Уряд Нідерландів вважає «зрозумілим» рішення Києва про видачу Росії підозрюваного у збитті літака рейсу MH17 у липні 2014 року на Донбасі Володимира Цемаха. Про це у четвер, 10 жовтня, заявив міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок у Києві Європейській правді.
Однак, Нідерланди хотіли б, щоб Цемах не був виданий.
«Ми шкодуємо, але з іншого боку також розуміємо, що український уряд і президент стояли перед дуже складною дилемою. Хоча ми й хотіли би бачити інший результат щодо Цемаха, Нідерланди розуміють, з якими об’єктивними труднощами зіштовхнулася Україна у цій ситуації», – додав Блок.
Також, нідерландський уряд не має претензій до діяльності України в рамках розслідування збиття літака.
«Ми дуже задоволені тією роллю, яку грає Україна у розслідуванні», – заявив Блок.
Нагадаємо, 17 липня 2014 року пасажирський Boeing-777 «Малайзійських авіаліній», що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом. На борту лайнера перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі загинули.
Міжнародна слідча група повідомила, що літак був збитий зенітно-ракетним комплексом «Бук», який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську. Росія категорично заперечує причетність до збиття MH17.
19 червня Об'єднана слідча група назвала імена перших чотирьох підозрюваних в причетності до збиття літака: Сергій Дубинський, Ігор Гіркін, Олег Пулатов та Леонід Харченко.
Росія категорично заперечує причетність до збиття MH17.
Ключовим свідком у справі є Володимир Цемах – екс-бойовик так званої «ДНР». Його затримали наприкінці червня українські спецслужби у місті Сніжне на Донеччині. Цемаха видали Москві в рамках обміну 35 на 35 полоненими між Україною та Росією.
На початку вересня Нідерланди офіційно вимагали від Російської Федерації видачі Цемаха.
Депутат Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі заявила, що Цемаха розглядають як одного з підозрюваних.
Суд над підозрюваними у збитті «Боїнга» розпочнеться 9 березня 2020 року в гаазькому «Схіпхолі» (це будівля суворого режиму з посиленими заходами безпеки) навіть за їхньої відсутності.
8 жовтня 2019 року парламент Нідерландів ухвалив рішення про додаткове розслідування у справі авіакатастрофи MH17. Воно стосуватиметься питання, чому Україна не закрила повітряного простору на Донбасі у момент катастрофи.
Тоді Блок заявив, що уряд Нідерландів не бачить необхідності в проведенні подібного розслідування. Водночас, Блок не заперечує проти збору необхідних фактів.
Як згодом додав Блок під час зустрічі в Києві, у нього «були тривалі дискусії в парламенті щодо обміну полоненими, я пояснював їм це та повідомляв, що у нас (перед обміном) було чимало контактів з українською стороною. Це призвело до того, що у наших прокурорів була можливість допитати Цемаха».
Водночас Блок не уточнив, чи вважає він критично важливою участь Цемаха у судових слуханнях.