НОВИНИ

Журналісти після Мовчазного маршу нагадали Януковичу, що тиск на них зростає

Сьогодні, 23 листопада, учасники Міжнародної та Європейської федерацій журналістів провели Мовчазний марш і відправили листа президенту України. Про це повідомляє прес-служба НМПУ.

Конференція відбулася 21-23 листопада за підтримки Національної спілки журналістів України і Незалежної медіа-профспілки. 

Журналісти влаштували Марш на Хрещатику з нагоди Дня боротьби з безкарністю. Як нагадав президент Міжнародної федерації журналістів Джіма Бумели, за останній десть років у світі  загинуло 1100 журналістів.
 

Учасники маршу пронесли плакати різними мовами із фотографіями й іменами журналістів, які загинули в різних країнах світу.

Також журналісти з Головпошампту відправили листа президентові України Віктору Януковичу. У листі відзначається, що  останнім часом  в Україні відзначається збільшення випадків нападів на журналістів, а винуватці рідко зазнають покарання. У листі в  міститься заклик звернути увагу на цю проблему і покласти край безкарності.

«Ви вже отримали численні звернення стосовно цієї проблеми від медійних організацій України, в тому числі дочірніх МФЖ / ЄФЖ  Національної спілки журналістів (НСЖУ ) і Незалежної  медіа-профспілки (НМПУ). Незважаючи на це, ситуація не покращилася», - зазначили журналісти.

Автори листа виділили три головні тенденції  порушення прав журналістів:

«Журналісти часто піддаються фізичним нападам з боку можновладців або людей, пов'язаних з урядом. Нападники  порушують статтю 171 Кримінального кодексу України  яка передбачає покарання за перешкоджання журналістській діяльності. Цього року суд покарав тих, хто 18-го травня напав на  журналістів Ольгу Сніцарчук  і Владислава Соделя. Але це відбулося після того, як  сотні журналістів під воротами Міністерства внутрішніх справ провели демонстрацію і вимагали відставки міністра,  якщо він не забезпечить   об'єктивне розслідування. Однак, без масових протестів , нападники  на журналістів залишаються безкарними.

Регіональна влада закриває  незалежні телеканали або прагне поставити їх під свій контроль. Це сталося в Харкові, Кременчуці , Чернівцях, і Керчі. У таких випадках журналістам пропонують  вибір: або звільнитися,  або працювати в якості піарників місцевого уряду, мало піклуючись про те, щоб повідомляти правду.

Журналісти, які виступають  проти цензури або відстоюють  свої трудові права, зазнають  переслідувань з боку   власників. Яскравим прикладом є те, що п'ять редакторів інформаційного агентства  УНІАН, які через їхню  принципову позицію у відстоюванні свободи преси були покарані керівництвом, зняті зі своїх посад і заслані далеко від головного офісу, де продукуються новини, - до старого заводу в антисанітарних умовах».

Автори листа підкреслюють, що зазначені тенденції є системними. Вони мають негативний вплив на свободу преси в Україні і сприяють  знищенню  професії журналіста. Для того щоб зупинити цю негативну тенденцію, має бути застосована  політична воля, вважають автори листа. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.