"Про це свідчить відсутність незалежності у діяльності виборчкомів і більшості ЗМІ, а також втручання влади всіх рівнів у виборчий процес", – йдеться в опублікованій 28-сторінковій доповіді за підсумками виборів до Держдуми.
На думку спостерігачів, найсерйозніші порушення було зафіксовано на етапі підрахунку виборчих бюлетенів, де мали місце "часті процедурні порушення і факти відвертих маніпуляцій, у тому числі вкидання бюлетенів".
"Умови для чесного змагання не були створені. Але незважаючи на це, виборці скористалися своїм правом висловити думку", – заявляють в організації.
Центрвиборчком Росії висловила незгоду з висновками доповіді ОБСЄ. "Це політична оцінка, – заявила Інтерфаксу член ЦВК Тетяна Воронова. – Ми бачили, що в цій кампанії взяли участь усі партії, які були зареєстровані".
В ОБСЄ стверджують, що для "Єдиної Росії" було створено більш сприятливі умови на стадії виборчої кампанії. "Напередодні виборів більшість новинних телевізійних програм рапортувало про успіхи уряду. За винятком одного, всі національні телемовці показували події у вигідному для правлячої партії світі", – заявляють спостерігачі.
Іншим партіям центральні телеканали приділили приблизно вдвічі менше ефірного часу, відзначають в ОБСЄ, при цьому тон передач був частіше всього нейтральним, а часом негативним.
У доповіді також йдеться про повсюдне використання службового становища державними і регіональними чиновниками "щоб підвищити шанси однієї партії над іншими".
Спостерігачі заявляють, що отримали безліч скарг з боку виборців про тиск на них з боку місцевої влади з вимогою віддати голоси за "Єдину Росію".
На звуження можливості вибору виборців вплинула відмова міністерства юстиції в реєстрації низки політичних партій, відзначають автори доповіді.
Також наголошується, що у низці випадків було зафіксовано факти відмови в допуску на дільниці незалежним спостерігачам, зокрема, від неурядової організації "Голос".
Як відомо, після виборів до Держдуми РФ 4 грудня всією Росією пройшли багатолюдні акції протесту проти результатів виборів.
Втім, як заявив прем'єр-міністр РФ Владімір Путін, перегляду підсумків парламентських виборів, якого домагаються учасники багатотисячних акцій протесту, не буде.