Мітинг-реквієм на честь 22 червня: 50 грн за свічку, запалену о четвертій ранку

Суспільство
22 Червня 2013, 14:12

Молодіжне крило регіоналів за кілька днів до 22 червня (дня нападу Німеччини на СРСР) анонсувало власну акцію-флешмоб, яка мала відбутися у Києві о четвертій ранку. Організатори закликали проходити на Майдан Незалежності небайдужих, аби вшанувати пам’ять загиблих. Втім, певно для підстраховки, у соціальних мережах – зокрема у російському ВКонтакте – почали збирати традиційну для масових акцій «масовку». За участь в акції пропонували не надто багато – приблизно 50 гривень. Якщо зважити на ціни київського таксі – то охочі «пам’ятальники» мали або сидіти на головній площі країни з вечора, або «працювати в мінус».

«с 21 на 22июня ( субота) НОЧНОЙ ФЛЕШ МОБ. 40 грн+ (10грн на машину) на Майдане. Срочно для схемки зажигания СВЕЧЕЙ с первымилицами Государства , надо ОЧЕНЬ-ОЧЕНЬ много девушек и парней. 16-30 лет. ОДЕЖДА , красивая. Съемка с 3ч – 4.00 ч ночи, . СБОР в 2.40 мин ст. м Майдан возле ГЛАВПОЧТАМПА ВСЕ КТО БУДЕТ , пишите в личку ( 22 июня, ФИО , возраст и телефон ) отвечу в личку МЕСТ ОЧЕНЬ МНОГО. беритедрузей потом идемвстречатьрассвет на набережнуюили по домам», – оголошення приблизно такого змісту можна було побачити у закритих групах, де зазвичай студенти шукають роботу не за спеціальністю.

Приблизно о третій ночі біля монументу Незалежності на Майдані, навпроти торгового центру «Глобус», зібралося кілька сотень юнаків та дівчат. Більшість, як і завжди, проігнорувала заклики організаторів і прийшла у звичному одязі – не в «адідасах», звісно, але в чомусь віддалено схожому: в’єтнамки на босу ногу, шорти-бриджі, побиті часом футболки, джинсові міні-спідниці. Організатори ж, не маючи інших ресурсів, вимушені були вишукувати пристойно вдягнених у натовпі і ставити вперед. Тут же, просто неба, вони організовано запалювали свічки у зелених та червоних лампадках і роздавали присутнім.

Читайте також: Як формують молодіжну масовку комуністи

«А, бл*! Та вона ж гаряча!», – чулося десь із задніх рядів, куди, мов конвеєром, по руках передавали пам’ятні вогні.

«Ставайте ближче! Та вишикуйтесь по-троє! Давайте я вас порахую», – голосно примовляв один з організаторів масовки, тримаючи в руках неодмінний блокнот із прізвищами. Люд слухняно зсувався. Перед ними, тим часом, запалювали свічки.

Першою особою, яка мала брати участь в заході, виявився голова «Молодих регіонів» Андрій Пінчук. У світлому костюмі й з мікрофоном в руках він якось неприродньо вписувався у різнобарвний натовп інтелігентних і не дуже молодих людей.

 «Мене знімають! Мене знімають!, – кричала дівчина подрузі, побачивши фотографа, – Тепер у мене буде доказ, що я справді тут була, а не десь швендяла!»

«І мене зніміть, мене!», – чувся голос одного із учасників скорботного заходу. Хлопець так старався потрапити в кадр, що витяг перед собою лампадку із запаленою свічкою і, певно, став навшпиньки, аби його хоч якось було видно з-за п’яти рядів молоді.

 Акція почалася о четвертій. Все той же Андрій Пінчук вийшов перед хлопцями з прапорами ПР і подякував присутнім за участь. Під час короткої промови не обійшлося без нагадування, що акція відбувається за підтримки Партії регіонів. Так само згадали і про останній тренд регіоналів – боротьбу з «фашизмом». Цього разу акцент зробили на «неможливості паплюження пам’яті» окремими політсилами. Передні ряди натягли на обличчя скорбні маски. Метроном відбивав хвилину мовчання.

Читайте також: Антифашистська прогулянка під сонцем

На цьому акція і завершилася. 5 хвилин картинки для ЗМІ, короткі інтерв’ю й зустріч світанку у центрі столиці.Організатори кинулися допомагати частині журналістів записувати сюжети, хапаючи за руки адекватних і говірливих хлопців та дівчат.Люди з блокнотами зникли на певний час із поля зору, лампадки із використаними свічками почали поскладали у мікроавтобуси.

«Скажіть, а можна лампадку до купи поставити?, – питала одна з учасниць, – А то нам так і не сказали, що з ними робити». Зусібіч чувся дзенькіт таких же лампадок,  які складали   просто неба.

Ідейність учасників акції виявилася через кілька десятків хвилин по завершенні. Частина флешмоберів лишилася на Майдані – чекати на перше метро. Хтось дудлив пиво, хтось дурів у фонтанах. У повітрі завис потужний російський мат – це «пам’ятальники» спілкувалися одне з одним. Неподалік сварилися дівчина із жінкою, яка ,судячи з тону розмови, була одним з організаторів.

«Як ти себе поводила? Сиділа під час хвилини мовчання!», – кричала жінка.

«Та я не могла стояти! І взагалі – це ж я із-за тебе два місяці тому полишила цю роботу», – викдрикувалася інша.

Компанія поруч кинулася розтягувати жінок.

«Знаєте, взагалі все, що тут відбувалося – то якийсь повний сюр», – розповідав у коментарі Тиждень.ua один з «активістів» на ім’я Андрій.

«Ми взагалі на цю акцію потрапили випадково. Вирішили з друзями провести ніч на Хрещатику, пограти на гітарах. А о другій ночі сказали, що на Майдані флеш-моб. Ми туди й пішли, не маючи жодного уявлення про те, що саме там відбуватиметься. Один з організаторів подивившись на компанію, обрав трьох, які могли лишитись. Ми стояли десь із годину, від 3:30. Скільки ми отримали? Можливо ми трохи наївні, але нам обіцяли приблизно по 75 гривень. Віддали 50 гривень, після акції», – ділився подробицями Андрій.

«Для мене це було трохи шоком – отак прийти і раптово отримати гроші», – додав він.