Адмірал сер Ентоні Радакін, начальник штабу оборони в Міністерстві оборони Великої Британії під час лекції в Королівському Об’єднаному інституті оборонних досліджень (RUSI) детально розглядає становище Росії у війні та чому нині воно таке скрутне.
Радакін переконує, що НАТО сильніше не лише через накопичені сили, але й у розрізі спільної мети Альянсу, яку останнім часом добре підкріпили грошима: «20 країн уже погодилися збільшити свої оборонні бюджети з 24 лютого. І це на додаток до 320 мільярдів фунтів стерлінгів додаткових витрат, які обіцяли члени з ЄС та Канада після саміту НАТО в Уельсі 2014 року».
Перевага стає ще очевиднішою на контрасті зі втратами російської армії, за даними адмірала станом на 14 грудня. Зокрема: приблизно 100 000 солдатів, плюс поранені та дезертири, знищені батальйонні тактичні групи, 4,5 тис. одиниць бронетехніки та 600 артилерійських систем, втрачений ключовий флагман флоту РФ, понад 70 ліквідованих гелікоптерів, 60 літаків і 150 безпілотників.
«Це втрати, які відчуватимуться щонайменше десятиліття», – додає адмірал.
Радакін вважає, що прийдешній рік не стане легшим ні для України, ні для світу загалом. Втім, вихідні дані вказують, що перевага на українському боці, а російське бачення партнерств лише шкодитиме Кремлю: «Погляньте на математику. Росія шукає розради в Ірані, Північній Кореї та Китаї. Україна звертається до надзвичайної могутності Америки та світу».
Читайте також: «Довга рука ВМСУ», або Війна майбутнього на Чорному морі
Раніше російська військова верхівка мала непросту розмову з Путіним та суспільством через відведення військ, утім на думку Радакіна, тепер ця проблема серйозніша.
Адмірал стверджує, що гостра нестача артилерійських боєприпасів, із якою Росія стикнеться попри ігнорування цього факту російськими генералами, серйозно вплине на можливості РФ проводити успішні наземні операції: «Немає загадки, чому це так. Путін планував 30-денну війну, а російські гармати стріляють уже майже 300 днів… Морально, концептуально та фізично сили Путіна вичерпуються».
Результат передбачуваний – програш Росії у всіх військових цілях та її приниження на світовій арені, а на противагу – зміцнення НАТО. Також Радакін зауважив, що події минулого року призвели до найнегативніших сценаріїв, які передбачали в урядовому Інтегрованому огляді безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики (IR).
Читайте також: Перські дрони над Україною
Британський письменник та ексжурналіст BBC Пол Мейсон зауважує, що це «ввічливий спосіб визнати наявність недоліків у геополітичних засновках IR» через відмову Боріса Джонсона від публічного оцінювання ризиків для національної безпеки. Відтак, IR 2021-го не передбачав ані подій в Афганістані, ані можливість війни в Європі.
«Ми дуже чітко бачили далекосяжні наслідки, які це має для нашого внутрішнього добробуту. Отже, важливо визнати, що IR зробив правильно, а також мати смирення визнати, що змінилося», – резюмує адмірал.
На його переконання, в оновленому IR треба шукати відповіді на низку важливих питань щодо геополітичних пріоритетів Великої Британії. Зокрема: як керувати слабшою, але більш мстивою Росією в довгостроковій перспективі та чи залишатиметься глобальний порядок таким самим. Якщо так, то що в нього надалі вкладатиме Британія?