Після масової загибелі людей і ганебної втечі перших осіб держави, тональність «рупорів режиму» кардинально змінилася. Що ж сталося? Невже вони зробилися за день чесними, об’єктивними і вмить згадали про фахові стандарти? Зараз суспільство активно обговорює люстрацію… То, може, вона стосується й медійників? Бо, погодьтеся, дивно виходить: політиків ми засуджуємо, усуваємо з посад і добиваємося покарання для них, а журналісти перелічених каналів як дезінформували аудиторію, так і роблять це далі. І хто відповість?
Іще перед тим, як король остаточно виявився голим, хтось відверто казав: «Він голий, треба усунути від влади». Утім, дехто постфактум вирішив розповісти, як його утискав цей голий король, аж слова не давав сказати, а от тепер знову засяяло сонце і правда поллється із блакитних екранів. Так не буває!
Журналісти «Інтера» три місяці систематично вигадували нісенітниці. З вуст ведучих новин цього каналу лунали нескінченні слова на кшталт «праворадикали», «молодчики». Коли пряме включення із Грушевського робив Євген Онопрієнко, йому просто не дали говорити, бо за спиною люди кричали: «Інтер бреше!» Згодом Лідія Паньків у ефірі шоу «Стосується кожного» заявила, що «Інтер» свідомо саме це й робив увесь час… Утім, директор із розвитку компанії Inter Media Group Ганна Безлюдна не визнала, що канал перекручував інформацію про події в країні, понад те, за даними ЗМІ, вона має намір винагородити журналістів «Інтера», яких колеги звинуватили в маніпуляціях суспільною думкою. Медійники як ніхто мають розуміти, що відповідальність за події Євромайдану колосальна, адже більшість «екстремістів» є прямими їх свідками й учасниками. Тож, коли журналіст свідомо дезінформує велику аудиторію, навіює їй страх і абсолютно викривлену реальність, він має за це відповідати.
Тому раптове «переродження» каналів без жодних публічних вибачень чи бодай пояснень справляє враження чергової маніпуляції. Нині бачимо спробу співпраці з новою владою, раптове бажання свободи, збільшення хронометражу новин (на каналі «Україна»), бо, мовляв, у нас ситуація в державі складна. А де всі ці люди були раніше? Чому журналісти всередині інформресурсу не порушили питання свободи слова 30 листопада?
На моє переконання, поблажливі звернення провладних каналів до людей і нібито готовність взаємодіяти з новообраною владою – це не що інше, як бажання зберегти вплив і капітал в умовах, коли «добрі феї» (власники) або втікають, або засвідчують зненацька свою відданість ідеям Майдану.
Свобода не народжується за один день. Той, хто плекав у собі рабство й лицемірність, не стане вмить четвертою владою. Але саме зараз журналісти мають у руках великий рупор, із якого нарешті можна буде почути правду. Король таки голий, але він більше не король, тоді як аудиторія достатньо розумна, щоб дивитися якісний продукт. Євромайдан дає шанс очищення ЗМІ, а хто не встиг усвідомити відповідальності професії журналіста, вже й не встигне.