За рішенням комісії, премію присуджуватимуть у трьох номінаціях – політична, громадська, наукова діяльність.
Премією відзначатимуть громадських і політичних діячів, державницькі, громадські та наукові інституції (чи науковців) за вагомий внесок у розбудову національної української держави, доленосні громадсько-політичні рішення та науково-теоретичні напрацювання у царині державотворення.
Автор проекту депутат облради від партії «Свобода» Ірина Фаріон зауважила, що постать Степана Бандери ставить особливі вимоги до претендентів, через що здобувача премії (особу чи інституцію – Ред.) мають висувати громадські, політичні та наукові інституції з обов’язковими рекомендаціями щонайменше трьох авторитетних громадських, політичних та наукових діячів.
Як повідомлялось, 1 січня 2012 року в Україні відзначали 103-ю річницю від дня народження провідника Організації українських націоналістів Степана Бандери.
Степан Бандера народився 1 січня 1909 року в сім'ї греко-католицького священика. З 1940 року очолив Організацію українських націоналістів. 15 жовтня 1959 у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський пострілом зі спеціального пістолета (стріляв ампулами з ціаністим калієм) вбив Бандеру. Він похований на кладовищі у Мюнхені.
22 січня 2010 року президент Віктор Ющенко своїм указом удостоїв Бандеру звання Героя України. Однак 2 квітня 2010 Донецький окружний адміністративний суд позбавив Бандеру звання Героя України, оскільки він не був громадянином України.
2 серпня 2011 року Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) залишив у силі це рішення.
12 жовтня 2011 ВАСУ відмовив у допуску до виробництва Верховного суду України заяв про перегляд ухвал ВАСУ від 2 серпня 2011 року.