"У передвиборний час напруженість навколо закону про мову може легко збільшитися. Тому я закликаю всі сторони вступити в змістовний діалог з питань, порушених у законі, з метою пошуку підходящого компромісу", – зазначив Воллебек.
24-26 липня комісар відвідав Україну для зустрічей із представниками влади, опозиції, національних меншин і громадських організацій. Він нагадав, що раніше вже висловився проти прийняття закону в нинішньому вигляді, і висловив стурбованість тим, що парламентська більшість прийняла закон без розгляду понад 2 тис. поправок до документа.
"Диспропорційна підтримка російської мови, а також ліквідація більшості стимулів для вивчення й використання української мови в значній частині країни може підірвати сильну згуртованість України", – вважає Воллебек. На його думку, цей закон може привести до подальшої поляризації суспільства.
Нагадаємо, президент Янукович наразі не підписав скандальний закон про мови. Прем'єр-міністр Микола Азаров допускає внесення поправок до закону про мовну політику для досягнення компромісу.
3 липня парламент прийняв закон "Про основи державної мовної політики" (автори Вадим Колесніченко і Сергій Ківалов, обидва з Партії регіонів). Він зберігає за українською мовою статус державної, надаючи при цьому статус регіональних мов, які є рідними і використовуються не менш ніж 10% громадян, що проживають на одній території. Закон допускає ведення діловодства на регіональних мовах, а також ведення юридичної та судової документації, навчання, теле- і радіомовлення. У той же день опозиційні сили, низка громадських діячів і діячів культури почали акції протесту.
11 липня президент Віктор Янукович пообіцяв розв'язати питання про мовну політику в Україні, зазначивши, що зазначений закон перебуває на вивченні експертів.