Огляд InformNapalm: прогнозоване загострення на Донбасі

Світ
31 Січня 2020, 11:21

На Донбасі почалося загострення. На жаль, ця ситуація була цілком прогнозована та очікувана в експертному і військовому середовищі. Відведення українських сил на визначених ділянках не сприяло «заспокоєнню агресора», а навпаки – стало для нього приводом для подальшої зухвалої активності.

Останні півроку і Президент  України і Міністр закордонних справ та інші посадові особи дещо маніпулювали цифрами та наголошували нібито кількість обстрілів з боку противника значно зменшилась. Водночас протягом всієї осені минулого 2019 року волонтери InformNapalm на офіційній сторінці ООС помічали  періодичне заниження даних обстрілів з боку російських окупаційних військ, навіть, у порівнянні з даними звітів спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ. Але у січні 2020 ситуація на фронті погіршилась, і вже навіть у щоденних зведеннях ООС з’явилися дані про те, що ворог використовує важке озброєння: артилерію калібру 122 мм та 152 мм, а також мінометів 120 мм калібру.

25 січня волонтери InformNapalm порівняли та проаналізували зведення ОБСЄ та ООС і визначили, що загострення, яке сталося днями на Донбасі було заздалегідь сплановане російськими окупаційними військами і готувалося за декілька днів: проводилось перекидання самохідних артилерійських гармат 2С9 «Нона-С» (120 мм калібру) та гаубиць Д-30 (122 мм калібру) через житлові райони ближче до лінії зіткнення. І вже за наступні 48 годин ці артилерійські системи були використані, в тому числі і для обстрілів поблизу населеного пункту Оріхове, Луганської області, що знаходиться лише в 3 км від місця відведення сил у н. п. Золоте.

28 січня у своєму telegram-каналі волонтери InformNapalm, посилаючись на деталі нового звіту СММ ОБСЄ, звернули увагу на значне збільшення великокаліберних артилерійських систем та десятки танків російських окупаційних сил, які були помічені за межами відведених зон зберігання та з порушеннями лінії відведення. Базуючись на цих даних, волонтери припустили, що ситуація на Донбасі буде погіршуватися і надалі.

Снайпери вбивають найбільше

30 січня в щоденному зведенні Міноборони про обстановку в зоні ООС з посиланням на Головне управління розвідки повідомили, що російське окупаційне командування  залучає додаткові снайперські пари, які не належать до штатних підрозділів 1, 2 АК РФ і прибувають на тимчасово окуповану територію в Донецькій і Луганській областях з території Росії.

За даними відкритих джерел, лише за січень 2020 від куль ворожих снайперів у зоні проведення ООС загинули щонайменше 7 українських військових. Показник втрат від снайперського вогню в січні найбільший в порівнянні з втратами від ворожих мін та снарядів.

 

 

Але ворога потрібно знати не тільки за ознакою приналежності до країни-агресора, але і за особистими даними. Тому волонтери InformNapalm періодично розкривають значно більше інформації про російських військових і найманців, ніж офіційні зведення розвідки. Частково тему постійних ротацій російських снайперів на Донбасі волонтери розкрили в огляді: «Снайперський вогонь та димова завіса пропаганди», проте, враховуючи зростання снайперської активності в січні 2020 ця тема потребує  додаткової  уваги.

Відомо, що снайперські групи 19-ої ОМСБр ЗС Росії періодично беруть участь у бойових діях на українському Донбасі. В 2015 році волонтери-розвідники InformNapalm викрили цілу групу снайперів 19-ої ОМСБр ЗС РФ, які були прикомандировані до НЗФ “Сомалі” та брали участь в боях за Донецький аеропорт.  Дані цих військовослужбовців встановлені, матеріали про їх злочини перекладені на 6 мов, але вони і досі не понесли покарання за вбивства українців.

 

 

На фото кадрові російські військові роти снайперів зі складу 19-ої ОМСБр (в/ч 20634, дислокація м. Владикавказ, Північна Осетія). На передньому плані російський військовий Артур Кубаєв зі снайперською гвинтівкою СВДC.

 

Але крім російських військових фахівців на Донбас активно постачається і російське снайперське озброєння для найманців. До снайперського арсеналу російських окупантів входять: снайперська гвинтівка Драгунова модернізована (рос. – СВДМ), снайперська гвинтівка Драгунова зі складаним прикладом (рос. – СВДС), гвинтівка снайперська спеціальна «Гвинторіз» (рос. – ВСС «Винторез»). Але крім цих зразків трапляється і більш екзотична зброя, наприклад, російський найманець Павло Шаблаков, який мешкає у Челябінську, в своєму фотоальбомі з Донбасу похизувався одразу 3 снайперськими гвинтівками.

 

 

1. Далекобійна снайперська гвинтівка Labaev DXL-4 «Севастополь», вартість від $30 000.

2. Армійська снайперська гвинтівка великокаліберна – АСВК, прийнята на озброєння ЗС РФ у 2004 році.

3. Снайперська гвинтівка Labaev СВЛК-14С, модель 2015 року, вартість від $34 000.

 

Волонтери InformNapalm збирають дані російських військових та найманців, які воювали проти України, не лише для майбутніх судових процесів та вироків. Не менш цікаво відслідковувати їх подальшу долю. Адже інколи фатум наздоганяє військових злочинців швидше ніж може собі дозволити Феміда. Наприклад, в 2015 волонтери викрили та опублікували дані розвідників 18-ої ОМСБр ЗС РФ (в/ч 27777), які воювали на Донбасі. Cеред них був ідентифікований снайпер-розвідник Віктор Авжинов, який був нагороджений медаллю Суворова № 40978 указом президента РФ Владіміра Путіна від 24 листопада 2014 року за участь у війні на Донбасі.

 

На фото снайпер-розвідник ЗС РФ Віктор Авжинов (в центрі)​.

 

Через 2 роки, 30 квітня 2017, у себе вдома в Ханти-Мансійську кадровий снайпер-розвідник ЗС РФ Віктор Авжинов потрапив у смертельне ДТП , не дочекавшись українського чи міжнародного правосуддя.

Виявляти снайперів, розвідників та інших військових російських окупаційних сил, які брали участь у війні на Донбасі чи в захопленні Криму, достатньо складне завдання, але за 5 років у базі даних InformNapalm зібрані сотні імен, прізвищ та гігабайти фактів, які можуть бути використані у судових процесах проти країни-агресора. В 2020 році від рук російських снайперів продовжують гинути українські захисники на своїй землі і чомусь лише фатум час від часу нагадує, що ворог, чиї руки по лікоть у крові, може випадково гинути і на своїй території.

Автор:
InformNapalm