"Під час пуску ракети-носія сталася нештатна ситуація", – повідомило джерело в ракетно-космічній галузі.
Це перше після аварії 2010 року застосування розгінного блоку ДМ-03 у складі "Протона".
Експерти не виключають, що причиною аварії могла стати проблема у розгінному блоці ДМ-03. Судячи з відео, таке враження, що він вибухнув.
Водночас інші експерти не виключають, що проблеми могли виникнути з системою управління, або двигуном.
При падінні "Протона-М" на землю могло вилитися майже 200 тонн ракетного пального гептилу.
На низці російських ракет, в числі яких найпотужніша – "Протон", використовується в якості палива особливо токсична речовина – несиметричний диметилгідразин (гептил). Незважаючи на заяви деяких ЗМІ про те, що МНС Казахстану розглядає можливість евакуації міста Байконура, місцеві мешканці спростували цю інформацію.
Як повідомлялось, 2011 року у Росії на території космодрому Плєсєцк пройшли невдалі випробування прототипу нової міжконтинентальної балістичної ракети. Після запуску ракета впала на території космодрому.
Нагадаємо, місто Байконур і космодром Байконур утворюють комплекс "Байконур", орендований Росією у Казахстану на період до 2050 року. Щорічна вартість оренди комплексу "Байконур" становить $ 115 млн. Експлуатація космодрому обходиться Росії приблизно в 5 млрд рублів на рік. Місто є адміністративно-територіальною одиницею Казахстану, що функціонує в умовах оренди.
На період оренди комплексу "Байконур" місто наділено статусом, що відповідає статусу міста федерального значення Російської Федерації, з особливим режимом безпечного функціонування об'єктів, підприємств і організацій.
В даному часі в Байконурі проживає більше 70 тисяч людей з яких 37% – громадяни Росії, близько 60% – громадяни Казахстану.
Крім того, практично постійно на Байконурі знаходяться близько чотирьох тисяч росіян, відряджених на роботи з проведення пусків.
З федерального бюджету Росії в бюджет міста Байконур щорічно здійснюється надходження у розмірі більше 1 млрд рублів.