Основним власником хімічних активів в Україні є «Ostchem» підприємця Дмитра Фірташа. У минулому році компанія самостійно імпортувала газ, домовляючись про його закупівлю в Азії і транзит через Росію, пише "КомерсантЪ-Украини"..
У 2012 році «Ostchem» імпортувала близько 8 млрд кубометрів газу, а в цьому році планувала поставити понад 8 млрд. Більш того, з цього обсягу 2 млрд кубометрів компанія планувала продати промисловим споживачам, які не входять до групи.
Однак у січні «Ostchem» поставила всього 17 млн кубометрів проти 0,5 млрд кубометрів в січні минулого року, як свідчать дані балансу видобутку і надходжень та розподілу газу.
Високопоставлене джерело на одному з великих хімічних підприємств підтверджує, що в січні його компанія, а не «Ostchem», як це відбувається зазвичай, розрахувалася за газ з "Нафтогазом".
"У січні «Ostchem» практично не постачала газ промисловим споживачам. Можливо, не змогла домовитися зі своїми контрагентами у Росії і Середньої Азії. Але в лютому ми знову будемо купувати газ у «Ostchem»", – пояснив співрозмовник.
У прес-службі «Оstchem» не коментують причин зупинки поставок газу в січні. "У підприємств, що входять до «Оstсhem», немає боргів за поточними контрактами, – сказали в компанії. – Всі наші постачальники і раніше продовжують поставляти газ на підприємства «Оstchem», на наші хімічні компанії залишаються відкриті ліміти на постачання газу".
У "Газпромі" затримки з оплатою поставленого в січні з Росії газу не коментують. Однак джерело в російському уряді, знайоме з позицією "Газпрому", зазначає, що "Нафтогаз" "попросив про відтермінування, і російська компанія вже пішла назустріч".
Джерело в Міненерго розповідає, що в січні "Газпром" поставив "Нафтогазу" близько 2 млрд 43 млн кубометрів газу за ціною $426 за тисячу кубометрів.
Експерт київського Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що ще однією причиною несвоєчасних розрахунків міг стати зростання заборгованості з боку підприємств теплокомуненерго (ТКЕ). "З кожним місяцем Україні все важче і важче збирати гроші за імпортований газ: спад у промисловості забирає в "Нафтогазу" платоспроможних споживачів, в той же час зростають борги у підприємств ТКЕ", – говорить він. За його словами, в січні ситуація ускладнилася тим, що через холоди різко зросло споживання газу підприємствами ТКЕ, і одночасно рівень їх розрахунків впав з звичайних 60% до 25%.
Як повідомлялось раніше, компанія «Ostchem» планувала поставити у 2012 році 8 млрд кубометрів газу для потреб хімічної галузі, азотних підприємств Дмитра Фірташа.
Як відомо, з початку 2012 року Ostchem знизив середньодобові обсяги відбору газу до 4,6 млн кубометрів на добу, хоч раніше компанія заявляла що закупить в 2012 році в Середній Азії 6,33 млрд кубометрів газу.