Українська промисловість все ще переживає кризу. За підсумками травня спад промислового виробництва склав 9,3% (до аналогічного місяця минулого року), повідомили в Держстаті, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Такого значного падіння не фіксували з 2009 року. При цьому якщо за підсумками квітня деякі галузі вже почали показувати позитивну динаміку, то у травні зростало лише добування металевих руд (+2,7%).
За оцінками провідного аналітика ІК Dragon Capital Олени Бєлан, однією з причин такого спаду стали затяжні свята. "Нинішнього року Великдень практично збігся з травневими святами. Як результат – у травні було менше робочих днів, а багато підприємств і зовсім пішли на канікули майже на півмісяця", – пояснила Бєлан.
Однак такий різкий спад не може пояснюватися виключно великою кількістю святкових днів – на нього вплинув і низький попит. За місяць падіння обсягу виробництва в металургії склало 11,2%, машинобудуванні – 18,1%, хімічній промисловості -16,2%. "Ситуація буде ускладнюватися і далі. Світовий попит падає, та й внутрішній ринок перебуває на дні. У такій ситуації виробники сподіваються лише на зниження цін на сировину, оскільки світові ціни продовжують падати", – прогнозує президент "Украгрохімхолдинг" Сергій Лісковський.
Своєю чергою, харчова промисловість, яка за підсумками квітня показала невелике зростання, у травні демонструвала спад на 10,2%. "Зараз харчопром переживає реформу держрегулювання, що не може не відобразитися на роботі галузі. До цього слід додати проблеми експортерів, зокрема кондитерів, з доступом на зовнішні ринки", – пояснив директор аналітичного центру "Украгроконсалт" Сергій Феофілов. Різке погіршення зафіксовано і в поставках електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря – після зростання на 1,2% у квітні в травні галузь зазнала спаду на 3,8%. Обсяг виробництва у добувній промисловості знизився на 4%.
За підсумками п'яти місяців спад промислового виробництва склав 5,2% – на один процентний пункт менше, ніж місяцем раніше. "Швидше за все, в II півріччі темпи промислового виробництва будуть коливатися близько нуля. Як результат – за підсумками року промислове виробництво знизиться на 1,5-2%", – прогнозує Белан. Нагадаємо, за підсумками минулого року спад промислового виробництва склав 0,5%.
Аналогічний вплив відчули й інші галузі української економіки. Так, спад у будівництві заглибився з -16,2% до -17,8%, а в сфері транспорту – з -6,1% до -6,5%. Темпи зростання у роздрібній торгівлі сповільнилися з 12,7% до 11,6%. Втім, останній результат ще можна назвати вдалим – раніше учасники ринку заявляли, що в травні продажі впали майже на 40%. Чи не погіршилася ситуація лише в сільському господарстві – галузь як і раніше показує зростання на 5,1%.
За підсумками I кварталу спад ВВП склав 1,1%. "Ми бачимо, що спад в економіці поглиблюється – очевидно, тепер він коливається на рівні 1,5%", – упевнений директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць. Негативні процеси в економіці змушують уряд коригувати свої плани. Минулого тижня міністр фінансів Юрій Колобов заявив, що за підсумками року зростання ВВП складе 1-1,5%, тоді як держбюджет розраховувався виходячи з прогнозу на рівні 3,4%. У той же час ці прогнози все одно набагато краще очікувань міжнародних експертів.
Нагадаємо, МВФ очікує за підсумками року нульове зростання української економіки, а Європейський банк реконструкції та розвитку – спад на 0,5%. "Уряд розраховує, що в II півріччі запрацюють великі інвестиційні проекти, здатні прискорити зростання економіки. Якщо це не відбудеться, ймовірність річного спаду ВВП дуже висока", – визнає Геєць.