Інформація про власників українських компаній стала легкодоступною. Державне підприємство (ДП) "Інформаційно-ресурсний центр" опублікувало в інтернеті (http://irc.gov.ua ) інформацію про засновників та учасників юридичних осіб. Досі у відкритому доступі в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців перебував лише обмежений перелік інформації . Найціннішими даними в ньому були місце реєстрації компанії, ПІБ та контакти уповноваженої особи. Тепер же ДП публікує також інформацію про засновників компанії, включаючи розмір їх частки у статутному капіталі, розмір капіталу, дату призначення керівництва, дати взяття компанії на облік у Міндоходів та Пенсійному фонді. У випадку перереєстрації компанії ця інформація оновлюватиметься в реєстрі, пише «КоммерсантЪ-Украина».
"На сайті Укрдержреєстру додатково можна отримати відомості про засновників, відокремлені підрозділи юридичних осіб та іншу інформацію, що позитивно впливатиме на розвиток ділового середовища України на принципах прозорості та відкритості", – заявив глава Держреєстраційної служби Дмитро Ворона. Він підкреслив, що "закритими залишаться тільки ті відомості, які охороняються законодавством про захист персональних даних". Втім, це не означає , що ніхто не ризикне заперечити публікацію таких даних, у тому числі в Конституційному суді.
21 жовтня Ворона не коментував ситуацію, оскільки перебував на лікарняному. Рішення оприлюднити закриту інформацію прийняла Держреєстраційна служба. "Для нас це теж стало несподіванкою: просто нашим інженерам сказали зняти таємність із цих даних", – зазначив співрозмовник видання в ДП. Ці зміни викликані наказом Мін'юсту N1283/5 від 27 червня, який набув чинності саме 19 жовтня.
Інформацію про засновників юридичних осіб можна було отримати і раніше, однак тепер на це не треба витрачати ні часу, ні грошей. Це спростить банкам визначення власників компаній-позичальників, а покупцям і постачальникам – своїх контрагентів. "Прориву в цьому немає: при необхідності великим компаніям не складає труднощів дізнатися ці відомості. Однак така прозорість спростить прийняття рішень для простих господарських відносин з компанією – потенційний контрагент зможе оперувати інформацією, на підставі якої він прийматиме або відхилятиме рішення про співпрацю", – пояснив керуючий партнер юрфірми Asters Олексій Дідковський. За його словами, спроститься і перебіг судових процесів. "Якщо учасник спору мав потребу дізнатися про пов'язані з компанією обличчя, він міг подати відповідне клопотання під час судового засідання. Тепер же це спрощення дозволить надавати відповідні дані прямо під час засідання", – зазначив Дідковський.
Керівник проекту IFC "Інвестиційний клімат в Україні" Сергій Осаволюк вважає, що "така прозорість дуже важлива для інвесторів, а також для міноритаріїв, а тому поліпшить інвестиційний клімат". Однак, за його словами, це не підвищить позицію України у світовому рейтингу ведення бізнесу, де країна займає 137- е місце. Відкриття цих даних ускладнює рейдерські захоплення підприємств, а також дозволяє визначити власників компаній, які частіше за інших перемагають у тендерах. "З появою відкритого реєстру завершиться вся ця війна виписок на підставі яких і відбуваються захоплення", – говорить перший заступник голови комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики Оксана Продан.
Цікаво, що 21 жовтня близько 18.00 доступ до реєстру був заблокований. "Ваш пошуковий запит зараз неможливо обробити у зв'язку зі значним навантаженням на сервери пошуку відомостей в реєстрі", – йшлося уповідомленні на сайті при спробі знайти дані про будь-яку компанію.