідності, соціальної нерівності, мови, етнічних меншин, релігії та патріотизму.

 

Якщо Росії все ж таки вдасться підвищити градус дискусії до того рівня, щоб посіяти зерно особистої ворожнечі між різними групами і підбурити їх до силового протистояння, в подальшому ситуація може швидко вийти з-під контролю. Тому у часи, коли тисячі акаунтів можна легко створити, зламати або перекупити за одну ніч, українцям варто з пересторогою ставитися до занадто радикальних закликів і добре розуміти, що за цими закликами може стояти чергова фабрика Пригожина.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.