«Мавка. Лісова пісня»: як жити разом чудовиськам і людовиськам?

Культура
3 Березня 2023, 13:10

2 березня 2023 року нарешті вийшов у прокат довгоочікуваний мультфільм за мотивами відомої драми-феєрії Лесі Українки. Над мультфільмом працювали понад 7 років, і саме тому, певно, так далеко відійшли від першоджерела, гарно всім відомого ще зі школи.

«Мавка. Лісова пісня» — це дещо осучаснена історія про волинське село, яке живе поруч із темним лісом. Колись давно між ними сталася битва, яка була однаково нищівна для всіх. Відтоді люди бояться ходити в ліс, бо там нечисть, а лісові істоти живуть відгороджено і щасливо, адже про минулі жахіття їм нагадує хіба що старий Хранитель і випадково знайдений капкан із давніх часів. Зрозуміло, що це ідеальне двосвіття рано чи пізно мало би зруйнуватися, але важливо, що у Лесі Українки межа між ними не була так різко проведена, бо у неї люди до зустрічі Мавки й Лукаша жили в гармонії з природою. Сценарист же запропонував простір, у якому є чітке розділення, і, крім двох світів, є ще й третій — міський. Він, зрештою, так і не показаний, але з нього приїжджає чудернацька автокарета зі злою персонажкою, а ще звідти до села потрапляє професійна музика. Так цікаво, що Лукаш тут є передусім талановитим сопілкарем, а не недолугим попихачем дядька і матері, яким він виступає в драмі-феєрії. Вміння Лукаша визнає чудово вимальований гурт «ДахаБраха», який і кличе його в місто, тож певний час його характер визначає тільки це прагнення. Та потім він зустрічає Мавку і нібито відмовляється від своєї колишньої мрії, хоча нам не показано, що з ним стається далі.

Читайте також: Не останні з нас: відеогра як вид мистецтва

Сценарист чомусь вирішив частково використати багатющий український міфологічний світ і натомість понавигадував своїх створінь, з яких потенційно популярним має всі шанси стати Квусик, останній жабокиць. Бо ж це стандартний рецепт усіх успішних франшиз — поруч із головними героями має бути миле звірятко. Другий претендент на народну любов — Шумник Гук, майстерно озвучений Михайлом Хомою фронтменом гурту «DZIDZIO». Загалом, історія вийшла дуже музична, бо крім вище згаданих митців є ще голоси Христини Соловій, Артема Пивоварова, Олега Михайлюти й Олега Скрипки. Водночас мультфільм у підсумку є аж занадто багатожанровою конструкцією, якою планували потішити і дорослих, і дітей, але, як на мене, усім чогось бракуватиме після перегляду. Тобто «Мавка. Лісова пісня» і не зовсім дитяча, і не повністю доросла, але точно не підліткова. Одвічна пастка для сценаристів мультиплікаційних фільмів, адже треба зацікавити і дітей, і дорослих, які їх привели.

Знаково, що основний конфлікт, показаний на екрані, це жіноче протистояння. Коли Мавка стає новою Хранителькою джерела життя і лісовою берегинею, то найбільше протестують її посестри-русалки Водяниця, Польовиця та Лісовиця, які кажуть, що для керівника вона занадто мила. А потім головна антигероїня Килина вже дорікає Мавці тим, що їй ніколи не зрозуміти звичайних жінок, бо вона завжди лишатиметься молодою і ніколи не знатиме про «друге підборіддя, целюліт і зону галіфе». Килина — загалом своєрідне поєднання злих диснеївських принцес з українськими реаліями, бо, підбурюючи людей на боротьбу проти лісового поріддя (хоч насправді «за свою молоду шкіру»), вона говорить з виразними інтонаціями Юлії Тимошенко: «Зневажені мої земляки…». А лісом лякає ще й тому, що звідки точно прийдуть пандемія і війна.

Чоловічий же світ, цілком за Лесею Українкою, це переважно добрі, сильні, довірливі, але недалекі «Незграбченки» (як кликали Лукаша в дитячому садочку), які тільки й можуть похвалитися тим, що мають «чорний пояс з бойового гопака». Два його важливі символи — попередній Хранитель лісу (обличчям схожий на картини Арчімбольдо) і дядько Лев, коваль, який вижив.

Така тенденція — цілком суголосна останнім віянням у світі, адже тільки в 2022 році вийшли дві гучні й дорогі прем’єри серіалів із сильними жіночими героїнями, які протистоять усьому світу — «Дім дракона» і «Володар перснів». Тож Мавка повною мірою сучасна персонажка, яка має вибирати між почуттями й обов’язком, між магією людською і магією лісовою, тільки наприкінці здогадуючись, що це не музика, а кохання.

Читайте також: Midjourney, ChatGPT та інші. Чи загрожує штучний інтелект мистецтву?

Екологічна проблематика теж не лишилася осторонь уваги сценариста, адже показано, як природа мститься людям, які прийшли знищувати її заради власних дріб’язкових інтересів (у мультфільмі зведених до жіночої забаганки бути вічно красивою). Проте природа може лише знищити все у відповідь, стаючи вогненним вихором і завдаючи шкоди і людям, і довкіллю.

Як же жити разом чудовиськам і людовиськам? Треба знайти «міст через прірву, яка пролягає між людьми і лісом» й оберігати дерево життя, не прагнучи швидкоминущого. Така собі християнська історія про любов і всепрощення в диснеївському антуражі ідеального українського села (звідки, втім, хочеться втекти до міста), центром якого є дещо гоголівський ярмарок. Шкода, що від Лесі Українки в мультфільми лишилося небагато, але радує, що сюжет врешті-решт підвели до слів Мавки «Ні! я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає». Можливо, історія Лесі Українки застаріла і її варто оновлювати чи адаптувати, адже вона і не планувала її для дитячої аудиторії. Проте після перегляду цього безсумнівно небезталанного мультфільму ще більше хочеться побачити справжню дорослу «Лісову пісню», такою, якої її планувала наша «донька Прометея», і на яку вона давно заслуговує. Упевнений, що на таку екранізацію точно «будуть приходити люди, вбогі й багаті, веселі й сумні», і саме вона перетворить людовиськ на людей.