На рахунках «Нафтогазу» знаходиться 0.00 грн

ut.net.ua
15 Листопада 2010, 12:55

Поразкою завершились походеньки «Нафтогазу» по банкам з простягнутою рукою. Лише «Форум», який належить німецькому Commerzbank, дав трохи грошей – 650 мільйонів гривень. Але у контексті того, що «Нафтогазу» потрібен понад мільярд доларів – це жалюгідні копійки.

У розпорядженні Тижня опинилось звернення «Нафтогазу» до Міністерства економіки, у якому компанія просить дозволу взяти кредит у «Форуму».Для закупівлі російського газу. У ньому розкривається «велика таємниця»: у «Нафтогазу» немає і не передбачається жодної копійки, щоб заплатити «Газпрому» за спожитий у листопаді газ. Цитата:

«Залишок грошових коштів на рахунках Компанії станом на 01.11.10 становить 2,636 млрд. грн.:

– надходження грошових коштів протягом листопада 2010 року складуть близько 15, 904 млрд. грн.;

– витрати грошових коштів протягом листопада 2010 р. орієнтовно складуть 18,54 млрд. грн., у тому числі 3,149 млрд. грн. – витрати на сплату відсотків та погашення кредитів згідно діючих кредитних угод;

залишок грошових коштів на рахунках Компанії на кінець листопада поточного року – 0,00 грн.

З метою гарантованого безперебійного забезпечення споживачів України природним газом НАК "Нафтогаз України" (…) планує протягом листопада  поточного року імпортувати в Україну природний газ в обсязі 4,1413 млрд. м. куб. орієнтовною вартістю 1 043,897 млн. дол. США. Відповідно до умов контракту Компанія зобов’язана провести розрахунки з ВАТ «Газпром» за вказані обсяги імпортованого газу в строк до 07.12.2010.

Зважаючи на дефіцит обігових коштів Компанії, викликаний незадовільним станом розрахунків за спожитий природний газ, у першу чергу підприємств комунальної теплоенергетики, необхідність своєчасного виконання Компанією зобов’язань перед державним бюджетом, забезпечення своєчасних розрахунків за природний газ (у тому числі з ВАТ «Газпром»), Компанія зобов’язана вживати заходи щодо пошуку додаткових джерел грошових коштів для покриття дефіциту. Такими джерелами можуть бути кредитні кошти».

«Нафтогаз» звернувся до 37 найбільших банків України з клопотанням відкрити кредитну лінію не менш як на $20 млн. Від кожного. У тому числі звернення було направлено й до державних Ощадбанку, Укрексімбанку, Родоводу, Укргазбанку.

У відповідь – суцільний ігнор.Тільки так можна назвати ситуацію, коли «Нафтогаз» отримав аж 4 (чотири прописом) відповіді. І тільки від банків з іноземним корінням. Та й ті з неприхованим ставленням до проблем «Нафтогазу».

ПАТ «ОТП Банк» повідомив, що «стратегією групи ОТП не передбачено фінансування об’єктів державної і комунальної форм власності».

ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» повідомив про «можливість кредитування компанії лише у разі поліпшення її фінансового стану» (sic!).

ПАО «ВиЭйБи Банк» запропонував надати кредит у розмірі аж 40 мільйонів гривень. Тобто у чотири рази менший від мінімалки, яку просив «Нафтогаз».

І лише ПАТ «Банк Форум» виявив зацікавленість в фінансуванні НАКу. З ним і вдалось домовитись про мультивалютну кредитну лінію на 650 млн грн. в еквіваленті на наступних умовах:

– термін дії – до 1 року;

– відсоткова ставка – 12% річних у Євро; 13% річних у доларах США; 17% річних у гривні;

– комісія за встановлення кредитного ліміту – одноразова, 0,25% від суми ліміту кредитування за договором;

– забезпечення – майнові права на виручку за господарськими контрактами на суму не менше 1 150 млн. грн.

– очікувана вартість кредиту (тобто проценти та комісія) – 130,2 млн. грн., в тому числі протягом 2010 року – 15,2 млн. грн.

Додамо, що навіть цей кредит на рятує «Нафтогаз», бо потрібен понад мільярд доларів. Сплатити росіянам його треба до 7 грудня. Інакше нам можуть миттєво відключити газ.

А це вже буде холодний грудень, а не аномально теплий листопад. І це знову буде переддень Нового року, коли «Газпром» дуже любить гратись з Європою у перекриття кранів начебто через проблеми з Україною.

Однак цього разу «Нафтогаз» запопадливо повідомляє не про ризики, а про гарантовані проблеми, якщо йому не заплатять за спожитий газ вже в самій Україні. Це такі категорії споживачів (цитуємо із звернення НАКу):

1 001,0 млн. грн. – населення;

33,5 млн. грн. – бюджетні установи та організації;

3 417,6 млн. грн. – підприємства комунальної теплоенергетики;

2 101,7 млн. грн. – підприємства промислового та енергетичного комплексу;

1,3 млн.грн. – релігійні організації.

Тобто дві третини боргу, якого майже достатньо для розрахунків з «Газпромом», припадає на населення та комунальників. І можна не сумніватись, що їх, тобто нас, будуть морозити в першу чергу, коли росіяни прикрутять кран через несплату рахунків. І аж ніяк не будуть шукати винних у «Нафтогазі», хоча через НАК за один місяць проходить два мільярди доларів у невизначеному напрямку.