Ночі німого кіно і книжковий фестиваль Book Space. Найважливіші культурні події тижня

Культура
17 Червня 2019, 16:42

19 червня у Львові в Музеї етнографії та художнього промислу відбудеться відкриття виставки ікон на ящиках з-під набоїв, присвяченої до п'ятих річниці початку російсько-української війни на Донбасі. 

 

 

"PASSIONES/СТРАСТІ – цикл робіт до п‘ятих роковин від початку війни на Донбасі, присвячений загиблим у цій війні українським воїнам, а також мирним українським жителям. Тема Страстей Господніх асоціативно і символічно співвідноситься з темою російсько-української війни, наповнюючи її новими історичними, культурними і богословськими сенсами. Богородичні ікони, які доповнюють експозицію, ускладнюють емоційне сприйняття експозиції, водночас виставка отримує другу присвяту – матерям і дружинам бійців, жінкам, які втратили дітей та чоловіків", – йдеться в описі події.

 

Читайте такожШенґ Шеєн: "Доля архівів авангардистів складніша, ніж їхніх картин"

 

Організатори наголошують, що виставка носить глибоко символічний характер: перетворення смерті (символом якої виступають ящики з-під боєприпасів) через мистецтво (ікони та арт-об’єкти) на життя (медицина, що рятує та зцілює). 

 

Так, кошти, отримані від продажу ікон, ідуть на потреби Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова, найбільшого недержавного медичного проекту на Донбасі. 

 

Зазначається, що за чотири роки мистецька виставка експонувалася у Європарламенті, Верховній Раді України, Литовському Сеймі, Софії Київській,    (майже 40 міст, близько 60 локацій).

 

20 червня у Києві та Одесі розпочинається єдиний в Україні і найбільший у Східній Європі фестиваль німого кіно та сучасної музики НІМІ НОЧІ. 

 

Кінопокази традиційно пройдуть у двох центрах української кіноіндустрії німої ери – 20-22 червня у Києві, в Довженко-Центрі, де зберігається найповніша в країні збірка німого кіно, та 22-23 червня в Одесі – місті народження фестивалю. 

 

 

 

Як зазначається, цього року на фестивалі будуть показані шість німих фільмів, які ще донедавна вважались утраченими, у новому музичному супроводі від сучасних музикантів з України, Білорусі, Литви, Великої Британії, Австрії та Ірландії.

 

Фільми програми, віднайдені в архівах в різних куточках світу впродовж останніх кількох років, об’єднані темою вигнання та повернення: як самих стрічок, здавалося назавжди втрачених, так і їх героїв, які полишають домівку в пошуках кращої долі, що й виражає субназва 9-го фестивалю: «Блудні діти».
 

Фільми програми об’єднані в три секції:

 

  • "Знято в Україні". Два фільми українського виробництва, забутих протягом майже століття: "Штурмові ночі" (1931) Івана Кавалерідзе та комедії "Пригоди полтинника" (1929) Акселя Лундіна.
  • "Репатріація". Два твори світового кінематографу, зняті за участю кіномитців українського походження: ліричний етюд "Мій син" режисера Євґєнія Чєрвякова (1928, "Совкіно") та "Карусель" (1923, Швеція).
  • "Австрійська класика". Два фільми з Австрійського кіноархіву з нагоди двостороннього року культури "Австрія-Україна": "Маленька Вероніка" (1930, реж. Роберт Ланд) та "Місто без євреїв" (1924, реж. Ханс Карл Бреслауер).

Фільми традиційно демонструватимуться у живому музичному супроводі сучасних українських та закордонних виконавців і композиторів. 

 

Над створенням авторських саундтреків працюють: композиторка Алла Загайкевич (Україна) та перкусіоніст Аркадій Готесман (Литва); фіналістка освітньої програми для кінокомпозиторів Envision Sound Ольга Подгайская та Five-Storey Ensemble (Білорусь); композиторка і виконавиця Олеся Здоровецька (Україна/Ірландія); композитор Андрій Показ та Арсен Одабашьян (Україна); композитор і гітарист КМЕТ (Австрія); музиканти Герхард Грубер, Петер Росманіт та Адула Ібн Кадр (Австрія).

 

"Німі ночі" триватимуть до 23 червня. По завершенні фестивалю 23 червня у Довженко-Центрі відбудеться заключна вечірка сезону Horror Night, яка одночасно є частиною паралельної програми виставки Гігера “АЛІЄНація”. 

 

21 червня у Львові розпочинається П'ятий Міжнародний Фестиваль театрів ляльок "І люди, І ляльки".

 

Майданчиками фестивальних події стануть театр Леся Курбаса, Львівський театр ляльок та театр Лесі Українки.

 

 

"Одне з основних завдань, що ставить перед собою керівництво фестивалю – це представити нашому глядачу, львів'янам та гостям міста, широкий спектр жанрів, стилістик, засобів, форм існування та життєдіяльності театру ляльок, зруйнувати стереотипи про обмеженість вікової категорії глядача", – йдеться в анонсі фестивалю.

 

Читайте такожМистецтво дозвілля. Як театральні вистави виходять із затемненого простору на білий світ

 

"І люди, і ляльки" триватимуть до 23 червня. За цей час львів'яни та гості міста зможуть подивитися такі вистави:

 

21 червня 

11:00   Відкриття фестивалю  

11:15  "Стук-грюк"  Львівський академічний обласний театр ляльок  (пл.Данила Галицького,1)

12:00  "Кіт у чоботях" Дніпровський міський театр ляльок (пл.Данила Галицького,1)

14:15  "Дуже неслухняний кіт" Херсонський обласний театр ляльок  (вул.Фредра,6) 

15:30  "Про Валибука…" КП Закарпатський академічний обласний театр ляльок «Бавка» (пл.Данила Галицького,1)
 Teatras  (вул. Курбаса,3)

19:00  "Пустостан" Львівський академічний театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки»  (вул.Фредра,6)

21.00  "Де я залишусь"  Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені М.С.Щепкіна  (вул.Курбаса,3)

22 червня

11:00  "Пливе човен, казок повен"  Рівненський академічний обласний  театр ляльок  (пл.Данила Галицького,1)

14:00  "Українські переспіви" Київський приватний театр ляльок «Равлик» (вул.Фредра,6)

16:00  "Тесей і Аріадна"  Хмельницький академічний обласний театр  ляльок (пл.Данила Галицького,1)

18:00  "Натюрморт" "Малий театр маріонеток", Харків 
(вул. Фредра,6)

19:00  "Маркіза де Сад"  Львівський академічний театр ім.Леся Курбаса (вул. Курбаса 3)

23 червня:

12:00  "Куди подівся Кролик" Черкаський академічний театр ляльок черкаської обласної ради  (пл.Данила Галицького,1)

14:00  "Червона Шапочка" Національний театр Албанії, Тірана 
 (вул.Фредра,6)

17:00  "Друга кімната" UNIA TEATR NIEMOŻLIWY "Альянс театр Неможливий" (вул.Курбаса,3)

 

21 червня у Харкові пройде традиційний фестиваль "День музики", який щорічно відзначається цього дня у різних країнах світу.

 

 
За словами організаторів, цьогорічний фестиваль пройде в новому форматі. Зокрема, захід охопить не тільки центр міста, але й інші райони: Олексіївку, Салтівку, ХТЗ, Нові Будинки, Павлове Поле, Холодну Гору і Одеську. Загалом виступи пройдуть на 60-ти майданчиках міста.
 

У фестивалі візьмуть участь музиканти з Харкова, Києва, Одеси, Краматорська, Сєвєродонецька, Краснокутська, Дніпра, Львова та інших міст, а також артисти Харківського оперного театру "Skhid OPERA Ensemble".
 

Крім того, в рамках фестивалю відбудеться масштабна акція – виступ мега-хору, до якого зможуть приєднатися всі бажаючі.

 

Читайте такожМіфи та легенди фестивального Зальцбурга. Про цьогорічні сенси, настрої та програму одного з найбільших європейських оперних фестивалів

 

"День музики – свято не тільки для активних городян, а й для тих жителів міста, хто з різних причин не бере участі в його культурному житті. Хочеться, щоб кожен харків'янин, незалежно від статі, віку і музичних смаків відкрив для себе щось нове", – зазначили організатори.
 

Особливістю фестивалю стане "джем-сцена" – майданчик для взаємодії музикантів з різних міст, арт-директорів, кураторів, громадських діячів, глядачів і медіа.
 

21 червня у Дніпрі стартує Другий Міжнародний книжковий фестиваль Book Space, головною темою якого цьогоріч стали “Нові форми життя”.

 

 

"“Нові форми життя” – це не про овечку Доллі, про яку вже багато хто й забув, і навіть не про робота Софію, яка, навпаки, на слуху. Це, скоріше, про нові форми нашого з вами життя в найрізноманітніших сферах. В XXI столітті ми постійно стикаємося з чимось, чого раніше просто не існувало, або що настільки змінило свою форму, що вже стало чимось цілковито новим. Освіта і медицина, література і преса, бізнес та відпочинок, сім’я і робота – всі ці сторони людського життя можуть похвалитися новими формами, все ще мало вивченими й часом такими незвичними, наче вони зійшли зі сторінок фантастичного роману. Протягом Другого міжнародного книжкового фестивалю Book Space ми спробуємо відкрити стільки нових форм життя, скільки встигнемо", – повідомляють творці фесту.

 

Програма фестивалю складається з декількох частин. Так, у межах центральної, лекційної програми, яка так і називатиметься, “Нові форми життя”, фахівці та фахівчині в галузі економіки, інженерії, соціології, медій, комп’ютерних ігор, освіти тощо розкажуть про нові форми життя в їхніх сферах. У цій програмі очікуються як українські спікери, так і зарубіжні.

 

У фокусі окремої програми “Книжки майбутнього” опиняться книги з доповненою реальністю, інтерактивні електронні видання, паперові видання з використанням інших медій. Також будуть розглянуті нові форми існування наративів: комп’ютерні ігри, серійний он-лайн роман, трансмедійний сторителінг тощо. У межах цієї ж програми окрему увага відведена екранізації як формі існування книги та коміксам і графічним романам як особливому типу літератури.

 

Читайте такожДжекс Томас: "Книжки мають відображати суспільства, культури та країни, у яких і для яких вони написані"

 

У рамках фестивалю пройдуть авторські читання “Майбутні книжки”, під час яких українські та зарубіжні автори та авторки ділитимуться неопублікованим, а можливо, ще навіть і недописаним матеріалом.

 

Також у перший день заходу у рамках ветеранської програми відбудеться презентація єдиного простору літератури про війну "Ветеранський намет". Заплановані також презентації нових книжок воєнної тематики та автограф-сесії з авторами.

 

Кураторський фокус у дитячій програмі обертатиметься довкола провокативного питання – “Як не боятися дитячих книжок?”.

 

Крім того, на видавничому майданчику будуть представлені новинки українських видавництв. Також у межах фестивалю діятиме поетична сцена, а кожен день завершуватимуть події музичної програми.

 

Серед учасників Book Space – Сергій Жадан, Ірена Карпа, Юрій Іздрик, Андрій Курков, Юрій Андрухович, Юрій Макаров, Олександр Ройтбурд, Мар'яна Савка та інші.

 

Фестиваль триватиме до 23 червня.