Офіційна реакція польської влади на ракетний удар РФ по своїй території поки дуже стримана
«Ситуація дуже серйозна, але загрози глобального конфлікту немає», – пише у своєму матеріалі Марек Свєрчинський із польського видання Polityka.pl. Важливо, як пише журналіст, що Польща та НАТО, згідно з попередніми оцінками, не розглядають ракетний удар по польському селу Переводів, яке знаходиться у Люблінському повіті за 15 км від кордону з Україною, навмисним нападом Росії на країну НАТО. «Вибух, який, на жаль, забрав життя двох громадян Польщі, офіційно розглядався вчора ввечері і, звичайно, ще сьогодні вранці, як одноразовий, трагічний випадок, який потребує розслідування та пояснення, а не як casus belli», – пише Свєрчинський.
Поки що у Польщі є дві робочі версії, про які у тім, як пише Марек Свєрчинський, в голос не говориться: перша – це могла бути якась російська наступальна ракета; друга – ракета системи ППО.
З першою версією одразу ж виникає запитання: чи відважилася б Росія нападати на країну НАТО? Польське видання Dziennik Gazeta Prawna публікує коментар польського генерала Романа Полька: «Те, що сталося – величезна трагедія, загинуло двоє людей. Але я не думаю, що це було для того, щоб розпочати ще одну світову війну чи напасти на НАТО. З огляду на цю величезну трагедію та співчуття родинам, важливо пам’ятати, що війна починається не з нападу на трактор (…), а з удару по критичній інфраструктурі, командним пунктам», – зазначив він.
Читайте також: Спільним шляхом. Де Польща та Україна можуть стати корисні одна одній
Полько також звернув увагу на той факт, що удар по Львівській області здійснювався із території Білорусі. «Білорусь трактують фактично як Росію, з цього напрямку неодноразово обстрілювали Україну. Також можна припустити, що це була якась провокація з іншого боку».
Це може пояснити попередні заяви про те, що малоймовірно, що ракета була випущена із Росії. Про це зокрема заявив ще вчора президент США Джо Байден. Однак від ранку 16 листопада вже зʼявилися повідомлення інформаційного агентства Associated Press з посиланням на анонімних американських чиновників про те, що ракета, яка впала у польському Переводові, може бути ракетою, яку українське ППО випустило по російській. Ця інформація суперечить іншим також анонімним попереднім заявам про те, що саме російська ракета перетнула польський кордон. Їх опублікувала та ж сама інформаційна агенція. Reuters у свою чергу опублікував повідомлення також із посиланням на анонімні джерела в НАТО про те, що у Переводові впала ракета українського ППО. Про це партнерів по НАТО начебто повідомив американський президент Джо Байден. Водночас і президент України Володимир Зеленський, і голова МЗС Дмитро Кулеба ще 15 листопада заявили, що ракета, яка приземлилася в Польщі, була російською.
Польський журналіст, із яким поспілкувався Тиждень каже, що коментарі польської влади від учора дуже стримані. Перша інформація зʼявилася через повідомлення місцевих медіа Люблінського повіту. Справді президент Польщі Анджей Дуда дуже стримано вранці 16 листопада прокоментував, що у нього на даний момент «немає переконливих доказів того, хто запустив ракету». Також він додав, що «немає жодних ознак того, що відбуватимуться подальші події такого типу».
Поки є також коментар заступника міністра закордонних справ Павла Яблонського, який закликав усіх побути терплячими: «Є різні припущення. Те, що з’являється у медіа, у підсумку не завжди підтверджується. Може, сьогодні, може пізніше, коли настане час, ми офіційно оприлюднимо інформацію… Потрібно бути дуже обережними зі спробами дезінформації, адже від початку агресії проти України росіяни дуже активно працювали на цьому напрямку», – заявив він, як повідомляє Нова Польща
Польща як член НАТО після нападу 15 листопада вимагатиме консультацій в межах статті 4 Північноатлантичного договору. Ця стаття передбачає, що члени Альянсу консультуватимуться один з одним, якщо хтось із них вважає, що існує загроза територіальній цілісності, політичній незалежності чи безпеці будь-кого із членів. Rzeczpospolita повідомляє, що президент Литви Гітанас Науседа вже заявив про підтримку такого запиту Польщі. Вільнюс підніматиме питання про посилення систем протиповітряної безпеки. Ймовірно саме це стане основною темою для обговорень найближчим часом.
У польських медіа також є заклики до влади щодо ширшої комунікації щодо інциденту у Переводові. Зокрема, генерал Роман Полько каже про це у своєму коментарі, який подає Dziennik Gazeta Prawna. “Складно, коли польські громадяни дізнаються із американських ЗМІ про те, що насправді сталося. Однак було б важливо пришвидшити цю комунікацію – передати те, що ми знаємо, на спершу зі знаками запитання і лише потім скликати зустріч, наприклад в Бюро національної безпеки», – зазначив він. Те, про що говорить Полько, справді відчутно, як у комунікації офіційної Варшави, так і в медіа. О півдні за польським часом мало розпочатися засідання Бюро національної безпеки Польщі і ймовірно по його закінченню буде більше інформації.
Важливо також, що на тлі російського ракетного удару по Польщі, найбільш масований російський ракетний удар по Україні за весь час війни відійшов і у польських, і у світових ЗМІ на другий план. Тому важливі заяви світових лідерів, як британського премʼєр-міністра Ріші Сунака чи нідерландського Марка Рютте, що цього ракетного удару не було б, якби не російська війна проти України