Маски скинуті: на окупованому Донбасі слід очікувати великий спалах епідемії

Суспільство
26 Червня 2020, 14:00

З початку червня Тиждень двічі звертав увагу на ризики нових спалахів пандемії COVID-19 на окупованих територіях Криму та Донбасу, пов’язаних із підготовкою до проведення масових військових парадів. У публікації «Відкладений військовий парад і нова хвиля пандемії» попереджали про синхронізовані з Кремлем дії щодо оголошення парадів маріонетковими керівниками у ОРДіЛО, а також запланованих РФ заходів у містах окупованого Криму.  У статті «Парад у масках щільними рядами…» окремо наголошували, що окупанти ризикують здоров’ям дітей Донбасу підчас тренувань до параду, щоб задовольнити амбіції президента РФ Володимира Путіна. На жаль, ці критичні сигнали обійшли стороною і переважну частину українського суспільства, і засоби масової інформації, і політиків.

 

Читайте також: Нерви, наука й бойове мистецтво

Лише у день проведення парадів ЗМІ звернули увагу на чисельні фотофакти, де щільні ряди військових та групи цивільних громадян вже зовсім без масок влаштували свято «побєдобєсія», присвячене 75-й річниці перемоги. Досить повільною була реакція і дипломатів. Тільки ввечері 24 червня, вже після проведення на окупованих територіях заздалегідь запланованих росіянами заходів, МЗС України направило Росії ноту протесту через «військовий парад» в Криму та на Донбасі.

 

Читайте також: «Неправильні» жителі Донбасу

 

Тим часом, як і прогнозували раніше, вже за два тижні після параду у РФ та ОРДіЛО слід очікувати чергову хвилю захворювань на COVID-19, бо усі масові заходи проводились без дотримання необхідних санітарних норм та соціального дістинціювання. Ось лише декілька фото, викладених на сайтах окупаційних адміністрацій, які красномовно свідчать про злочинну халатність по відношенню до здоров’я людей, а особливо дітей.

Як повідомили проросійські пропагандисти, крім самого параду у Луганську більше 10 тис. мешканців відвідали святкові заходи у парку «Патріот».

 

 

На фото з окупованої частини Донеччини російські пропагандисти 24 червня також показово виставляли дітей, яких вдягали мов солдат Червоної армії. 

 

 

Цікаво, що Російська Федерація напередодні 9 травня також активно готувалась до проведення парадів та витратила на це значні фінансові ресурси, але потім вирішила відтермінувати святкування через пандемію COVID-19. Тоді у РФ за офіційною статистикою було менше ніж 200 тис. хворих. Але невдовзі Путін змінив своє рішення і оголосив, що паради все ж таки відбудуться, при цьому станом на 24 червня в Росії зафіксували вже більше 600 тис. хворих на коронавірусну інфекцію. Але не варто шукати епідеміологічну логіку у діях російського диктатора, вірогідно парад «побєдобєсія» був потрібний саме напередодні важливих для Володимира Путіна державних процесів. Йдеться про голосування по поправкам до Конституції, яке почалося одразу на наступний день після парадів – з 25 червня і буде тривати по 1 липня. Все розраховано до дрібниць: громадяни отримали видовище і готові голосувати. Тим більш, що за п'ять діб  епідеміологічні наслідки масових заходів навряд чи встигнуть проявитися. Синхронізація парадів в РФ і ОРДіЛО – також є лише агітаційним прийомом. На сайтах окупаційних адміністрацій самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» вже розмістили інструкції (зокрема у Донецьку та у Луганську), згідно з якими усі мешканці, що встигли отримати російські паспорти,  також можуть проголосувати за зміни у Конституцію РФ на виборчих пунктах у Ростовській області.

 

Читайте також: Дексаметазон, конспірологія та ефективність масок – огляд наукових новин про коронавірус

 

У самих правилах голосування у РФ вже заклали десятки можливостей для маніпуляції результатами, деякі з них протягнули саме виправдовуючись ситуацією з поширенням коронавірусу. І звісно, що «сіра зона» окупованої частини Донбасу стане для Путіна додатковим бонусом для накручування потрібних голосів. Для мешканців ОРДіЛО можливість такого голосування російська пропаганда представляє як «шанс на інтеграцію з Росією», щоб ті, хто останні шість років відчував себе ошуканими пустими обіцянками, знову надихнулися на участь в подальших агресивних авантюрах Кремля. Тим більш, сам Путін знову публічно заговорив про «збір російських земель», натякаючи на можливість чергових планів агресії проти сусідніх держав.

Чи буде опиратись одна з таких "земель" –  Білорусь – ймовірній гібридній окупації з боку Росії на державному рівні? Наразі багато експертів вважає, що ні. Але до 2014 року російські стратеги і Україну оцінювали як «легку здобич», що не буде чинити спротив. Проте, на захист держави стала не стільки армія, яка була на той час практично розвалена, а й українські громадяни-добровольці. І вже  шість років "українське питання" залишається "не вирішеним" для Кремля. Ба більше, за цей час Україна встигла посилити свою армію, а на Донбасі продовжують знищувати російську техніку та військових-окупантів.

Так, лише за останній тиждень з передової повідомили про яскраві події: 93-тя бригада ЗСУ “Холодний Яр” знищила 2 міномети та вантажівку окупантів з боєприпасами (не виключено, що це була одна з вантажівок, що напередодні вторглися через кордон і це зафільмували з БПЛА спостерігачі ОБСЄ). А 24-та бригада імені короля Данила повідомила про знищення корегувальників з новітньою російською переносною станцією наземної розвідки ПСНР-8 “Кредо-М1”.