Невдало “заблукали”. Кого з кадрових військових РФ затримали в Україні у 2017 році

12 Липня 2017, 14:28

Скільки б офіційні особи Кремля не спростовували наявність регулярних військ РФ на території Донбасу, все ж за час  російської агресії  було оприлюднено чимало доказів військово втручання, що підтверджують і самі кадрові військові збройних сил РФ, які були затримані українськими бійцями.

Станом на липень 2017 року, за інформацією Генштабу, кількість військовослужбовців збройних сил РФ, які перебувають на окупованих територіях України, перевищує 30 тисяч осіб. 

Тиждень зібрав інформацію про затриманих кадровиків ЗС РФ у 2017 році.

Військовий РФ на Луганщині

12 липня, у зоні проведення антитерористичної операції в Луганській області бійці Національної гвардії України затримали чоловіка,  який за паспортними даними є громадянином Російської Федерації і мав при собі військовий квиток РФ. Затриманого передали військовій контррозвідці.

Друг "Мотороли", "Гіві" та Захарченка

На початку червня Державна прикордонна служба України затримала полковника Росії Валєрія Гратова на прізвисько "Санич", якого російські спецслужби планували зробити "заступником міністра держбезпеки ПМР".

Як повідомили в ДПСУ, на виїзд з України прибув громадянин України Валерій Георгійович Войтенко (справжнє Гратов), 1954 року народження, який пред'явив для контролю паспорт громадянина України. Він надав телеграму з "ПМР" про тяжкий стан здоров'я його матері та плутався з даними свого паспорта. Для детального опитування громадянина на пункт пропуску прибули офіцери оперативних підрозділів ДПСУ. Серед особистих речей чоловіка було виявлено мобільний телефон з фотографіями з сепаратистських мітингів, гроші, автобусні квитки.

Зокрема, у куртці виявили внутрішню кишеню, у якій був аркуш паперу з установчими даними та телефонами перших осіб ПМР та людей з РФ, орден "Червона зірка", смартфон, флеш-носії інформації. На них виявлені фотографії затриманого з терористами "Моторолою", "Гіві" та Олександром Захарченком; відео обстрілів української території; агітаційні матеріали "ДНР" та "ЛНР"; фото з місць бойових дій з Дебальцевого, Донецького аеропорту, Горлівки, Сніжного, Іловайська. Також було виявлено документи службової документації за підписом затриманого, методичні матеріали щодо проведення розвідувально-диверсійних заходів та інше.

За словами нардепа Антона Геращенка, операція з "виманювання" Гратова в Україну тривала понад півроку. "Він є найціннішим джерелом інформації про дії російських спецслужб із захоплення Криму і проваленої операції "Русская весна" на Донбасі", – написав нардеп.

Як зазначив військовий журналіст Андрій Цаплієнко, затриманий полковник РФ – "колишній начальник особистої охорони президента невизнаної республіки Придністров'я Ігоря Смірнова, діючий інструктор донбаських бойовиків, близький друг "Гіві" та "Мотороли".

Прикордонники РФ

В ніч на 30 червня, прикордонники Херсонського загону спільно з військовослужбовцями ЗС України затримали двох невідомих без документів, і згодом встановили, що затримані є військовослужбовцями Прикордонної служби ФСБ РФ. З їх слів, вони, нібито, виконували роль учбових порушників кордону під час навчань, але збилися з маршруту, втратили орієнтування і таким чином опинилися на материковій частині України.

11 липня, російським прикордонникам, які виконували завдання в інтересах Російської Федерації на шкоду України, було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України) Кримінального кодексу України.

Контрактник Агєєв

25 червня у районі Жолобка українські військові знешкодили диверсійно-розвідувальну групу терористів. Чотирьох бойовиків затримали, а ще двох: командира та одного з диверсантів, які чинили опір, ліквідували. У штабі АТО зазначили, що загиблий командир групи був громадянином Російської Федерації, родом з міста Кірова.

Згодом стало відомо, що серед полонених був 22-річний громадянин РФ з Алтайського краю Віктор Агєєв. У 2015-2016 роках він служив за призовом у Новочеркаську Ростовської області. Товариші по службі Агєєва розповіли, що після цього він пішов служити за контрактом у військову розвідку. Сам Агєєв в інтерв'ю "ТСН.Тиждень" підтвердив, що був відправлений на схід України після підписання контракту на службу в Збройних силах Росії. Зараз Агєєв перебуває у СІЗО Старобільська, оскільки йому було повідомлено про підозру за статтею 258-3 Кримінального кодексу України "Створення терористичної групи" і відповідно обрано запобіжний захід. Водночас у міноборони РФ вже традиційно відхрещуються від своїх військовослужбовців.