Найгучніші шпигунські скандали в Україні останніх років

7 Серпня 2012, 15:07

У червні цього року до 8 років позбавлення волі за шпигунство проти України Красногвардійський райсуд Дніпропетровська засудив двох громадян Північної Кореї. Вони відбувають покарання на території України.

Розвідники працювали під прикриттям торговельного предствавництва Північної Кореї у Мінську. У Дніпропетровську корейці шукали документи, що стосуються ракетно-космічної галузі. Їх затримали під час копіювання наукових робіт з грифом «Секретно».

Натомість суд міста Севастополя у травні виправдав громадянина України та громадянина Росії – заступника директора «Завод «Електроприлад» (РФ), обвинувачених у державній зраді та шпигунстві. Їх звинуватили у намаганні добути й вивезти за кордон блоки від корабельних станцій радіолокацій, що здійснюють спостереження за крилатими ракетами. Однак суд не побачив складу злочину в їхніх діях. Прокуратура Севастополя обіцяла оскаржити цей вирок.

У квітні в Одесі за підозрою у шпигунстві затримали громадянина Молдови Семена Нікуліна. В даний час він утримується в СІЗО СБУ в Києві. Йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років. На момент затримання екс-журналіст газети «Независимая Молдова» Семен Нікулін був співробітником прес-центру Об'єднаної контрольної комісії (тристоронній орган, який керує миротворчою операцією у Придністров'ї).

А взимку набула розголосу підозра у витоку за кордон таємної інформації через українського академіка директора Інституту сорбції та проблем екології НАН України Володимира Стрєлка. Так, в СБУ заявили, що Стрєлко просив своїх підлеглих переслати до США документи, які є конфіденційною власністю держави і не можуть бути передані третій стороні.Науковець ці звинувачення відкинув, а у березні в СБУ заявили, що всі їхні підозри не підтвердилися.

У травні 2011 року розгорівся шпигунський скандал із чеськими дипломатами – полковником Зденеком Кубічеком, аташе з питань оборони посольства Чехії в Україні, і майором Петрою Новотною, військовим аташе цього посольства.

Після того як СБУ встановила зв'язок дипломатів зі співробітником держпідприємства «Завод 410 цивільної авіації», Кубічек і Новотна були оголошені персонами нон грата в Україні. У відповідь Чехія вислала двох представників українського посольства.

У Празі відмовилися визнати факт шпигунства і припустили, що висилка дипломатів стала кроком у відповідь Києва на надання Чехією політичного притулку колишньому міністру економіки Богдану Данилишину. В МЗС України це заперечили.

За даними слідства, колишній співробітник держпідприємства «Завод 410 цивільної авіації» надавав чеським дипломатам дані про роботу заводу «Південмаш», програми розробки літаків Ан-70 і Ан-178, а також технічну документацію станції «Адрос», яка забезпечує активний захист літаків і вертольотів від керованих засобів ураження. У серпні минулого року справу стосовно українця передали до суду. А у червні цього року суд у Києві засудив його до 4 років позбавлення волі.

У лютому 2011 року на Харківщині затримали місцевого мешканця, якого звинуватили у спробі передати оборонні технології представникам однієї зі східних держав. Також, за даними ЗМІ, у липні 2011 року з України за шпигунство були вислані два військові аташе Білорусі. А в серпні 2011 року у Миколаєві представники СБУ затримали іноземця «під час збирання з метою передачі представникові іноземної організації відомостей у галузі турбобудування, що становлять державну таємницю».

У січні 2010 року в Одеській області СБУ затримала п'ятьох офіцерів ФСБ Росії, які намагалися отримати відомості у військовій та оборонній сферах, що є військовою таємницею. Чотирьох із п’яти затриманих після допитів та отримання від них вичерпних пояснень щодо виконання розвідзавдань на шкоду безпеці України вислали із забороною в'їзду на 5 років. Проти старшого офіцера спецслужби Росії, який спеціально прибув з Москви для управління розвідувальною операцією, було порушено кримінальну справу за статтею «шпигунство», яка передбачає покарання від 8 до 15 років позбавлення волі. Як повідомив тодішній глава СБУ Валентин Наливайченко, росіянина вже засуджено.

Згідно з даними СБУ, у 2011 році стосовно трьох іноземців було порушено 2 кримінальні справи за статтею «шпигунство», а також справу за статтею «державна зрада»; до 5 років позбавлення волі засуджено одного іноземця.

2010 року стосовно 4 іноземців порушено кримінальні справи за статтею «шпигунство», 1 кримінальну справу стосовно громадянина України за статтею «державна зрада», засуджено 6 осіб (4 українців та 2 іноземців за цими ж статтями).

У 2006 році, за даними СБУ, було припинено шпигунську діяльність 12 іноземних громадян, ініційовано дострокове відкликання з України трьох іноземних дипломатів-розвідників. За державну зраду за вироком суду засуджено двох громадян України, які були завербовані іноземною спецслужбою і працювали на користь іноземної держави.

Читайте також: Ідентифікація спецслужби