Підвищення тарифів – це один з ключових елементів оздоровлення державних фінансів, стан яких експерти МВФ оцінюють з урахуванням і фінансового стану НАК "Нафтогаз України" (а також обсягів держгарантій, які пропонується обмежити 8 млрд грн).
Розробка графіка підвищення тарифів (як і затвердження програми підвищення ефективності використання енергоресурсів з метою підвищення ефективності житлового, комунального та державного секторів) для ліквідації збитків "Нафтогазу" передбачається як попередню умову підписання угоди.
У документі зазначено, що в результаті цих та ряду інших заходів, а також нарощування внутрішньої газовидобутку дефіцит НАКу повинен скоротитися до 0,5% ВВП вже в 2014 р.
Втім, для незаможних верств населення є і хороша новина: одна з умов програми – удосконалення адресності програм соціальної допомоги відповідно до рекомендацій МВФ. При цьому для часткової компенсації підвищення тарифів передбачається виділення субсидій для найбідніших домогосподарств на 2,3 млрд грн. А от прямі субсидії з бюджету для комуненерго (на 4,4 млрд грн) повинні бути ліквідовані.
Нагадаємо, 15 травня парламент прийняв у першому читанні законопроект N2107 "Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів)", що дає право Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики, підвищити на 25% тарифи на електроенергію і на 20% – на газ.
Як відомо, МФВ і раніше рекомендував підвищити тарифи, зокрема, на газ, з одночасним введенням адресної допомоги малозабезпеченим громадянам, однак Україна продовжує відмовлятися від такого кроку.