МінТОТ: Росія знищує “Ханський палац” у окупованому Криму

27 Грудня 2017, 14:04

Міністерств з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повідомило про знищення під виглядом реставраційних робіт державного історико-культурного заповідника "Ханський палац (XVI-XIX століть): Ханська мечеть" у Бахчисараї, у окупованому Криму. Про це в середу, 27 грудня, йдеться в повідомленні прес-служба відомства.

За наявною і МінТОТ інформацією, визначені Росією підрядники не мають необхідного досвіду та, фактично, проводять  ремонтні роботи замість реставраційних, що ставить під загрозу збереження "Ханського палацу".

"На поточний момент МТОТ володіє інформацією, що в результаті проведення цих робіт протягом 2017 року було пошкоджено розпис XVIII століття Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі), а на фасаді будівлі з’явилися тріщини. Такі ж руйнування зазнали Фонтан сліз", – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що РФ та інші органи окупаційної влади порушують Конвенцію про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.

"Вчинки Російської Федерації щодо пам’ятника національного значення "Ханський палац" є беззаперечним доказом грубого порушення норм міжнародного права, що несе пряму загрозу збереження культурної спадщини України", – наголосили в міністерстві.

У відомстві додали, що вже звернулися до відповідних органів щодо вжиття заходів реагування, спрямованих на встановлення та притягнення до відповідальності винних осіб.

Нагадаємо, на початку жовтня підконтрольний окупаційній владі комітет з державної реєстрації та кадастру Кримузареєстрував право власності на 32 об'єкти нерухомості Ханського палацу.

Згодом, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у кулуарах 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО розповів про знищення під виглядом реставраційних робіт Ханського палацу у Бахчисараї.

5 листопада Міністерство культури України висловило протест через дії окупаційної влади Криму щодо здійснення незаконних робіт на території Бахчисарайського заповідника та звернулось, зокрема, до ЮНЕСКО з проханням вчергове з проханням закликати РФ дотримуватися норм міжнародного законодавства

Ханський палац-музей у Бахчисараї – найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть. Пам'ятка є претендентом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО поряд з Генуезькою фортецею в Судаку, Кримською астрофізичною обсерваторією, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.