Нацбанк обмежив кредитні права аграрників

20 Квітня 2010, 11:57

Нацбанк вирішив посилити норми видачі кредитів сільгоспвиробникам під заставу майбутнього врожаю.

<!—->

Тепер таку заставу зможе забезпечувати кредит у кращому разі на 50%, а не на 80%, як було донині, пише газета "Комерсант-Україна" із посиланням на постанову НБУ № 180 від 13 квітня.

Згідно з документом, для банків вводяться жорсткі коефіцієнти оцінки вартості забезпечення при видачі кредитів під заставу майбутнього врожаю.

При зниженні платоспроможності клієнта банк повинен зменшувати вартість застави у вигляді прав власності на майбутній урожай.

Майбутній урожай приймається в забезпечення кредиту, і в резервах враховується лише 50% застави для категорії "стандартна", 40% – "під контролем", 20% – "субстандартна" і 10% – "сумнівна".

Як відомо, донині рівень резервів під кредити аграрні визначався постановою "Про стимулювання кредитування економіки України".

Цим документом передбачено три категорії оцінки застав для товаровиробників: 80% – для "стандартних операцій", 70% – "під контролем" і 60% – "субстандартних".

У 2009 році сільгоспвиробники залучили кредити на 5,8 млрд. гривень.

За словами міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, з початку 2010 року банки видали аграріям кредити на 1,5 млрд. гривень під 18-20% річних.

Однак, за даними учасників ринку, ставки кредитування набагато вищі: для великих компаній – не менше 21%, для дрібних – 30-32% плюс витрати на страхування.