23 січня 2019 року військовослужбовці ЗСУ виявили, приземлили та вилучили безпілотний літальний апарат (БПЛА) російського виробництва «Гранат-2». Він кружляв поблизу Маріуполя — у районі Павлополя та Гнутового, де проводив аеророзвідку.
У грудні, попри запровадження Києвом воєнного стану та переведення всіх підрозділів ЗСУ в підвищену бойову готовність, російські сили знову обстрілюють підступи до Маріуполя: Гнутове, Чермалик, Лебединське, Водяне, Павлопіль, Широкине. На цьому тлі застосування БПЛА «Гранат-2» свідчить про наміри активізувати розвідку району й може передувати хвилі нових обстрілів чи інших силових операцій з боку російської окупаційної армії в ОТУ «Маріуполь».
Волонтери InformNapalm днями оприлюднили ексклюзивні фото захопленого безпілотника. Росіяни традиційно демонструють дива імпортозаміщення. На одному з фото чітко видно літій-полімерний акумулятор американської компанії MaxAmps, а на іншому — об’єктив фотокамери японської фірми Canon.
До цього міжнародна спільнота InformNapalm разом із волонтерами «Армія SOS» уже розбирали по запчастинах інший БПЛА російського виробництва — «Орлан-10», який теж складається переважно з деталей іноземного виробництва.
Операторів БПЛА «Гранат-2» Росія почала готувати ще у 2014 році. Перші фотодокази навчань датовані груднем 2014-го з геотегом на території Кузьмінського полігону М’ясниківського району Ростовської області:
У 2015 році OSINT-розслідувачі виявили відео, яке підтверджує використання БПЛА цієї моделі під час бойових дій біля Дебальцевого (Донецька область) у лютому 2015-го.
Тим часом ситуація в районі Маріуполя лишається напруженою. 29 січня позиції ЗСУ біля Гнутового були обстріляні з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. 30 січня під обстріл із гранатометів потрапили позиції біля Павлополя.
Поточну ескалацію в Приазов’ї та можливі наміри Росії просуватися в бік Маріуполя слід сприймати серйозно, особливо зважаючи на попередній трагічний досвід. Чотири роки тому, 24 січня 2015-го, намагаючись установити контроль над Азовським узбережжям, російська окупаційна армія скоїла один із найжахливіших воєнних злочинів війни на Донбасі, обстрілявши з РСЗВ «Град» житлові квартали Маріуполя. У результаті загинуло 29 людей, ще 93 дістали поранення. За даними Служби безпеки України, того дня два дивізіони РСЗВ БМ-21 «Град» зі складу ЗС РФ здійснили понад 120 пострілів по мирному місту некерованими реактивними осколково-фугасними снарядами С-21ОФ.
Читайте також: Покоління «ДНР»
Попри намагання російських військ швидко відвести техніку й сховати кінці у воду, у травні 2018 року СБУ та міжнародна група розслідувачів Bellingcat оприлюднили докази причетності кадрових офіцерів РФ до планування та командування обстрілом Маріуполя.
Із території Росії операцією безпосередньо керував начальник ракетних військ та артилерії Південного військового округу ЗС РФ генерал-майор Стєпан Ярощук.
У тимчасово окупованому Донецьку керував обстрілом полковник ЗС РФ Алєксандр Цаплюк (позивний Горець).
Координацію дій російських реактивних дивізіонів здійснював підполковник ЗС РФ Максім Власов (позивний Юґра).
Передивившись відео з доказами, більшість подумає, що російські генерали, полковники та підполковники, які відповідали за ту злочинно-бездарну операцію з масованим обстрілом мирного населення, мали б бути одразу звільнені. Утім, як казав російський поет, «розумом Росію не зрозуміти»: відповідальні офіцери, яким за всіма ознаками злочину світить Гаага, отримали додаткові зірки на погони й пішли на підвищення.
Читайте також: Півострів неволі. Як житиме окупований Крим у 2019 році
Як повідомляє у своєму матеріалі міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm, полковник Алєксандр Цаплюк, який керував обстрілом з окупованого Донецька, у червні 2015-го став начальником Пензенського артилерійського інституту, а в грудні 2017-го дістав звання генерал-майора. Полковник Олєґ Цеков, який командував 200-ю ОМСБр Північного флоту РФ, що брала участь в обстрілі Маріуполя, вже в лютому 2015 року також дістав звання генерал-майора, а 5 липня 2017-го своїм закритим указом Путін призначив його заступником командира 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу Росії. Варто зауважити, що 8-ма армія, яку Москва почала відтворювати у 2017-му з центром у Новочеркаську (Ростовська область), за оцінками військових експертів, формувалася спеціально під воєнні операції проти України.
За таких обставин існує загроза повторення обстрілів мирного населення в Приазов’ї, адже армією РФ керують ті самі люди, які віддавали накази обстрілювати Маріуполь чотири роки тому. Лишається актуальною необхідність створити сухопутний шлях до Криму, а незаконно збудований Керченський міст лише дає росіянам додаткові можливості для блокування кораблів і суден, що прямують із та до портів Маріуполя та Бердянська.