МОЗ отримав нового міністра. І знову професіонала

Економіка
22 Грудня 2010, 13:56


Президент Віктор Янукович перед найдовшою ніччю 21 грудня зважився на рішучий крок – змінив голів Нацбанку та Міністерства охорони здоров’я, яке очолив Ілля Ємець, керівник Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ.


У випадку з НБУ ніякої сенсації не відбулось. Останнього представника клану Ющенко було змінено на недавно інтегрованого до системи «другана» з донецького Укрбізнесбанку Сергія Арбузова. Цієї події чекали вже давно, тому одкровенням вона не стала. А от з Мінздоровом вийшло цікаво.


По-перше. Відставка Зиновія Митника пройшла показово, не в рамках недавнього скорочення міністерств, а окремим указом. І це виглядає як особиста підніжка прем’єру Миколі Азарову, який останні місяці відкрито захищав Митника.


По-друге, Янукович не призначив міністром ні Раїсу Богатирьову, ні Тетяну Бахтєєву, які входять до «ахметівського» крила Партії Регіонів. Президент, ще під час свого другого прем’єрства особисто був знайомий з Іллею Ємцем. У 2007 році уряд Януковича дав кілька десятка мільйонів на центр дитячої кардіохірургії Ємця, тож не дивно, що Віктор Федорович особисто прийшов на відкриття нового корпусу і наговорив купу хороших слів. Які згодом з часом конвертувались у дуже престижну посаду.


По-третє, Митник представляв інтереси фармацевтичного угрупування Петра Багрія(ПАТ «Ганза»), яке в останні роки стало головним вигодоотримувачем від міністерських закупівель різних фармпрепаратів. Мова йде про сотні мільйонів гривень на рік.


А ось новий міністр – Ілля Ємець – представляє інший клан.


У 2008 році з’явилась Всеукраїнська громадська організація «Український медичний союз», заснована самим Ємцем, а також екс-головою Мінздраву Юрієм Поляченком. На презентаційне шоу союзу Поляченкові вдалось запросити самого президента Ющенко. Хоча на той час Поляченко вже був у відставці та очолював Національний інститут хірургії і трансплантології ім. Шалімова. Третім партнером у них був такий собі Борис Литовський.


Для фармацевтичного ринку це легендарна постать. У 1990-х роках він був засновником групи компаній «Віпекс», які входили до числа найбільших постачальників Мінздраву всім і вся.Але одного разу «Віпекси» зникли з усім товаром та кредитами. Після того про Литовського не було чути. Аж поки Поляченко не отримав Мінздрав у своє розпорядження.  


Зараз Литовського знову називають одним з королів мінздоровівських тендерів. Проте про майбутній розклад сил на цьому ринку, а відтак і про ціни на ліки у державі говорити ще рано. Бо ж великі гравці завжди можуть обрати не стрільбу на взаємознищення, а взаємовигідні перемовини.


Тим більш, що новий міністр прекрасно розуміється на тонкощах бізнесу.


Понад десять років тому Ємець став співзасновником та директором Міжнародного благодійного фонду «Дитяче серце». Ця структура в свою чергу стала співзасновником ТОВ «Клініка нових технологій». А це вже чисті надприбутки.


Мова йде про клініку засновану на базі Національного Інституту серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова Академії медичних наук України. Тобто приватна організація веде бізнес на потужностях державного закладу. І бізнес дуже знайомий усім заможним «сердечникам» країни. Бо ж один день консервативного лікування по прайсу  коштує від 450 гривень, а вартість операцій сягає 100 тисяч гривень.


З огляду на це важко віриться у те, що Ємець стане тією фігурою, яка зможе змінити стан справ у нашій, нібито безкоштовній медицині. При цьому він буде користуватись довірою безпосередньо Віктора Януковича.