НОВИНИ

Казахстан намагається поетапно підпорядкувати собі Байконур

Казахстан і Росія розглядають можливість передачі міста Байконур під казахстанську юрисдикцію. Разом з містами з під оренди повинні вийти і пускові майданчики комплексу "Зеніт", а в підсумку - весь комплекс. Про це заявив голова Казкосмосу Талгат Мусабаєв в рамках "урядової години" в парламенті 10 грудня.

"Зараз обговорюється можливість відходу від орендних відносин щодо міста Байконур, який може бути переданий під юрисдикцію Казахстану", - заявив Мусабаєв.

За його словами, зараз це питання перебуває в стадії опрацювання. "Угода щодо оренди "Байконура" прийнята в 1994 році та відпрацювала своє. Глава держави після переговорів з Владіміром Путіним поставив перед нами завдання про розробку нового всеосяжного договору щодо комплексу "Байконур", - сказав Мусабаєв.

Він додав, що ця угода може передбачати відхід від орендних відносин."Ми не говоримо, що ми відразу оренду припиняємо, це не можливо одним махом зробити, це буде біда. А ось частково, поетапно - це можливо", - сказав голова Казкосмоса.

Першим етапом цього процесу може бути вивід з під оренди Росії міста та пускових майданчиків комплексу "Зеніт". "Майданчики" Зеніту "- це правий фланг Байконура. Якщо ми виведемо з оренди праве крило космодрому і ввійдемо туди як повноправні учасники пускових послуг - це буде величезний крок вперед для Казахстану", - сказав Мусабаєв.

Нагадаємо, місто Байконур і космодром Байконур утворюють комплекс "Байконур", орендований Росією у Казахстану на період до 2050 року. Щорічна вартість оренди комплексу "Байконур" становить $ 115 млн. Експлуатація космодрому обходиться Росії приблизно в 5 млрд рублів на рік. Місто є адміністративно-територіальною одиницею Казахстану, що функціонує в умовах оренди.

На період оренди комплексу "Байконур" місто наділено статусом, що відповідає статусу міста федерального значення Російської Федерації, з особливим режимом безпечного функціонування об'єктів, підприємств і організацій.

В даному часі в Байконурі проживає більше 70 тисяч людей з яких 37% - громадяни Росії, близько 60% - громадяни Казахстану.

Крім того, практично постійно на Байконурі знаходяться близько чотирьох тисяч росіян, відряджених на роботи з проведення пусків.

З федерального бюджету Росії в бюджет міста Байконур щорічно здійснюється надходження у розмірі більше 1 млрд рублів.