Місія МВФ розпочала роботу в Україні

17 Жовтня 2013, 10:00

За півтора тижні, починаючи з учорашнього дня, місія МВФ має проаналізувати економічну ситуацію в Україні та вивчити заходи уряду щодо її стабілізації . Висновки чиновників фонду безпосередньо впливають на умови відкриття нової кредитної лінії для України.

В Кабміні розраховують, що переговори з МВФ завершаться успіхом ще цього року. За словами джерела "КоммерсантЪ-Украина" в урядових колах, проект бюджету на 2014 рік підготовлений виходячи з того , що угоду підпишуть. Схожі очікування є і в Мінфіні , повідомив керівник одного з великих банків з іноземним капіталом. "У нас традиційно пов'язують підписання асоціації з ЄС і угодою з МВФ, вважаючи, що обидва у нас "у кишені". Насправді це не так, і Україну чекають дуже складні переговори з МВФ", – вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Нездатність уряду продовжити співпрацю з МВФ серйозно позначається на економіці України і реальному секторі.

Сам по собі візит до України технічної місії МВФ не означає початку переговорів про відкриття нової кредитної лінії. "Однак місія дозволить МВФ уточнити нинішню ситуацію в Україні і скоригувати свої рекомендації до економічної політики країни" , – пояснила головний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. Таким чином, результати роботи місії дозволять розраховувати на певні поступки МВФ з найбільш болючих вимог. "Українська влада повинна продемонструвати готовність до виконання ключових рекомендацій фонду – це дозволить розраховувати на деякі поступки з його боку" , – уточнила Белан.

Основною проблемою у взаєминах з МВФ останніми роками стало небажання влади підвищувати тарифи на газ для населення і теплокомуненерго. Віце-прем'єр Олександр Вілкул минулого тижня ще раз заявив , що до закінчення нинішнього опалювального сезону корекції тарифів не буде. "Українська влада загнали себе в пастку, політизувавши це питання. Але в уряді це розуміють, і не виключено, що в цьому питанні можна очікувати прогресу", – прогнозує екс -глава Мінфіну Ігор Уманський. За словами джерела видання, знайомого з ходом переговорів, у МВФ вважають неприпустимою практику фінансування дефіциту НАК "Нафтогаз України " за рахунок випуску цінних паперів держбанками.

Не менш складні переговори очікуються з корекції прогнозу держбюджету на 2014 рік. "Виходячи з останнього варіанту держбюджету, документ не погоджували з МВФ – він базується на явно завищених прогнозах. Проект вимагає ще більшого урізування видаткової частини, що дуже непросто", – пояснив Уманський.

У такій ситуації влада може розраховувати лише на збереження заходів щодо стабілізації курсу гривні. Незважаючи, що вимоги НБУ про обов'язковий продаж валютних надходжень з-за кордону суперечать ідеології валютного фонду, вони дозволяють утримати національну валюту від різкої девальвації. "Останнім часом МВФ з розумінням ставиться до валютних обмежень, якщо вони зумовлені серйозними загрозами для стабільності фінансової системи. Однак МВФ, як мінімум, встановить граничний термін дії обов'язкового продажу валютної виручки" , – упевнений Устенко. Аналогічним чином фонд може закрити очі на вексельну практику уряду. "Це буде простіше зробити, якщо ці папери прийматимуться для рефінансування банків", – уточнив Устенко.

Нагадаємо , попередня програма stand – by завершила свою дію ще минулого року. З тих пір українські власті заявляють про необхідність відкриття нової кредитної лінії обсягом близько $ 15 млрд. Ці кошти в першу чергу необхідні для проведення виплат за попередніми кредитами МВФ – у жовтні – листопаді цього року країні належить виплатити фонду три транші на загальну суму $ 1,57 млрд . Ще $ 2,5 млрд потрібно виплатити в 2014 році.

Попередня місія Фонду за статтею IV відвідувала Київ у травні 2012 року, а рада директорів МВФ розглядала це питання 29 червня. За підсумками обговорення Фонд закликав владу України до поступового підвищення тарифів на газ і тепло, поліпшення платіжної дисципліни. МВФ також рекомендував Нацбанку фокусувати свою монетарну політику на підтримці цінової стабільності, відзначаючи, що поступове збільшення гнучкості обмінного курсу сприятиме пом'якшенню зовнішніх шоків, зміцненню резервів і збереженню конкурентоспроможності .
 

Позначки: