Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Новий етап ШІ-революції. Чи стануть персоналізовані чатботи учасниками інформаційної війни

Наука
13 Листопада 2023, 14:28

Майже рік світ сперечався про те, кому й навіщо потрібен ChatGPT, намагався навчитися використовувати його не лише для написання студентських рефератів, шукав прикладні способи використання цієї інновації — від вивчення іноземних мов до створення сценаріїв і контент-стратегій. Сама компанія OpenAI тим часом готувала світ до того, що ChatGPT — це не лише спосіб отримати прості відповіді на запитання, а набагато більше.

Попри те що світ рік спостерігає за роботою OpenAI та ChatGPT, багато хто не зовсім усвідомлює силу ШІ-революції та те, чому OpenAI заробляє такі великі гроші. Остання презентація компанії, яку експерти порівнюють за значущістю з найгучнішими анонсами Apple, покликана відповісти на багато із цих запитань.

У перші дні листопада компанія OpenAI провела DevDay — свою першу конференцію для розробників. Ця подія стала знаковою для компанії, яка близько року тому показала світові перший ШІ-чатбот ChatGPT. Важливі анонси, зроблені під час цієї конференції, стосуються не лише розробників. Багато з них є цікавими та навіть знаковими для звичайних людей і для бізнесу. Ці новинки дозволять персоналізувати ChatGPT, підлаштувати його під завдання конкретної людини чи компанії та навіть заробляти на ньому.

GPT-4 Turbo — нова версія мовної моделі GPT-4. З «турбоприскоренням»

Один з головних анонсів OpenAI — нова версія великої мовної моделі GPT-4, яка дістала назву GPT-4 Turbo. Ця модель може працювати із вхідними даними, які містять до 300 сторінок тексту (128 кБ). Це означає, що модель може сприймати тепер набагато більші за розміром промпти — підказки. До прикладу, її можна попросити проаналізувати великий текст (300 сторінок) і згенерувати його резюме. Окрім того, є версія для роботи із зображеннями — у неї можна завантажувати документи для аналізу.

Нова версія OpenAI тепер знає набагато більше — вона володіє базою знань про події до квітня 2023 року, відповідно, може відповідати на запитання, володіючи актуальнішим контекстом. Окрім того, оновлена версія здатна працювати з різними форматами — вона може генерувати відповіді в XML чи JSON.

У компанії розповіли також про додаткові уміння «просунутої» GPT-4 Turbo. Серед них — формулювання декількох команд в одному повідомленні із запитом на декілька дій.

Одночасно із запуском GPT-4 Turbo — версії, доступної платним користувачам, які працювали з GPT-4, — компанія повідомила про запуск нової версії GPT-3.4 Turbo з обмеженими можливостями — вона буде доступна тим, хто працював з безкоштовною версією сервісу. Варто також згадати, що робота з платною версією GPT-4 Turbo стала дешевшою втричі.

Що це означає

Нові можливості моделі GPT, реалізовані у вигляді GPT-4 Turbo чи навіть GPT-3.5 Turbo, значно розширюють сферу застосування великої мовної моделі. Тепер і безкоштовна, і платна моделі можуть працювати з великими текстами майже без обмежень й автоматизувати багато завдань, на які тратився час. Ідеться від елементарних завдань на кшталт пошуку всіх згадок певного слова (назви) в тексті до складніших, до прикладу, до елементів інтелектуального контент-аналізу.

Читайте також: Соціальні мережі не впоралися з потоком фейків і жорстокого контенту

Звісно, що студенти й школярі будуть у захваті від таких можливостей чатбота, а читання хрестоматії замість оригіналу художнього твору трансформується в читання анотації, створеної за допомогою GPT-4 Turbo.

Знайомтеся — GPT, або Що таке агенти й навіщо вони потрібні

Важливим анонсом презентації OpenAI стала розповідь про агентів — власні версії ChatGPT, які із часом зможе створювати будь-який користувач сервісу.

Знання основ програмування для створення агентів не потрібне — усе працює в діалоговому режимі через елементи інтерфейсу: користувач вибирає пункти меню й натискає на кнопки, доступні у вікні браузера при створенні агентів, і спостерігає відразу результат своєї роботи. Докрутити функції агента можна в діалоговому режимі за допомогою звичних підказок-промптів.

Власні GPT-агенти ще можна порівняти з адаптованою версією ChatGPT, створеною для певної мети. За задумом компанії, кожен користувач зможете створити власну налаштовану версію GPT, а потім опублікувати її для використання іншими.

До прикладу, агенти можуть працювати з певним набором знань, який автор запропонує під час його створення. Так можна створити, наприклад, досконалого помічника, який навчить грати в карти чи інші ігри, або редактора, який зможе покращити текст, або ж бота, який малюватиме за заданим описом чи створювати презентацію в заданому стилі на основі запропонованого конспекту.

Важливим умінням GPT-агентів є те, що їх можна під’єднати до сторонніх сервісів. Під час презентації Сем Альман, голова OpenAI, показав, як ChatGPT вміє це робити. Він створив макет плаката в Canva за допомогою інтерфейсу ChatGPT, а потім за допомогою GPT, пов’язаного із системою автоматизації Zapier, перевірив свій календар на наявність зустрічей, які перетиналися в часі, й автоматично надсилав повідомлення про конфлікт відповідним контактам у Slack.

Ці приклади раніше можна було реалізувати за допомогою сервісу IFTTT. Тепер завдання, що використовують послідовність різних онлайн-сервісів, можна автоматизувати за допомогою ChatGPT один раз і спростити для себе море рутинних завдань. Крім того, компанія представила можливість генерації мови за допомогою Audio API та покращені опції налаштування ChatGPT.

Що це означає

Поява перших версій ChatGPT автоматизувала багато рутинних завдань, якими займалися офіс-менеджери. Тепер на черзі фахівці інших професій: можливість підключення ChatGPT до інших онлайн-сервісів та управління ними мінімізує рутинні завдання email-маркетингу, SMM-фахівців, спеціалістів із продажів, а за великого бажання — і деяких викладачів чи бухгалтерів. Що стосується фахівців служб підтримки, консультантів банків чи онлайн-сервісів, їм уже варто задуматися над тим, що з їхньою роботою новостворені агенти, яких «нагодували» потрібною для консультування базою знань, напевне справляться краще. Принаймні помилятися такий консультант або не буде взагалі, або буде менше. Та й зі стресостійкістю машини конкурувати людина-консультант точно не зможе.

Екосистема для GPT: магазин додатків

Для створених користувачами GPT-агентів планується запуск спеціального магазину додатків GPT Store. На початках у нього зможуть потрапити роботи перевірених розробників. Яка політика безпеки для GPT Store планується в майбутньому — компанія не повідомляє. Хоча вибраний компанією підхід є надзвичайно важливим для майбутньої безпеки й ChatGPT як такого, й усього цифрового простору.

Коментуючи запуск GPT Store, Сем Альтман заявив про те, що в магазин додатків-агентів буде вбудована можливість виплат розробникам. Це означає, що за допомогою GPT Store розробники агентів зможуть монетизувати свою роботу. А якщо ще й існуватиме комісія для платформи (така, наприклад, як в App Store), то запуском GPT Store компанія OpenAI гарантує собі стійкий потік гарантованого доходу.

Читайте також: Небезпечний ChatGPT. Чому багато компаній забороняють використовувати популярний чатбот

Окрім того, можливість заробляти на власних ботах-агентах сформує навколо GPT Store та продуктів OpenAI армію амбасадорів бренду, які своєю роботою підвищуватимуть популярність продуктів компанії.

Що це означає

Запуск магазину для GPT-агентів виконує для OpenAI відразу декілька завдань. Передусім це популяризація GPT та збільшення аудиторії людей, які зможуть чи схочуть скористатися розробками інших. Сама ідея GPT Store стане першим кроком до формування екосистеми GPT-інструментів. І у випадку, якщо конкуренти OpenAI, насамперед компанія Google, не запустять аналогічного рішення для свого Bard, вони програють і OpenAI, і, ймовірно, пошуковій платформі Bing, яка інтегрувала ChatGPT в інтерфейс свого сервісу. А це в умовах глобальних проблем для Google дуже погано.

Непридумане занепокоєння. Чи зможуть нові GPT автоматизувати інформаційну війну проти України?

Попри захват від нового анонсу OpenAI та підрахунку того, які ще фахівці ризикують своєю роботою, презентація компанії викликала не лише захват, а й занепокоєння.

Кейсі Ньютон, американський технологічний журналіст та автор розсилки Platformer, перераховує можливі ризики «занадто розумного» штучного інтелекту. Він вважає, що інструменти, які випустила OpenAI, можуть стати поштовхом «до складних алгоритмів, що маніпулюють фондовим ринком; створюватимуть високо персоналізовані й ефективні фішингові атаки; призводитимуть до дискримінації та порушень приватності на основі автоматизації, пов’язаної з розпізнаванням облич».

Отримавши бета-доступ до функції створення власних GPT та перевіряючи, як вони працюють, Кейсі Ньютон створив власний GPT під назвою Copy editor. Цей чатбот уміє працювати з текстами: за заданою чернеткою тексту бот редагував його в потрібному журналісту стилі, форматував, додавав зображення, розміщував на сайті та в соцмережах.

Проте підсумував свої враження від новинок ChatGPT Кейсі Ньютон такими словами: «Той самий Copy editor, який я створив, зможе в майбутньому автоматизувати створення низки блогів, щодня публікувати в них оригінальні колонки та просувати їх у соціальних мережах за допомогою встановленого щоденного бюджету, і все це працюватиме на загальну мету — підірвати підтримку України».

Поява нових цифрових «воїнів-агентів» в інформаційній війні — найбільш очевидний і проблемний результат нових анонсів OpenAI.

Навіть якщо абстрагуватися від проблеми війни в Україні (що, погодьтеся, непросто), то де гарантія, що в GPT Store не з’являться агенти, які вміють добирати паролі до онлайн-сервісів, генеруватимуть фішингові повідомлення, надсилатимуть спам чи дзвонитимуть жертвам булінгу кожні декілька хвилин.

Читайте також: Новий творець чи викрут для обходу авторського права? Як світ учиться регулювати цифрові об’єкти

Чи дійсно це станеться й чи будуть використовуватися інновації OpenAI для таких цілей — залежить і безпосередньо від компанії, і від регуляторів та законотворців. А ще від того, наскільки в OpenAI зможуть завчасно виявляти й пом’якшувати потенційну шкоду свого продукту.

«Ми віримо, що штучний інтелект розширить можливості людини й дасть їй свободу дій у масштабах, яких ми ніколи раніше не бачили, — сказав Альтман. — І це підніме людство на рівень, якого ми також ніколи раніше не бачили. Ми зможемо робити більше, створювати більше й мати більше. Оскільки інтелект інтегрований скрізь, ми всі матимемо надздібності на вимогу».

Надздібності на вимогу — надзвичайно корисна річ, і саме цього прагне OpenAI. Її презентація та всі анонси DevDay показали, що компанія на шляху до реалізації цього амбітного завдання. Але якщо ці надзвичайні здібності опиняться в руках не героїв, а злодіїв, тоді прогнозувати наслідки використання OpenAI-інструментів не візьметься навіть найсміливіший футуролог.