Михайло Винницький: “Президентський університет Зеленського як таке собі ПТУ для ІТ цілковито має право на існування, однак його не можна низивати кузнею еліт”

Суспільство
21 Липня 2021, 13:09

"На жаль, ми наступаємо на ті самі граблі, що вже ставали в Росії та інших пострадянських країнах. За часів іще президента Дмітрія Мєдвєдєва з пафосом та на велетенську кількість грошей був створений університет у Сколково. Скажіть мені, де цей проєкт нині? Ніде. Концепція там була така: ми інвестуємо чималі кошти, концентруємо найкращі дипломовані західні уми в одному місці – і отримуємо найкращий навчальний заклад. Однак виш  це більше, ніж просто концентрація кращих дипломованих умів світу… Це жива спільнота, яка усвідомлює, навіщо вона зібралася, навіщо існує. Цього не купиш за гроші, а можна лише створити засобами формування організаційної культури, спільністю цінностей, відповідних процесів і практик", – зазначив Михайло Винницький.

 

Керівник секретаріату НАЗЯВО звернув увагу, що у пропозиції президентського університету Зеленського визначені дуже прикладні високотехнологічні спеціальності, яких там навчатимуть, і такі спеціальності нам дуже потрібні.

 

"Можливо, якщо ми кинемо достатньо великі кошти на такий проєкт, то справді зберемо людей, які готуватимуть фахівців із цих високотехнологічних напрямів. Тільки, будь ласка, не називаймо це кузнею еліт! Це буде високотехнологічна фахова школа. Якщо хочете, такий собі дуже багатий престижний технікум", – сказав Винницький.

 

Читайте також: Михайло Винницький: "В Україні дуже мало університетів, які можна було б назвати кузнями еліт"

 

Соціолог розповів, що на Заході коледжі й технікуми теж бувають дуже багатими. Зокрема, у Торонто, де виростав чиновник, є Коледж Гамбер (Humber College). Фактично це велике комплексне ПТУ, яке готує студентів до різноманітних професій: бухгалтерів, програмістів, маркетологів, журналістів та ін. Бюджет закладу еквівалентний майже п’яти бюджетам КНУ ім. Тараса Шевченка або ж КПІ ім. Ігоря Сікорського, і в ньому навчається майже вп’ятеро більше студентів, ніж у київських вишах-гігантах. Однак у Коледжі Гамбер, підкреслив Михайло Винницький, не претендують на формування еліти нації. Там чітко працюють із роботодавцями, готують кадри конкретно для ринку праці.

 

"Без сумніву, Україні треба випускати більше фахівців з ІТ. На це повсякчас звертають увагу наші ІТ-компанії. Тому президентський університет як таке собі ПТУ для ІТ цілковито має право на існування, і я вважаю, що це хороший і потрібний проєкт. Проте давайте не говоритимемо про нього як про виш, націлений на формування національної еліти. Він націлений на підготовку хороших програмістів, спеціалістів із кібербезпеки тощо", – додав соціолог.