НОВИНИ

  ▪   Святослав Птіцин

У зростання української економіки не вірить ніхто, крім Азарова

Міжнародні фінансові установи та організації прогнозують Україні падіння ВВП та відсутність економічного зростання. Втім, не зважаючи на усі застереження, українська влада продовжує запевняти, що зможе покращити ситуацію в економіці до кінця 2013 року.

Наприкінці 2012-го уряд мав два прогнози щодо зростання внутрішнього валового продукту на наступний рік: за оптимістичним сценарієм ріст мав складати 3,4% за інфляції у 4,8%, за песимістичним – 2,5% при інфляції 6,1%. Бюджет-2013 передбачає ріст ВВП на рівні 3,4%.

3 січня під час засідання уряду прем’єр-міністр Микола Азаров поставив перед Кабміном завдання – домогтися росту ВВП до кінця року на рівні 3,5%. Втім, експерти наголошували – можна очікувати росту лише на рівні 0,5%.

Вже у другій половині січня Світовий банк переглянув свої прогнози щодо України з 3,8% зростання ВВП до 2,2%. Через кілька днів Азаров виступив із заявою, в якій зазначив, що попри несприятливу ситуацію на світових ринках, Україна досягне зростання ВВП у 3-4% за інфляції 3%. Втім, наприкінці місяця міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов зазначив, що 2013-го не слід очікувати значного зростання економіки.

У квітні Світовий банк знову погіршив економічні прогнози для України – з 2,2% ВВП, прогнозованих у січні, до 1%.

Згодом свої прогнози оприлюднив і Міжнародний валютний фонд, згідно з якими за сталої політики Україна завершить рік із нульовим ростом ВВП – тобто показник внутрішнього валового продукту дорівнюватиме цифрам кінця 2012 року. У МВФ також додали, що за таких умов Україна перетворюється на економічного аутсайдера як у Східній Європі, так і в СНД.

Держстат 30 квітня оприлюднив інформацію, згідно з якою ВВП України за перший квартал 2013 року порівняно з аналогічним періодом знизився на 1,3%.

У травні Європейський банк реконструкції та розвитку погіршив прогноз розвитку економіки – їй прогнозували зниження на 0,5%. У ЄБРР зауважили, що основними ризиками для розвитку економіки залишаються проблемні кредити і доларизація фінансового сектору.

У середині травня служба кредитних рейтингів Standard & Poors оприлюднила свій прогноз щодо української економіки, в якому зазначила, що зростання ВВП у 2013 році можна очікувати на рівні 1%. В організації також додали, що до 2015 року зростання ВВП очікується на рівні 2,5% через зниження попиту на товари українського експорту.

Однак, український прем’єр під час зустрічі з віце-президентом групи з питань зовнішньої політики Європарламенту Лібором Роучеком заявив, що Кабінет міністрів прийняв програму активізації української економіки і планує до кінця року, попри негативні прогнози, вийти на рівень ВВП у 3%.

30 травня член ради Національного банку Роман Шпек заявив, що за результатами січня-червня спад ВВП складе 2,3%.

А вже 5 червня стало відомо, що у Кабінеті міністрів підготували проект «Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2014 рік…», у якому зазначалося, що рецесія економіки завершиться, а зростання ВВП країни у 2014-2015 роках буде дорівнювати 3-4%.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.