Світ

  ▪   InformNapalm

Огляд InformNapalm: снайперський вогонь та димова завіса пропаганди

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти розповіли, як російські пропагандисти реагують на зведення ООС і які снайперські групи з РФ було зафіксовано на Донбасі

На Сході України триває позиційна війна проти російських гібридних військових формувань. Снайперська складова відіграє в ній значну роль, хоча дуже часто й залишається поза увагою. Так відбувається через особливу таємність та законспірованість російських снайперських груп, які періодично прибувають на Донбас для виконання спеціальних завдань.

 

19 липня, за день до так званого хлібного перемир’я, на Донбасі загинули одразу два українські військові від рук ворожого снайпера. А 22 липня о 23:19 на сторінці ООС у Facebook з’явилося повідомлення, що до окупованого Донецька прибули російські групи снайперів із завданням знищити відеокамери спостереження СММ ОБСЄ, що встановлені на окремих ділянках лінії розмежування. Точна дата й час розміщення цієї інформації вказані не випадково, бо вже наступного дня, приблизно через 12 год, російські пропагандисти вчергове використали метод віддзеркалення інформації і розтиражували фейкові заяви спікера терористичної організації «ДНР». Цими повідомленнями вони заповнили всю пошукову видачу за ключовими словами про снайперів. (Метод віддзеркалення інформації та приклади його використання детально описані в попередньому огляді «Трикстери російської пропаганди, або «Королівство кривих дзеркал»).

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: трикстери російської пропаганди, або «Королівство кривих дзеркал»

 

У заявах, які з другої половини дня 23 липня стали тиражувати спочатку інформаційні ресурси терористичної організації «ДНР», а потім і російські інформагенції, зокрема ТАСС, ішлося про те, нібито український снайпер відкрив вогонь по «фахівцеві ДНР», який встановлював камери спостереження для фіксації порушень режиму припинення вогню. За повідомленням бойовиків, подія нібито трапилася 22 липня. Але ця інформація чомусь майже слово в слово є віддзеркаленням заяви ООС та оприлюднена 23 липня в другій половині дня. Для наочнішого підтвердження InformNapalm зіставив дані виходу новин та архіви повідомлень: архів повідомлення зі сторінки ООС (22.07.19 о 23:19) та архів повідомлення із сайту бойовиків (23.07.19 о 16:42), із якого почалося тиражування в російських ЗМІ.

 

 

Які групи російських снайперів вдавалося ідентифікувати

 

Загалом, якщо розглядати тему періодичної присутності російських снайперів на Донбасі, то волонтерам InformNapalm вдавалося виявляти як кадрових військовослужбовців ЗС РФ, так і найманців — громадян РФ, які мали кримінальне минуле й також виконували завдання на Донбасі як снайпери.

 

Читайте також:  Огляд InformNapalm: «Змій Горинич» як летальна зброя на Донбасі та свідки MH17

 

Хоч знайти сторінки справжніх снайперів у відкритих джерелах досить складно, але й вони іноді мають слабкість до спільних селфі, особливо коли це воно робиться на чужій території, за тисячі кілометрів від місця їхньої постійної дислокації.

 

Наприклад, 2015 року волонтери InformNapalm фіксували військовослужбовців роти снайперів 19-ї ОМСБр ЗС РФ, які були прикомандировані до бандформування «Сомалі». У 2016-му телефонували командирові роти — утікачеві, що покинув свого підлеглого снайпера, громадянина РФ, якого було ліквідовано на Світлодарській дузі. У 2017 році фіксували снайпера з 19-ї окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, який маскувався «ополченцем Новоросії» на Донбасі. А 2018-го виявили снайперську роту 40-ї окремої бригади морської піхоти ЗС РФ, що прибула на Донбас для виконання спеціальних завдань.

 

 

Один зі снайперів цієї роти, російський військовий Юрій Пєтров, «засвітився» на спільних фото на базі 7-ї ОМСБр 2-го АК «ЛНР» з іншим російським найманцем Сєрґєєм Журавльовим.

 

 

Особисті дані Юрія Пєтрова також вдалося підтвердити за фотографіями квитків на літак, які він публікував на своїй сторінці в соцмережі перед кожною ротацією. Росіянин вилітав із Ростова-на-Дону до Якутська з пересадкою в Москві.  

 

Снайперські пари росіян на Донбасі також часто складаються як із кадрових військових ЗС РФ, так і з найманців, які пройшли відповідну підготовку в російських військових таборах.

 

Незважаючи на постійні інструктажі МО РФ та заборони кадровим російським військовим робити фото й фільмувати себе на українському Донбасі, інформація все ж таки потрапляє в поле зору волонтерів-розслідувачів. Тому російська пропаганда кожне повідомлення української розвідки про прибуття з РФ чергової групи снайперів намагається сховати під потужною «димовою завісою» та використовує метод віддзеркалення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.