Найчастіше російських журналістів видворяють через шпигунство й антиукраїнську пропаганду

20 Березня 2015, 17:23

19 березня з України видворили прокремлівського журналіста Лєоніда Муравйова. За даними СБУ, станом на середину березня з України в Росію депортували близько 100 російських журналістів. Тиждень.ua розглянув найбільш резонансні випадки видворення проросійських медійників через антиукраїнську пропаганду та діяльність, що шкодить безпеці України. 

4 листопада 2014 року в центрі Києва затримали кореспондента російського телеканалу LifeNews Євгєнію Змановскуюяка повинна була висвітлювати проросійський мітинг «Слов'янський марш». Журналістка працювала без акредитації, колеги поскаржилися на відсутність у неї документів. Міліція запросила пройти Замановскую в райуправління, щоб з'ясувати її особу.

За словами самої Змановськой, її попросили пояснити, з якою метою вона приїхала в Київ. У неї з собою було лише журналістське посвідчення. На підставі відсутності паспорта міліціонери її і затримали.Оператор Змановскої затриманий не був, йому дали можливість привезти паспорт журналістки у відділення міліції. У правоохоронних органах заявили, що, швидше за все, Змановскую з колегою депортують до Росії. Але цього не сталося.

30 січня журналісток LifeNews Єлізавєту Хромцову та Наталію Калішеву видворили з України. Їм заборонили в'їзд в Україну на 5 років.

Затриманих кореспондентку й операторку російського телеканалу LifeNews примусово вивезли з території України через КПП "Синьківка" на українсько-російському кордоні в Чернігівській області.

"Єлизавета Храмцова зателефонувала в редакцію і повідомила, що вона і оператор Наталія Калішева були ознайомлені з постановою про депортацію і доставлені співробітниками СБУ на кордон із Росією. Дівчата почувають себе добре", – повідомили на сайті LifeNews.

За інформацією СБУ, їхня діяльність не має нічого спільного з журналістською і "розцінена як така, що шкодить безпеці та національним інтересам України".

Після затримання журналісток Росія зажадала негайно відпустити їх. Після чого Слідчий комітет РФ повідомив про порушення справи за фактом затримання журналістів LifeNews у Києві.

13 лютого СБУ затримала російського журналіста (громадянина України) Андрія Захарчука. Йому інкримінують шпигунство та державну зраду. 

З неофіційних джерел стало відомо, що 25-річний Захарчук працює журналістом у російському Федеральному агентстві новин і петербурзькому виданні «Нєвскіє новості». З початку цього року він проїхався кількома містами України – був у Харкові, Києві, Одесі та інших.

У Миколаєві він фотографував мости, які мають стратегічне значення, ДП «Суднобудівний завод імені 61 комунара» і ДП «Миколаївський бронетанковий завод», який нині виконує оборонні замовлення.

25 лютого СБУ затримала двох російських пропагандистів,  журналістів НТВ і ОРТ Андрія Григор'єва і Олену Макарову за антиукраїнську пропаганду. 

Їх того ж дня депортували, заборонивши на 5 років в'їзд в країну.

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за фактом затримання в Києві 25 лютого російських журналістів, стверджуючи, що "вони виконували редакційне завдання (робили матеріал про ходу націоналістичної організації "Правий сектор", забороненої судом РФ), не порушуючи ні російських, ні українських законів". Слідком РФ пригрозив притягнути до відповідальності винних у затриманні російських медійників, оскільки "українська влада діяла абсолютно нелегітимно і навіть злочинно щодо російських журналістів, грубо порушуючи не лише свої закони, але і норми міжнародного права".

19 березня з України видворили російського журналіста Лєоніда Муравйова, який, за інформацією ЗМІ,  мав стати новим випускаючим редактором програми "Подробності" або "Подробності нєдєлі" на телеканалі Інтер. Однак міністр інформаційної політики України Юрій Стець з посиланням на керівництво Інтера заперечив інформацію.

Йому заборонили в'їзд до України на 5 років. 

Лєонід Муравйов – колишній працівник російського 5 каналу, який працював кореспондентом під час війни на Донбасі і в репортажах, зокрема, називав українських військових «каратєліямі».

Як відомо, в Україні тимчасово припинили діяльність понад 100 російських ЗМІ. У списку – представники телебачення, інформаційних агентств, газет та інтернет-ресурсів. Верховна Рада ухвалила відповідне звернення 12 лютого. Згідно з постановою, тимчасове припинення акредитації журналістів та представників (продюсерів, операторів, технічних працівників) деяких ЗМІ РФ при органах держвлади України триватиме до завершення антитерористичної операції.

Документ передбачає, що СБУ зобов'язана невідкладно визначити перелік російських ЗМІ, для співробітників яких необхідно призупинити акредитацію.

Нагадаємо, Служба безпеки віднайшла близько 600 різноманітних антиукраїнських груп в соцмережах, більшість із яких адмініструється з Росії. 

Читайте також: Російські журналісти активно суміщають репортерство зі шпигунством.