Заплановане Росією будівництво газогону Турецький потік є економічно недоцільним, а Москва наполягає на реалізації проекту виключно з політичних мотивів. Про це пише у своїй статті Сійбрен де Йонг, експерт Гаазького центру аналітичних досліджень.
Автор публікації наголошує, що вже діючий «Північний потік» наразі працює не на повну потужність, і ще один газогін фактично буде лишнім. Крім того, навряд чи російська сторона найближчим часом наважиться на витрачати гроші на мегапроекти.
«Турецька потік політично є більш складним. Турецька держкомпанія BOTAS досі не повідомила, чи отримала більшу знижку від Газпрому – саме це перешкоджало підписанню угоди», – пише де Йонг, додавши, продовжуючи лінію газогону далі в Європу, Росія повинна буде дотримуватися правил ЄС про участь третіх сторін в енергетичних проектах.
« Це означає, що, якщо Газпром фінансуватиме розбудову інфраструктури, він платитиме за газогін, яким згодом повинен буде поділитися. Я не уявляю собі, що таке станеться», – наголошує автор статті.
За його словами, будівництво газогону є вигідним для Туреччини, тож Росія спробує чинити тиск на Анкару, погрожуючи розширенням Північного потоку в якості «альтернативи».
Де Йонг вважає, що припинення транспортування російського газу через Україну є малоймовірним, оскільки Москві необхідно буде переконати Єврокомісію, що це «не просто зміна маршруту Газпрому, а крок до посилення енергетичної безпеки ЄС». Крім того, чинні контракти РФ з європейськими країнами потребуватимуть перегляду.
«У Брюсселі домінує переконання, що Україна не повинна бути відрізана (від мережі транзиту газу з РФ до ЄС – Ред.)», – резюмував експерт.
Читайте також: Угоди Газпрому з Китаєм та Туреччиною не такі успішні, як заявляє Путін – експерт