Мова ворожнечі в Криму стала для РФ зброєю проти українців – результати дослідження

29 Березня 2018, 12:19

Українці, кримські татари, члени або прихильники Меджлісу кримськотатарського народу, активісти Євромайдану, мусульмани і мігранти є основними групами, проти яких використовувалася мова ворожнечі в інформаційному просторі Криму.

 

Про це свідчать дані дослідження мови ворожнечі в медіапросторі окупованого Криму, проведеного Кримською правозахисною групою та Центром інформації з прав людини, поширеного Human Rights Information Center.

 

Під час дослідження був проведений аналіз вечірніх випусків новин основних російських телеканалів, які мовлять у Криму ("Росія 1", "НТВ" і "Перший канал") за весну 2014 і весну 2017 року. Також проаналізували контент веб-сторінок кримських ЗМІ і окупаційної влади з березня по жовтень 2014 року і з січня по липень 2017 року.

 

Загалом у вивченому контенті зафіксували 718 прикладів розпалювання ненависті.

 

Більшість прикладів мови ворожнечі -479 – зустрічається в новинних випусках телеканалів РФ. На сайтах кримських ЗМІ за час моніторингу таких прикладів знайдено 168, на сайтах органів окупаційної влади Криму – 71.

 

Найбільше ЗМІ і сайти "держорганів" Криму розпалювали ненависть до національних і етнічних груп людей і до жителів певних територій. В ході дослідження виявлено 36 таких груп. В основному об'єктами ненависті серед цих груп стали українці, які проживають на території, підконтрольній Україні.

 

Водночас жителів окупованого Донбасу російська пропаганда називає "окремим народом", а жителів Криму – росіянами.

 

"Розпалювання ворожнечі до українців, кримських татар і мусульман всередині Криму створює основу для злочинів на ґрунті ненависті. Контрольована ненависть легалізує в очах суспільства репресії по відношенню до активістів, незадоволених діями окупаційної влади. Ефект від поширення публікацій, які розпалюють ненависть, багаторазово посилюється через жорсткі обмеження свободи слова на півострові", – заявила голова Центру інформації з прав людини Тетяна Печончик.

 

Як показав проведений моніторинг, мова ворожнечі використовується навіть у нормативно-правових актах, тексти з використанням мови ворожнечі постійно публікуються на офіційних сайтах окупаційних органів влади півострова. Головним об'єктом розпалювання ненависті у всіх цих випадках є українці як за ознакою громадянства, так і за етнічною ознакою.

 

"З огляду на участь Російської Федерації у міжнародному збройному конфлікті з Україною, можна зробити висновок, що вищенаведені приклади розпалювання ненависті до українців із залученням державних ресурсів – це один з інструментів ведення війни", – зазначила дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

 

Правозахисники закликають Прокуратуру Автономної Республіки Крим почати кримінальні провадження проти осіб, винних у розпалюванні ненависті на території півострова. Інформацію, зібрану в доповіді, автори рекомендують використовувати в якості доказів у Міжнародному суді ООН як підтвердження етнічної дискримінації на півострові.

 

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що дослідження показало основні потреби переселенців у Бахмуті, Сєвєродонецьку та Харкові.