Новий генштаб терористів

Світ
20 Червня 2014, 18:01

У Мосулі на іракську армію чекав такий розгром, що солдати просто на вулицях перевдягалися, кидали свою форму й тікали. Тіла тих, кому не вдалося втекти, – деякі жахливо спотворені – валялися між спаленими військовими вантажівками. Очевидно, близько півтори тисячі джихадистів з «Ісламської держави Іраку та Леванту» (ІДІЛ), що кількісно поступалися іракській армії (на кожного терориста припадало більш як 15 солдатів), захопили шість вертольотів Black Hawk, а також розграбували мосульські банки. До того ж вони випустили тисячі в’язнів. Коли чорні прапори джихадистів замайоріли над урядовими будівлями, місто покинули майже півмільйона біженців.

Два з половиною роки тому з території країни вивели останніх американських військових, і президент США Барак Обама назвав Ірак «суверенним, стабільним і самодостатнім». Нині джихадисти розривають країну на шматки. Мосул – друге найбільше місто Іраку. 10 червня іракський прем’єр Нурі аль-Малікі запровадив у країні надзвичайний стан і попросив зовнішньої допомоги. Наступного дня ІДІЛ укупі з іракськими сунітами-повстанцями захопила Тікріт (батьківщину Саддама Гусейна), до якого всього дві з половиною години їзди на північ від Багдада, столиці Іраку.

«Ісламська держава Іраку та Леванту» може каталізувати розпад Іраку та Сирії

У найближчі кілька тижнів джихадисти можуть стати жертвами своїх надмірних територіальних апетитів. Принижена іракська армія може набратися мужності й дати відсіч, ба навіть повернути Мосул. Однак це може й не мати серйозного результату з огляду на  символічні перемоги джихадистів і безперервний потік молодиків-новобранців до їхніх лав. ІДІЛ прагне перекроїти мапу Близького Сходу й створити сунітську державу, починаючи зі східної Сирії та центрального Іраку. Войовниче угруповання поширює свою отруту й терор на весь арабський світ. У разі перемоги, одного дня терористи-смертники з ІДІЛ націляться й на Європу з Америкою. Якщо Багдад і Вашингтон не переглянуть своїх настроїв, «Ісламська держава Іраку та Леванту» та подібні до неї організації і далі вестимуть свою руйнівну діяльність. Хоча, навіть якщо знайдеться новий підхід, зупинити джихад буде тяжко.

Переплюнути «Аль-Каїду»

Джерела ІДІЛ – у регіональних збройних конфліктах та ісламському фундаменталізмі. Воюючи проти Башара аль-Асада в Сирії, угруповання залучало іноземних бойовиків, зокрема й ветеранів. На тлі анархії в Сирії та Іраку силовики з ІДІЛ напхали кишені грошима, викрадаючи людей і вимагаючи викупу. Крім того, вони набули достатньо бойового досвіду, щоб протистояти іракським солдатам. Своїм фанатизмом і кривавістю ІДІЛ змогла налаштувати проти себе інші повстанські угруповання Сирії. Навіть «Аль-Каїда» засудила її дії – частково через те, що не схвалює ідеї створення мусульманської держави саме зараз, а частково через звірства ІДІЛ, зокрема й щодо самих мусульман.

Надто жорстока порівняно зі звичайними сирійськими повстанцями й надто радикальна порівняно з «Аль-Каїдою», ІДІЛ утворилася під впливом кількох різних чинників. На початку війни в Сирії Туреччина дозволяла іноземним бойовикам вільно перетинати свій кордон. Європейські держави виплачували ІДІЛ мільйони доларів в обмін на звільнення своїх викрадених громадян. Асад цинічно сприяв домінуванню організації над рештою сирійських повстанців: випускав екстремістів із в’язниць і вибірково атакував повстанські угруповання, оминаючи саме це. Він, побоюючись наслідків, не хотів, щоб світ допомагав його опонентам. Такий план спрацював.

Але в такому розвитку подій винні й іракський прем’єр аль-Малікі, і американський президент Обама. Малікі правив як протодиктатор від імені шиїтської більшості. Армія ослабла через те, що він проводив чистки серед вільнодумних офіцерів і призначав натомість своїх людей. Після того як 2011 року останні американські загони покинули Ірак, він наказав заарештувати сунітського віце-президента, але тому вдалося втекти. Він не зміг зберегти зв’язки із сунітськими кланами, які колись, у період американської окупації, вигнали «Аль-Каїду» та попередника ІДІЛ. Малікі також наказав відкрити вогонь по мирних сунітських протестувальниках.

Тимчасом життя в Іраку дуже важке. Через активність ІДІЛ щомісяця гинуть стільки людей, як у 2008 році; верховенство права слабше, ніж за Саддама Гусейна; процвітає корупція, а брак робочих місць та якісної освіти не дозволяє дивитися в майбутнє хоч із деяким оптимізмом.

У стані джихаду

Бездіяльність Барака Обами тільки погіршила становище. Без сумніву, рішення його попередника розв’язати війну – The Economist свого часу хибно підтримав його – виявилося катастрофою. Однак, вивівши війська з Іраку, Обамі не вдалося домовитися про те, щоб залишити там якийсь контингент, або про забезпечення авіаційної підтримки з боку США. Минулого місяця він відмовив аль-Малікі, коли той просив американську авіацію атакувати джихадистів. Тим часом у Сирії справдилися численні побоювання: прогнозованим наслідком обіцянки Обами не втягувати американців у війну стало таке серйозне посилення терористичної загрози, що перед США замайоріли значно більші неприємності.

ІДІЛ може каталізувати розпад Іраку та Сирії. Завдяки захопленій у Мосулі зброї та достатній кількості награбованих коштів для підтримки своїх бойовиків, вона з легкістю втримає позиції. Курди здатні створити власну державу в Іраку, відтак залишки переважно шиїтського уряду з аль-Малікі на чолі можуть відчути на собі народний гнів. Посилення ІДІЛ у різних частинах Сирії та Іраку закладе підвалини для поширення глобального терору. Наразі цілі організації зосереджені на місцевому рівні, однак її члени стверджують, що до сфери їхніх інтере­сів уходить також ширший регіон і Захід. Сотні бойовиків з ІДІЛ, імовірно, матимуть європейські паспорти. Вони вже побудували тренувальні табори в Східній Сирії, що викликає тривожні асоціації з організацією Усами бен Ладена в Афганістані.

ІДІЛ можна зупинити. Бойовиків насправді небагато – приблизно 11-тисячне військо, що поповнюється новобранцями, яких угруповання підбирає по дорозі, та в’язнями, яких звільняє. Після перемоги минулого місяця на виборах аль-Малікі ніяк не може сформувати коаліцію. Захоплення Мосула дає йому шанс полишити шиїтський тріумфалізм і сформувати уряд для всіх іракців, зокрема й поміркованих сунітів та курдів. Це допоможе приборкати ІДІЛ, особливо якщо курди залучать до боротьби з джихадистами свої воєнізовані формування пешмерга. Окрім того, не виключено, це може спонукати місцеві сунітські угруповання, що підтримують «Ісламську державу Іраку та Леванту», зупинитися. Обама може озброїти й тренувати іракських солдатів, а також послабити цю організацію у Сирії, активніше взявшись за озброєння та навчання поміркованих повстанців. Лише вони достатньо обізнані з місцевими реаліями та прагнуть позбутися IДІЛ та інших фанатиків. Однак Обама так не хоче виділяти ресурси на протистояння, що один з його найкращих спеціалістів з арабського світу з розчарування подав у відставку.

Боротьба з ІДІЛ може, звісно, зазнати краху. Навіть якщо аль-Малікі переможе, з попелу війни в Сирії або Іраку здатні постати інші екстремістські угруповання. Однак, якщо не боротися, на Близькому Сході – і, ймовірно, в усьому світі – проллється ще більше крові.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

 

Автор:
The Economist