Потрібно усвідомити, що прогресуюче переведення інформації в дані та дедалі більше соціальне стеження — це феномен дволикого Януса. З одного боку, зростають шанси для самокерованості та прозорості, а з другого — з’являються ризики нагляду й часто непомітного маніпулювання публічним життям. Про це на сторінках німецького видання Die Welt пише професор макросоціології Гумбольдського університету Берліна Штеффен Мау.
Він зауважує, що Big Data може зробити людей здоровішими, але ціною втрати їхнього інформаційного самовизначення та всеохопного технологічного контролю.
«Кожен наш крок, кожен наш показник аж до артеріального тиску, розпорядку дня та фізичних навантажень збирається в цифровому вигляді й використовується для керування, прогнозування та класифікації. Вже навіть технологічні гуру з Кремнієвої долини заговорили про потребу в більшому регулюванні та глобальних стандартах захисту даних, а отже, декого з них уже непокоїть пов’язане з такими масивами даних та новими способами їх аналізу колосальне зростання впливу алгоритмів», — пише він.
За словами Мау, розщеплення суспільства (поштовх до індивідуалізації): розвиток цифрових технологій призводить до «революції відмінності» (Крістоф Куклік), у ході якої великі колективні категорії розділяються на підставі здобутої інформації на основі дрібних відмінностей. Це можна уявити собі як збільшення, завдяки якому окрему людину на великому груповому фото стає легше впізнати й відповідно знайти шлях до контакту з нею.
«Страхові компанії вже давно орієнтовані на індивідуалізовані тарифи й системи бонусів, пов’язані з певними моделями поведінки. Під гаслом «Повертаємо гроші в обмін на дані» вони намагаються переконати клієнтів долучитися до відстежування даних. І тоді крокоміри контролюють пройдену щодня дистанцію й за необхідного балансу повертають кошти. Таке спостереження дає змогу відмовлятися від загальних тарифних планів, основаних на небагатьох категоріях ризику, підточує солідарне суспільство, видаючи його за старомодне», — повідомив журналіст.
Він додав, що автоматичним наслідком відмови страхувальника від надання доступу до даних стає підвищення вартості послуги. Що більше людей, готових перейти до орієнтованих на конкретні моделі поведінки тарифів (можна припустити, що це передусім молоде, здорове й технічно просунуте покоління), то менш вигідними будуть тарифи групові.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»