Науковці б’ють на сполох: у вишах не будуть вивчати історію України

22 Січня 2015, 11:52

Нове керівництво Міносвіти вдалося до масштабних новацій, в результаті яких з вишів можуть зникнути не лише курс історії України та інші суспільно-гуманітарні предмети, але й кафедри історії України, кафедри філософії тощо.

Як розповів Тиждень.ua доктор історичних наук, професор Василь Деревінський, подібні новації не витримують критики.

«В університетах більшості країн Європи, а також США та Канади гуманітарна складова є невід’ємною частиною навчального процесу. Зважаючи, що європейські країни давно пройшли шлях усвідомлення власної історії та націотворення, для них, можливо, гуманітарна сфера не так важлива, а тому в них може не бути обов’язкових для вивчення гуманітарних предметів», – пояснив історик.

«На відміну від усталених європейських демократій, які розвивалися століттями, Українська держава переживає період нелегкого утвердження, протистоїть зовнішній збройній інтервенції. Українські духовні цінності та ідеали зазнають руйнівних дезінформаційних атак з боку адептів так званого «руского міра». В таких умовах сама ідея відмовитися від обов’язкового вивчення «історії України» та низки інших гуманітарних дисциплін можна розглядати як цілеспрямований злочин проти Української держави», – наголосив Деревінський.

Він також нагадав, що у 2009 році завдяки зусиллям громадськості і наукової спільноти вдалося зупинити ініціативу міністра освіти і науки України Івана Вакарчука щодо ліквідації історії України у вишах.

Як повідомлялося, 25 листопада 2014 року міністр освіти і науки України Сергій Квіт скасував наказ № 642 «Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента» від 9 липня 2009 року, який встановлював перелік обов’язкових дисциплін гуманітарної підготовки у ВНЗ та їх обсяги. До цього переліку входила «історія України». Цим наказом також встановлювалися мінімальні обов’язкові обсяги викладання гуманітарних дисциплін за вибором студента у ВНЗ.

Керівники низки вищих навчальних закладів приступили до усунення гуманітарних та соціально-політичних дисциплін з навчального процесу, починаючи з  1 вересня 2015 року. У деяких вишах вже встигли затвердити ці зміни.

За словами першого заступника міністра освіти Інни Совсун, реорганізація навчального процесу пов’язана з наближенням української освіти до європейських стандартів, «низьким» рівнем викладання гуманітарних предметів, «повторним» їх вивченням, відсутністю зацікавленості до них з боку студентів тощо.