Меркель наголосила, що Східне партнерство не є інструментом розширення ЄС

22 Травня 2015, 08:10

Програма "Східне партнерство" не є сама по собі інструментом розширення Євросоюзу, тому не варто із цього приводу мати дуже великі ілюзії, які потім не зможуть втілитися в життя. Про це заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.

"Програма "Східне партнерство" не є інструментом для розширення ЄС. … Ми не повинні вселяти марні надії, які пізніше не зможемо втілити", – сказала Меркель.

За словами канцлера, Україна і Грузія повинні докласти “серйозних зусиль” для реалізації угод про асоціацію з Євросоюзом, у тому числі у частині боротьби з корупцією, зміцнення економічної і судової систем. Щодо можливості скасування візового режиму глава уряду зазначила, що "пом'якшення візового режиму можливе лише у разі виконання всіх необхідних для цього умов".

Меркель також наголосила, що Східне партнерство не спрямоване ні проти кого, особливо не проти Росії. Водночас вона закликала Москву не перешкоджати іншим державам в їх бажанні зближення з Європою.

"Якщо наші східні держави-партнери хочуть наблизитися до цінностей Європейського Союзу, це є і залишається їх суверенним рішенням, і ні у кого немає права перешкоджати їм на вибраній ними дорозі", – сказала канцлер.

Вона наголосила, що партнерами ЄС є 6 країн, очікування і прогрес яких різні, тому і стратегія блоку має бути щодо них індивідуальною.

Зокрема, кажучи про Україну, Меркель зазначила:

"Ми в Європі не сприймаємо у XXI столітті мислення на рівні сфер впливу, це стосується і ситуації в Україні”.

Вона назвала анексію Росією Криму причиною "масштабної дестабілізації на сході України". Для стабілізації ситуації знадобиться тривалий час, зазначила Меркель, додавши, що терпіння партнерам вистачить, так само як і цілеспрямованості. Мінські домовленості глава уряду ФРН вважає правильним орієнтиром.

Нагадаємо, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив на саміті Східного партнерства у Ризі, що східні партнери не мають перспективи членства в ЄС – ані вони не готові, ані Євросоюз.

Як відомо, 21-22 травня у Ризі триває четвертий саміт Східного партнерства під головуванням президента Європейської Ради Дональда Туска, який разом з президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером представляє Європейський Союз. У заході візьмуть участь представники країн ЄС, а також Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна.

Напередодні саміту депутат ЄП від Польщі Яцек Саріуш-Вольські наголосив, що якщо ЄС не захистить свободу і демократію своїх сусідів, свобода, демократія і процвітання Європи будуть в небезпеці.

В той же час, 20 травня на засіданні Європарламенту бельгійський депутат Марк Демесмекер з фракції Європейських консерваторів і реформістів, різко розкритикував нинішній проект підсумкового документа саміту Східного партнерства в Ризі через те, що він не містить положень про російську агресію.

Читайте також : Саміт Східного партнерства у Ризі: основні питання