Майже десятиліття Китай був зайнятий у Південно-Китайському морі, спочатку будуючи штучні острови, потім розгортаючи радіолокаційне обладнання та ракети. Таким чином він прагнув утримувати іноземні військові літаки та судна від наближення до цього району.
Експерти вважають, що Китай поспішає будувати нові бази для запуску нових міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) у внутрішніх пустельних районах через те, що, незважаючи на мілітаризацію деяких вод в Південно-Китайському морі та розгортання балістичних ракет підводних човнів (БРПЧ), Пекін більше не має впевненості, що може захищати цей район у разі виникнення конфлікту.
У січні 2018 року китайський підводний човен, який плавав морем у прилеглій зоні японських островів Сенкаку у Східно-Китайському морі, швидко виявили сили самооборони Японії. Човен виплив і без вагань підняв китайський прапор, який, як вважають, також міг бути білим прапором капітуляції. Підозрюють, що екіпаж побоювався, що судно можуть атакувати за допомогою глибинних бомб. Багато чиновників Японії та США вважають, що цей інцидент символізує низький моральний дух збройних сил Китаю.
Уряди Комуністичної партії Китаю витратили чимало за останні кілька десятків років задля збільшення військових витрат та проведення військових парадів та оглядів флоту. Однак ракети і танки – лише одна, видима, складова військової сили. Існують також менш помітні складники і серед них – бойовий дух війська.
Читайте також: Любов із розрахунком. Навіщо Китай інвестує в Центрально-Східну Європу
Деякі експерти вважають, що низький бойовий дух китайських солдатів пояснюється тривалою політикою "одна сім'я – одна дитина". "Більше 70% китайських солдатів – "єдині діти". Решта є другими в сім’ї, тому батьки змушені були сплачувати за них штрафи", – пояснив виданню Кінічі Нісімура, колишній офіцер сухопутних сил, який багато років аналізував військовий баланс Східної Азії у штабі Міністерства оборони країни.
Конфуціанська точка зору про те, що діти повинні поважати і добре піклуватися про своїх батьків і предків, глибоко вкорінена в культурі Китаю. Саме тому батьки різко негативно ставляться до ідеї про те, що їхні діти можуть померти раніше за них. Батьки у сім’ях з однією дитиною ще сильніше відчувають, що їх єдиний син чи дочка стають нічим іншим, як ще одним "цвяхом". Автор має на увазі метафору, що базується на приказці. У Китаї люди, як правило, мало поважають солдатів. Тому часто кажуть «хороша сталь не стає цвяхом», тобто поважні люди не стають солдатами. Тож для того, аби забезпечити достатню кількість військових, партія працює над покращенням зарплат і пенсій, однак це недостатньо ефективна політика.
1 серпня уряд країни ухвалив закон про захист статусу, прав та інтересів військовослужбовців. Ці відчайдушні спроби покращити ставлення до військової кар’єри можуть бути ознакою того, що Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) не справляється із набором персоналу, особливо з огляду на зменшення народжуваності в країні.
"Кілька років тому китайські військові збільшили розміщення лінкорів і винищувачів", – зазначив Нісімура, – "але їхні операційні показники не надто високі. Схоже, вони не в змозі навчити солдатів належного обслуговування та ремонту високотехнологічного обладнання”.
Одна з широко відомих військових доктрин НВАК стверджує: "У початковій битві під час війни запустіть велику кількість ракет, а потім негайно покиньте лінію фронту". Цю догму позичили як стратегію у Радянського Союзу, чиї військові виконували роль вчителя, коли Китай формував свою НВАК.