Міжнародний валютний фонд переконаний, що Україна потребуватиме великих фінансових вливань, тому прагне уникнути необхідності надавати країні великі суми, які потім доведеться списати. Таку думку висловив в матеріалі для "Українського тижня" економіст Любомир Шавалюк.
"Поінформовані джерела Тижня свідчать, що на Заході переконані: так чи так Україна потребуватиме безкінечних вливань. У таких координатах завданням МВФ є поступово погіршувати прогнози та цільові показники, щоб не допустити різкого обвалу та необхідності воднораз надавати країні величезні суми, які свідомо доведеться списати", – пише експерт.
Щоб зрозуміти позицію фонду, досить переглянути розділ «Аналіз стійкості держборгу» у вересневому звіті МВФ, наголошує Шавалюк. Там змодельовано різні сценарії динаміки українського боргу, відповідно до яких його пік припадатиме на 2016–2017 роки і становитиме від 84% до 134% із медіанним значенням близько 100% ВВП.
"Очевидно, що при їх реалізації борговий тягар стане непосильним і макроекономічна дестабілізація буде величезною. Якщо нічого не робити, то нас чекає те, порівняно з чим шлях Греції, економіка якої скорочувалась п’ять років поспіль, видасться не таким і важким (оголосити дефолт за кредитами МВФ нам не дозволять, бо мають занадто багато важелів впливу на уряд; списання можливі лише часткові)", – пише експерт.
На думку Шавалюка, країну, зациклену лише на виплатах боргів, а не на збільшенні ефективності, оминатимуть інвестори, тому нестача капіталовкладень та грошей для погашення запозичень прирікатиме Україну на економічний спад, який нагадає 1990-ті.
"У цій ситуацій найгірше те, що влада цілком поклалася на Міжнародний валютний фонд і перестала думати своєю головою", – пише експерт.
Повний текст читайте в черговому числі "Українського тижня" (№48).