Новий держсекретар США. Хто такий Майк Помпео

14 Березня 2018, 16:36

Новим державним секретарем Сполучених Штатів Америки 13 березня став Майк Помпео, який до цього, як відомо, обіймав посаду директора Центрального розвідувального управління(ЦРУ). Зокрема, республіканець зайняв крісло держсека після того, як  президент Дональд Трамп вирішив звільнити Рекса Тіллерсона через створення нової команди парламентерів з ядерної проблеми КНДР та розбіжності у важливих геополітичних питаннях, таких як ядерна угода з Іраном.

 

 

Тиждень.ua зібрав біографію та пріоритети новопризначеного очільника Держдепу США, а також інформацію про його зв’язки з Україною та ставлення до РФ.

 

Випускник Гарварду, бізнесмен та директор ЦРУ

 

Майкл Помпео народився у родині з італійським корінням 30 грудня 1963 року у місті Орандж(південна частина штату Каліфорнії).

 

Закінчивши середню школу у каліфорнійському місті Фонтан-Веллі, у віці 19 років Помпео  вступив до  військової академії у Вест-Пойнті (штат Нью-Йорк).

 

 

Одразу після закінчення академії розпочалася його служба в армії США. Він був офіцером кавалерії бронетанкової служби у Західному Берліні, а потім учасником у війні в Перській затоці.

 

У 1991 році Помпео вступив до одного Гарвардського університету та  здобув ступінь доктора юридичних наук у Гарвардській школі права.

 

Зокрема, у 1996 році він вирішив стати приватним підприємцем та заснував компанію Thayer Aerospace & Private Security, яка займалась виробництвом  комплектуючих для авіаційної, оборонної та космічної промисловості. Продавши власну частку в Thayer, Помпео став президентом компанії Sentry International, яка спеціалізувалась на виробництві обладнання для нафтових родовищ.

 

У 2011 році Помпео вирішив почати політичну кар'єру, ставши представником штату Канзас у Конгресі США

 

У свою чергу, вже у листопаді 2016 року президент США запропонував кандидатуру Помпео на посаду директора Центрального розвідувального управління (ЦРУ). Сенат США затвердив його кандидатуру за результатами голосування (66 за і 32 проти). Помпео був офіційно приведений до присяги віце-президентом 23 січня 2017 року.

 

Прихильність Трампа

 

Дональд Трамп не приховув задоволення щодо нової посали Майка Помпео, яку він затвердив 13 березня одразу після звільнення Тіллерсона.

 

"Помпео є правильною людиною для роботи на цьому критичному етапі. Ветеран армії та колишній конгресмен продовжить програму відновлення позиції Америки у світі, зміцнення союзів, протистояння противникам і прагнення до звільнення від ядерної зброї на Корейському півострові", – заявив хазяїн Білого дому одразу після нового призначення.

 

 

У свою чергу, новий очільник Держдепу подякував Трампу за "можливість вступити на посаду державного секретаря".

 

"Я глибоко вдячний президентові Трампу за дозвіл служити на посаді директора Центрального розвідувального управління, і за можливість вступити на посаду державного секретаря. Його керівництво зробило Америку безпечнішою, я з нетерпінням чекаю, щоб представляти його та американський народ решті світу для подальшого процвітання Америки", – наголосив Помпео.

 

Так. американські ЗМІ неодоноразово повідомляли, що консервативний республіканець Майк Помпеє є вірним президенту Трампу та  його політиці, захищаючи його від постійної критики.

 

Також Трамп наголосив, що перебуває з Помпео "на одній хвилі", то має до нього  "абсолютну довіру".

 

"З Майком Помпео у нас дуже схоже мислення. Гадаю, все буде добре", – підкреслив президент, закликавши Сенат якнайшвидше затвердити його призначення на пост держсекретаря.

 

 

Політичні погляди

 

Майк Помпео належить до консервативно-лібертаріанського руху популістів – Руху чаювання, який виступає за зниження податків та державних витрат.

 

Як і більшість республіканців, Пампео виступає проти  обмежень на володіння вогнепальною зброєю, закриття спецв'язниці Гуантанамо та легалізації одностатевих шлюбів у США. Крім того, він проти абортів, якщо тільки вагітність не загрожує життю матері. Також він підтримає так звану програму електронного стеження за громадянами.

 

У свою чергу, консервативність поглядів політика стосуються нацбезпеки та соціальних питань. 

 

Ставлення до України

 

У 2014 році під час перебування в Україні Майк Помпео звинуватив Барака Обаму у слабкій політиці щодо українського питання. Під час відвідин він також  звинуватив Москву у намірі контролювати ситуацію в Україні.

 

 "На жаль, президент Обама вчергове… не зробив майже нічого, щоб підтримати український народ", – сказав він.

 

Водночас новий держдеп США під час української передвиборчої кампанії назвав кандидатуру Петра Порошенка найкращою. 

 

Зокрема, американський посадовець застеріг президента РФ Владіміра  Путіна "поважати суверенітет інших народів". Він також заявляв, що Кремль "агресивно самостверджується" в Україні та створює серйозну загрозу для Європи.

 

Ставлення до Росії

 

У лютому Майк Помпео заявив, що Росія може втрутитися в проведення проміжних виборів у Конгрес США в листопаді 2018 року. 

 

На його думку,  РФ в Сирії не бореться з ІДІЛ, а зміцнює свій вплив на Близькому Сході, чому США мають протистояти. Він відверто зараховував путінську Росію до противників США.

"Ми всі сьогодні живемо у світі, де ми бачимо лиходіїв на кшталт Народно-визвольної армії Китаю, іранців, росіян, які мають комп'ютерні програми, щоб красти електронну пошту", – заявляв він.

 

"Безумовно, Я очікую, що вони (росіяни), продовжать намагатися робити це (впливати на вибори в США). Але я переконаний, що США в змозі провести вільні і чесні вибори і ми будемо чинити опір досить успішно, а російський вплив на наші вибори не буде значним", – додав він.

 

Зокрема, Помпео переконаний, що Росія "уже протягом десятиліть" прагне проникнути в американську виборну систему.

 

При цьому Помпео також додав, що є й інші "гравці" на цьому полі.

 

"У нас багато ворогів, які намагаються підірвати західні демократії", – розповів він.