Персонал з 96 людей ознайомили з відповідною постановою президії Національної академії наук, пише "Коммерсантъ Украина".
У документі, датованому 30 жовтня і підписаному президією Національної академії наук України (НАНУ ), говориться про підсумки перевірки, проведеної з 6 по 28 серпня: " Результати виявили призупинення науково-організаційної діяльності підрозділів інституту за основними напрямками досліджень і численні порушення у бюджетно-фінансовій діяльності".
У керівництві НАНУ вважають, що діяльність ІСЕМВ "тісно корелює з основними напрямками наукових досліджень Інституту всесвітньої історії НАНУ та Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. Кураса" і тому може бути об'єднана з даними установами.
"Діяльність Інституту світової економіки і міжнародних відносин буде припинена. Створена ліквідаційна комісія, а співробітники попереджені про звільнення в порядку, встановленому законодавством , – повідомляється в постанові президії НАНУ.
Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАНУ був створений у 1991 році. Він займається міжнародними економічними і політичними дослідженнями, розробляє напрями економічного і зовнішньополітичного розвитку України.
Штат – 96 осіб, серед яких 2 академіка, 24 доктори і 45 кандидатів наук.
"На відміну від Інституту археографії та Інституту сходознавства, колектив нашої установи не зміг об'єднатися, вийти на мітинги і захистити себе. У колективі домінують міжособистісні конфлікти, плюс в інституті були великі затримки зарплат", – заявив старший науковий співробітник ІСЕМВ Олександр Сушко.
Він додав, що нову роботу колективу ще не пропонували: "Поки немає навіть натяку на передачу наукових тем в інші установи. Переклад співробітників в інші інститути може не відбутися". Дану інформацію підтвердили в керівництві ІСЕМВ. "Що буде з працівниками, поки неясно. За два місяці до ліквідації нас повинні були попередити, але ми нічого не знали!" – обурився в.о. вченого секретаря інституту Станіслав Хвалінскій.
З аргументами, на підставі яких президія НАНУ прийняв рішення закрити ІСЕМВ, співробітники інституту не згодні.
"Як можна нас об'єднати з Інститутом всесвітньої історії, який був створений всього два роки тому і де ще жодної теми не захистить? Або з Інститутом етнонаціональних досліджень ім. Кураса? У нас ведеться розробка економічних тем, причому тут всесвітня історія або етнонаціональні дослідження?!" – дивується Хвалінскій.
За його словами, ІСЕМВ виконує прикладні дослідження на замовлення Кабінету міністрів та інших державних структур: "Незрозуміло, хто тепер буде цим займатися".
Не приховував обурення і в.о. директора ІСЕМВ Олег Гаврилюк: "Скасування такого інституту, як наш, – злочин! Тут явно проступає інтерес до п'ятиповерхового будинку на вулиці Леонтовича і ресурсам інституту. У 2013 році нам виділили на утримання 6,3 млн грн. Можливо, що ці гроші хочуть заощадити".
Тим часом в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. Кураса перспективу об'єднання сприйняли без ентузіазму.
"Наші наукові теми перетинаються дуже опосередковано. Не розумію, як нас можна об'єднати, але в президії НАНУ краще знають", – сказав заступник директора з наукової роботи інституту Олександр Майборода.
Втім, у президії Національної академії впевнені у власній правоті.
"В Інституті світової економіки назріли проблеми, а академія знайшла спосіб їх вирішення. Життя не стоїть на місці , і іноді треба перегрупувати свої сили, щоб йти вперед", – заявив віце-президент НАНУ Антон Наумовець .
Як повідомлялось, президія Національної академії наук планувала ліквідувати Інститут української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського й Інституту сходознавства.
Керівництво НАНУ пояснило ліквідацію інститутів бажанням оптимізувати свою структуру, відзначаючи, що ліквідація стане початком масштабної реформи.
Проте згодом президія Національної академії наук (НАНУ) не прийняла рішення про ліквідацію інститутів археографії та сходознавства через суспільний резонанс.
Читайте також: “Покращення” в НАНУ: злиття інститутів задля економії?